Skip to main content
BisikletizmBisikletli Yaşam

8 Mart Kadın Bisiklet

By 10/03/2015Kasım 26th, 2015No Comments

Bundan 100 yıl önce Alice Hawkins, İngiltere’de yaşadığı şehrin sokaklarında kadınlara oy hakkı tanınması için bisikletiyle eylem yaptı. Hatta pantalon giyerek üstüne üstlük kanunlara da karşı geldi. Bu eylem sırasında bisiklet sadece eylemde kullanılan bir ulaşım aracı olmaktan öteye geçip kadının bireysel özgürlüğünün simgesi haline geldi.

bisiklet kadın alice hawkinsDünya çapında kadın için emansipasyonun sembolü haline gelen bisiklet, bireylere kendine güven hissini ve özgürlüğü tattıran bir araç. Dünya üzerinde bisiklete binen erkek sayısı kadın sayısının üç misli ve kadınlarımız selenin üstüne çıkmakta tereddütlü. Trafikte kendini güvende hissetmeyen kadın, otomobil, dolmuş ve otobüsle ulaşım konusunda tercih hakkını kullanıyor ve tüm bu araçlarda geçirdiği süre boyunca tacize uğruyor (hatta şiddete maruz kalıp hayatını kaybediyor).

Şubat ayının başında Eskişehir’den 4 üniversite öğrencisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde 10 gün sürecek bir farkındalık etkinliğinin duyurusunu yaptılar. “Kadının toplum içindeki yeri sadece anne, eş ya da ev hanımı olarak tanımlanması değil çok daha fazlasıdır. Kadın karar verdiği zaman tüm fiziksel ve mental şartları zorlayarak, her konuda başarılı olabilecek yetidedir” dediler ve Fethiye’den İzmir’e 400 km pedal basacaklarını duyurdular. Sonra tüylerimizi diken diken eden bir haber geldi: #Özgecan’ın dolmuşla evine giderken öldürülmesi ile gündeme gelen kadın ölümleri son haftalarda  “kızlı erkekli” kalabalık grupları meydanlara taşıdı.

kadın bisiklet

kadın bisiklet

Tüm duyularımla Eskişehir’li 4 üniversite öğrencisine odaklandım. 4 kadın bilmedikleri coğrafyalarda 400 km boyunca bisikletle hareket halinde olacaklar.  Facebook sayfalarından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Pedallıyoruz” onları takip etmeye başladım. 25 Şubat’ta Fethiye‘den yola çıkan Aysun, Emi, Seval ve Canan İzmir’e doğru pedal çevirmeye başladılar. Yollarda onlara kim destek olur acaba diye endişeleniyordum. Facebook sayfalarından güncellemelerini takip ettim ve akşamları onlara odalarını açan pansiyonlar olduğunu, lastikleri patlayıp yolda kaldıklarında en yakın yerdeki bisiklet mağazasının yardıma koştuğunu okudukça rahatladım.

4 kadın, İzmir’e yaklaştıkça heyecanlanıyordum. Kadın karar verdiği zaman her türlü zor koşulun üstesinden gelebilecek güçte ve kapasitedir mesajı ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İzmir’e gelen kadınlara layık bir karşılama yapmamız gerekiyordu. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu grubu olarak bir etkinlik oluşturduk ve hem üniversite öğrencilerini karşılamak, basın açıklamaları sırasında yanlarında olmak ve bu günü keyifli bir bisiklet turu ve kahvaltı ile taçlandırmak istedik.

4kadın

izmir kadın bisiklet

Aysun, Emi, Seval ve Canan’ı yağışlı bir havada Konak Meydanı’nda karşıladık. Sayımız azdı ama medya mensupları vardı ve bu “özgürlük” hikayesini sonuna kadar dikkatle dinlediler.

4 Kadın destek almadan bisikletle İzmir’e geldiler ve ben onlara “kadınlar isterse herşeyi yapar“ı kanıtladıkları için çok teşekkür ederim. Umarım bu hikaye bir grup kadını daha bisiklet selesiyle tanıştırır.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

No Comments

Yorum yaz