Skip to main content
BisikletizmBisikletli Ulaşım

Almanya Bisikletli Ulaşım

By 01/05/2013Aralık 6th, 2015No Comments

Aslında ben yeniye çok hızlı adapte olan, öğrenmenin ve tanımanın keyfini çıkaran biriyim. Ancak eskiden yaşamış olduğum yerlerde tadı damağımda kalmış ve yerini dolduramadığım iki şey var:  eko-organik dükkanlar (aslında beyaz çay, vejetaryen sosis, soyaburger) ve panzerotto (bir çeşit mozzarella peynirli ve domatesli pişi) .  Geçen hafta, işte o eski tatları yeniden almak için önce Almanya‘ya sonra da İtalya‘ya gittim. Yedigim içtiğim bana kalsın, ben size biraz bisikletli ulaşım konusundaki izlenimlerimden bahsedeyim.

Alman dostlarım Tanja ve Uli Almanya’nın güneyinde küçücük bir yerleşim yerinde oturmayı tercih eden, yılda sekiz hafta kadar tatilleri olan, bu tatillerin tamamını dünyanın en ücra köşelerini bisikletle gezerek geçiren,  çöplerini özenle ayıran, marketten sadece menşei Almanya olan sebzeleri satın alan,  kışın evlerini tshirt giyecek kadar ısıtmayan, üç yaşındaki kızları Emma’yı en soğuk günde bile alışveriş merkezine değil de göl kenarına yürüyüşe götüren bir çift. Arkadaşlarımın evine doğru trenle yol alırken tren yoluna paralel bisiklet yollarında yaş ortalaması yüksek çiftler gördüm.

Daha sonra öğrendim ki, Alman aileler hem karbon ayakizi bırakmamak hem de daha ekonomik tatiller yapmak için ülkelerindeki bisiklet yollarında pedal çevirip spor yaparak tatile öncelik vermeye başlamışlar. Yerel yönetimler ve bisiklet klüpleri hazırladıkları topografik haritaları, farklı rotaların detaylarını, kalınacak ve görülecek yerlerin yazılı olduğu materiyali ücretsiz olarak çoktan temin edip herkesin ulaşabileceği yerlere bırakmış.

almanya bisikletli ulasim

Tanja ile dışarı çıktığımızda Emma’da pedalsız denge bisikletini aldı. Sokaklarda yürürken arabaların saatte 30 km hız limitini aşmadıklarını, yanımızdan geçerken ise iyice dikkatli davrandıklarını gördüm. Tanja bir kez bile ‘Emma dikkat et, yola çıkma, araba geliyor, araba çarpar bak’  demedi. Demesine gerek yoktu. Yollarda arabadan korkmadan yürünebiliyor. Otomobilde düreksiyon başındakiler sanki ‘yanlış yaptıklarını biliyor ve bu yüzden yayalara olabildiğince az rahatsızlık vermek istiyorlar’.

denge bisikleti

Uli, öğretmen ve çalıştığı okula gidip gelmek için hergün 50 km pedal çeviriyor. Onun okula bisikletle geldiğini gören ve yakın çevrede oturan öğretmen arkadaşları da haftanın bir kaç günü okula bisikletle gelmeye başlamış. Park yerinde otomobil yerine bisiklet gören öğrenciler ise  Uli’den tur düzenlemesini ve haftanın bir günü ‘bisiklet projesi’ yapılmasını talep istemişler. Bisiklet kullanma konusunda kendini geliştiren öğrencilerden bazıları artık okula bisiklet ile gidip gelmeye başlamışlar. Ailelerin çocukları için endişelenmelerine gerek yok çünkü ülke bisiklet ağı ile kaplı. Hiç otomobil ile karşılaşmadan evinden gitmek istediği yere kadar sadece bisiklet yollarından gidebilirler.

Peki, Alman halkı tüm bu altyapı sistemine, bisiklet yol ve park yerlerine, saatte 30 km hız limine, sadece kurallara uymanın ötesinde bilinçli otomobil sürücülerine nasıl sahip olmuştu? Kaç tane eylem yapıp kaç imza toplamışlar zamanında?

Tanja ve Uli birbirlerine bakıp ‘hiç’ diye yanıtlıyorlar.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz