Skip to main content
Gündem

Selle Royal Markasının Kadınları

Geçen hafta, İtalya ve dünyada kullanılan bisiklet selelerinin büyük bir kısmının üretildiği Vicenza’ya bağlı Pozzoleone’deki Selle Royal fabrikasını ziyaret etme şansım oldu.
Şirketin tarihi hakkındaki kısa sunumda, markanın kurucunun kızı Barbara Bigolin’in şirketin kurulduğu günden beri misyon olarak seçtiği “support cyclists“i sürdürdüğünü keşfettim. ‘Bisikletlileri Destekliyoruz’ sadece bir slogan değil, Selle Royal’de alınan tüm kararları bağlayan bir hedef. 50 yıldan fazla bir süredir, marka bisikletçileri dinliyor, ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyor ve bisiklet kullanımını teşvik eden sosyal bir destekçi görevini sürdürüyor.

selle-royal-bisiklet-selesi-1

Selle Royal ve Bisiklet Kültürü

Selle Royal, bisiklet selesinde inovasyon ve teknolojiye yatırım yapıyor, ancak sadece bu kadar da değil. Marka Direktörü Roberto Bucci, ulaşım, eğlence ve spor için bisiklete olan yatırımlarından bahsetti. Selle Royal, bisiklet kullanıcıları için güvenli yollar yoksa, bisiklet kullanımının yaygınlaşmasının zor anlayan bir firma. Bu nedenle, şirket yıllardır bisikletli ulaşımın gelişimi için kar amacı gütmeyen kuruluşlarla işbirliği yapıyor: bisiklet farkındalık etkinliklerine sponsor oluyor, çocuklar için eğitim programları düzenliyor, bisiklet gruplarının eylemlerine destek oluyor.

selle-royal-bisiklet-selesi-2

Selle Royal Ürün Müdürü Michele Manca bizi farklı ürün gruplarıyla tanıştırdı: scientia (ergonomik sele çeşitleri), konfor (her sürüş tipine uygun farklı seleler), ta + too (özelleştirilebilir seleler). Konfor aralığında yeni “Ellipse” selesinin sunumuna izledikten sonra, bu selenin üretim sürecini görmeye gittik.

selle-royal-ellipseSelle Royal – Sele Üretimi

Selle Royal, ürünlerini 70’ten fazla ülkeye ihraç ediyor ve Pozzoleone’deki fabrika, selelerin % 80’ini üretiyor. İşin önemli bir kısmı elle yapılır ve işçilerin çoğu kadın.

selle-royal-bisiklet-selesi-3

Bir selede tam 17 kişinin emeği var. Bisiklet selesi, iyi ve kötü bir sürüş deneyimi arasında fark yaratabilen bisiklet bileşenlerinden birisidir. Bir selenin nasıl yapıldığını gördükten sonra bu işe verilen değeri çok takdir ediyorum.

Pozzoleone’deki fabrika büyük, havadar, kokusuz (çok şaşırdım), sessiz ve düzenli. Malzemenin hazırlanmasından başlayarak, jelin yerleştirilmesine, kesmeye, dikmeye, etiketlemeye, ambalajlamaya ve paketlemeye kadar bir “ellipse” sele üretimine şahit oldum.

selle-royal-bisiklet-selesi-5

Fabrika çalışanları dikkatle işlerini yaparken bir yandan da üretim ve ürün geliştirme döngüsü konusundaki sorularımızı cevapladılar.
Pazarlama müdürü Lara Cunico, “Ellipse” selenin yan kısımlarına, darbelere karşı daha dayanıklı olmaları için uygulanan çift katlı malzemenin, tasarım departmanının değil üretimde çalışanların fikri olduğunu söyledi.

selle-royal-bisiklet-selesi-6

İşlerini severek ve inanarak yapan mavi yakalıların, bisiklet selelerini daha dayanıklı bir hale nasıl getirebilir üzerine kafa yormalarını, önerilerinin değerlendirilmesi ve hatta hayata geçirilmesini çok beğendim.

selle-royal-10

Şirkette geçirdiğim tüm günün sonunda, Selle Royal’de çalışan insanların hepsinin ortak bir özelliği olduğunu söyleyebilirim: gülümsemek. Yönetimden üretime, ziyaretim sırasında tanıştığım tüm insanlar, samimi bir gülümsemeye sahipti. Firmanın sahibinden pazarlamaya, üretimden satışa kadın çalışanların emek verdiği bir markanın, ‘bisikletlileri destekliyoruz’ sloganının sadece bir slogan olmadığını göstermek için bu yıl Mart-Nisan-Mayıs aylarında İtalya, Almanya ve Hollanda’da şehir merkezlerinde bisiklet kullanıcılarının bisikletlerini ücretsiz olarak tamir ettiklerini ve bisikletinin bakımı yapılırken bekleyenlere ücretsiz kahve ikram ettiklerini de eklemek istiyorum.

Bisikletlilere destek oldukları için Selle Royal’a teşekkür ederim.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz