Skip to main content

Velespit, yani bildiğiniz bisiklet…
Fransız’ların “vélocipède”’i (velosiped), zaman içinde dilimize bisiklet (iki teker) olarak yerleşmiş.

İlk çıkışında bir ulaşım aracı – vasıta – olarak düşünülür ve yaşamda yerini bulur. Sonra’dan oyuncaklaşır, daha sonra eğlence olur, gezi aracı olur, bazılarında ise spordur ama muhakkak sürekli, çok faydalı ve ekonomik bir ulaşım aracı olarak çok gelişerek ve çoğalarak yaşaması, onun yazgısıdır.

Ben de bu yazgının azılı destekçisiyim. Hem de bugün 78 yaşında ve 32 senedir bisikletimle ulaşımda olarak…

Oynayan oynasın ve mutlu olsun, eğlensin; isteyen rengarenk giysileri içinde şehir dışı turlara çıksın, dağlara tırmanıp dolaşsın; yarışşın bisiklet ile kendisi için, takımı için; ama sıra onu ulaşım aracı olarak kullanılmasına gelince, bir İzmirli olarak, henüz yolları, işin özüne inmeden boyamakla yetinen ülkemiz yetkililerinin büyük arzularına (!) rağmen maalesef beklenen ve yeterince gerekli hızlı gelişmeleri göremiyoruz.

Bu konu ile ilgili panellere katıldım, uzmanlar ve sorumlular ile sohbet ettim, gösterdikleri örnekleri ve resimli sunumlarını mutlulukla izledim. Hepsi İnsanın yüzünü güldürüyor. Ama o kadar!

velespitÖrneğin Mavişehirden, Urla’ya bisiklet ile gidebilecekmişiz. Gidebileceğiz belki ama, Pasaport’tan Kemer’e, Kahramanlar’a, Üçkuyular’a, Kemeraltına, Kıbrıs Şehitlerine v.s huzur ve emniyet içinde, şoförler tarafından aşağılanmadan gidemedikten sonra neye yarar?

Yollar sanki yalnız motorlu vasıtalara ayrılmış; kaldırımlardan inmek/çıkmak ise kanaletlerden dolayı bir mucize. Evet, bisiklet kullanıp da yollara çıkan YOK sayılıyor genelde, hem de küçümsenip alay edilerek…

Avrupa sokaklarında, aslında her yerde milyonlarca (abartmıyorum) bisiklet dolaşıyor her an. Neden mi dersiniz? Çünkü ÖZENDİRİLMİŞLER, çünkü bisikletliler için Yol ayırmışlar, güvenlikleri için her şeyi hazırlamışlar, trafikte sayılmalarını sağlamışlar, özel park yerleri yapmışlar, trafik lambaları ile motorlu vasıtalardan korumuşlar ve kullananları alkışlamışlar, alkışlatmışlar.

Bizde de, benim gibi, çok sayıda insan gibi, şehirlerimizde işe, spora, alış-veriş’e herkes bisikletiyle neden gitmez diye düşünmeden edemiyorum. Bir kaç kere deneseler kısa sürede müptelası olurlar ama ha demekle de olmuyor işte!

Kullananlar, ekonomik, çevreci, dinamik bir VASITA olan bizim velespit ile uzağı yakın ederler, park derdi yaşamazlar, trafikte sıkışmazlar, benzin parasından kurtulurlar, hareketli olarak da spor da yapmış olurlar. Ne var ki bütün bunları yaşarken, benzer bir araca genel olarak alışkanlık olmadığı için de çok dikkatli ve çok konsantre olmak gerektiğini de vurgulamak istiyorum.

Sayılarının çok fazla olduğunu bildiğim ve sokaklara bisikletle çıkmaktan haklı olarak korkanların da sayısı hiç az değil.
Batı’nın ilk penceresi İzmir’de artık Bizler’de AVRUPALI gibi yaşamak, dolaşmak ve işimize de en huzurlu vasıta ve sağlam bir şekilde varmak istiyoruz. Bu bizim insan olarak nefes almak kadar basit bir hakkımız değil mi?

Velespitinizle şehirlerimizde bisiklet üzerinde karşılaşmak üzere…

Yazar: Necdet Kestelli

Hakkında: İzmir’de 1941’de doğdu, İzmir’de büyüdü, İzmir’de yaşlandı; ömrü boyunca bireysel olarak hep bisikletli yaşadı; hala da devam ediyor.
Sporu tenisti ama spora bile hep bisikletle gitti. Her yere bisiklet ile ulaşmayı ve uzağı yakın etmeği yeğledi, hiç bir bisiklet gurubuna dahil olmadı.
Hiç bisiklet kıyafeti almadı, hiç kask takmadı, hiç şehir dışına keşfe ve maceraya çıkmadı ama gerektiğinde bisikletine şehir içinde “smokin” ile bile bindi.
Yurt dışında şehirleri bisiklet ile gezerek tanımaktan büyük zevk aldı, bisiklet onun için bir araç, bir tutku ve bir yaşam tarzı oldu.

Sekiz bisikleti çalındı ama bugün şehirde ve yazlıkta 3 değişik tip bisikletle idare ediyor.

Necdet Kestelli

İzmir'de 1941'de doğdu, İzmir'de büyüdü, İzmir'de yaşlandı. Ömrü boyunca bireysel olarak hep bisikletli yaşadı; hala da devam ediyor.

Yorum yaz