Skip to main content
GündemKitap

Herşey Thomas Stevens ile başladı

By 16/09/2015Kasım 15th, 2022One Comment

Thomas Stevens tarafından kaleme alınan Bisikletle Dünya Turu, bisikletli gezginlere ilham veren, zor şartlar altında gerçekleşmiş sıra dışı bir dünya turunu anlatmaktadır.

22 Nisan 1884 sabah saat 8:00’de, Thomas Stevens San Francisco’daki evinden içinde bir yağmurluk, bir çift çorap, bir gömlek, bir silah olan küçük bir çanta ve  bisikleti ile evinden ayrıldı. Doğuya doğru yol almaya başladı ve 103 gün sonra Boston’a vardı. Önce İngiltere’ye, ardından Fransa, Almanya, Avusturya, Macaristan ve  İstanbul’a kadar pedal çevirdi.  Anadolu’yu baştan sona geçip Irak’a ulaştı. İran’da Şah’ın misafiri olarak kış aylarını geçirdi.

Türklerin arasında bir ay bisiklete binmenin birçok insanın erken ölümüne sebep olacak derecede sıkıntıya yol açacağına kesinlikle inanıyorum’ Bu tespit 1880’li yıllarda Anadolu’yu bisiklet ile batıdan doğuya geçen Thomas Stevens tarafından yapıldı. Ne kadar acı, Türkiye’de 150 yıldır durumun hala aynı! O zamanlarda bisiklet ‘şeytan arabası’ olarak görülüyormuş. Şimdi de pek farklı değil…

Türklerle ilgili bir tespit daha yapmış Stevens ve bu da insanları arasındaki ‘sosyal ilgisizlik’. İlgisizlik, cehaleti tetikler.

Üç yıl sonra, 1887 senesinin ocak ayında Hindistan, Çin ve Japonya’yı geride bırakarak San Francisco’ya geri döndü.  Stevens, iki tekerlek üzerinde dünya turunu tamamlayan ilk insan oldu. Alpleri nasıl aştığını, harita olmadan bu kadar ülkeden nasıl geçtiğini bugün hayal bile etmek zor.

Günümüzde, GPS, aşınmaz lastikler, yağmur geçirmez çantalar, amortisörlü gidon, ergonomik malzemeler, vites ve özellikle internet üzerinden ulaşılabilen tüm güncel bilgilerin varlığına rağmen böyle bir seyahat bir çoğumuz için çılgınlık olarak kabul ediliyor. Thomas Stevens, zamanın tüm zorluklarına rağmen bisiklet ile 22bin kilometre yaptı.

bisikletle-dunya-turu-thomas-stevensKitabın türkçesi, Bisikletle Dünya Turu, 2009’da  pozitif tarafından yayınlandı.

Thomas Stevens’ın bu efsanevi yolculuğunun zamanın Osmanlı topraklarından geçmesi ve burada geçirdiği zamanın neredeyse kitabın yarısını kaplaması, dönemi bir bisiklet gezgininin gözünden izlemek adına kitabı daha da çekici kılıyor.

İyi okumalar

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

One Comment

  • sirakuza dedi ki:

    kitap piyasada bulunmuyor fakat hiç olmazsa Türkiye izlenimlerini okuyabileceğim Türkçe bir kaynak yok mudur?

Yorum yaz