Skip to main content
BisikletizmBisikletli Ulaşım

Ankara, İstanbul ve İzmir’de Pandemi Sonrasında Bisikletli Ulaşım

By 17/05/2020Kasım 26th, 2022One Comment

Dünyada bir çok metropol corona virüs salgını sırasında yaya ve bisikletli ulaşım ile ilgili plan ve projelerini hızla hayata geçirirken Türkiye’de neler oluyor?

Bu sorunun cevabını hepimiz merakla bekliyoruz.

Fiziksel mesafeyi korumak için elimizden geleni yaptığımız bu süreçte, her ne kadar etkinlik, konferans, fuar, kollektif toplantılar iptal edilmiş olsa da mevcut ve yeni digital araçların kullanımının yaygınlaşması ile birlikte, belediye yetkililerinin, uzman ve sivil toplum gönüllüleri ile aynı ‘masa’da buluşması, tartışması ve eylem planı için karar almasına imkan doğdu. ‘Yuvarlak Masa’ toplantıları artık sadece imkanı olanlar için kapalı kapılar arkasında değil, herkesin evinden kolayca erişebileceği kanallarda canlı olarak izlenmeye hatta interaktif bir şekilde etkileşime girilebilmesine yol açtı.

16 Mayıs cumartesi akşamı saat 21:00’de Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformunun girişimleri ile organize edilen Pandemi Sonrası Bisiklet Ulaşımın Önemi başlıklı program farklı şehirlerden yetkili, uzman ve sivil alan savunucusunu bir araya getirdi ve bizler evlerimizden programın tamamını youtube üzerinden izledik.

VIDEO – Pandemi sonrası Bisikletli Ulaşım

Ankara, İstanbul ve İzmir büyükşehir Ulaşım Daire Başkanları, uzmanlar ve Sivil Toplum Kuruluş temsilcilerini biraraya geldiği bu söyleşide neler konuşuldu?

Şehirlerimiz bisikletli ulaşıma hazır mı?
Neler yapılabilir?
Altyapı eksikleri nelerdir?
Geçici bisiklet yolları, şerit tahsisi gibi hızlı aksiyonlar işe yarar mı?
Altyapı sağlanırsa insanlar bisikletli ulaşımı tercih eder mi?
Türk insanı ulaşım alışkanlıklarını değiştirmeye hazır mı?

Programın Konukları:

Ali Onuralp Ünal, Ankara Büyükşehir Belediyesi Bisiklet Alt Yapısı Koordinatörü (EGO)
Utku Cihan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı
Mert Yaygel, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı


Murat Yumrutaş, Ankara Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Başkanı
Seçil Öznur Yakan, Bisikletli Kadın İnisiyatifi – Bisiklet Gezgini
Rahime Çelen, VELESBİD Eskişehir Bisiklet Derneği Başkanı
Murat Suyabatmaz, Bisikletliler Derneği Genel Başkanı
Seçil Zor,  Bisikletli Kadın İnisiyatifi
Mustafa Karakuş, Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu
Sema Gür,       Süslü Kadınlar Bisiklet Turu
Feridun Ekmekçi Enverçevko Derneği Başkanı


Erhan Öncü, Ulaşım Plancısı
Prof. Dr. Haluk Gerçek, İTÜ İnşaat Fakültesi, Emekli Öğretim Üyesi
Doç. Dr. Kevser Üstündağ Şehir Plancısı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Müge Yorgancı Şehir Plancısı, Kentsel Tasarım ve Katılımcı Planlama Uzmanı

16 Mayıs itibariyle İstanbul’da PopUp Bike Lane isimli geçici bisiklet yolları yapılmaya başlarken, Ankara bir bisikletli ulaşım planının ve bisiklet paylaşım sisteminin olmamasının sıkıntısını çekiyor. İzmir ‘geçici yol’ yapmayacağız, kalıcısını yapmak için bayramdan sonra ihaleye çıkıyoruz diyor. 3 saatlik programda kısacık da olsa söz verilen uzmanların görüşlerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yıllardır bisiklet ulaşım altyapısı talep eden dernek, grup ve platformların ise ne kadar haklı olduklarını bir daha görüyoruz.

Pandemi bizlerin sosyal ve kültürel alışkanlıklarını değiştirken, bakalım belediyelerimiz bu değişime ayak uydurabilecekler ve ihtiyaçlara hızla cevap verecek önlemleri alabilecekler mi?

Olağanüstü bir süreç yaşıyoruz, peki sıradışı çözümler hayata geçirilebilecek mi?

16 Mayıs akşamı belediye yetkilileri tarafından verilen sözler, kayıt altına alındı. Dolayısıyla bu sözlerin tutulup tutulmadığının takipçisi olmak bizlerin elinde.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

One Comment

  • Rasim dedi ki:

    Merhaba Nilüfer Bursa. Bisiklet yolu olmaması en büyük engel. Mevcut olan yollarda da sorunlar var. Örneğin kot farkı. İNŞALLAH daha iyi işler yollar yapılır umutluyuz.

Yorum yaz