Skip to main content
BisikletizmBisikletli UlaşımGündem

autofasten-otomobil perhizi

By 14/04/2015Kasım 15th, 2022No Comments

otomobil perhizi

Avusturya’da Katolik ve protestan kilisesi, autofasten yani otomobil perhizi için start verdi. Kilise herkesi Şubat ve Mart aylarında otomobilini olabildiğince az kullanmaya, yürümeye, bisikletli ulaşıma, toplu taşım araçlarını tercih etmeye veya ‘araba paylaşımı’nı (car sharing) kullanmaya davet ediyor.

Büyük Perhiz, Hristiyanlıkta, Paskalya Yortusu’na hazırlığı amaçlayan tövbe dönemi. İsa’nın peygamberlik görevine başlamadan önce çölde oruç tutmasını örnek alan Büyük Perhiz, Katolik Kilisesi’nde Paskalya dan 6,5 hafta öncesine rastlayan Küllenme Çarşambası ile başlar, pazar günleri dışında hayvansal gıda tüketilmez ve 40 gün sürer. Paskalya ise Hurma Pazarı (İsa’nın Kudüs’e Giriş Günü) ile başlar.

Kilise  neden otomobil perhizi yapmaya davet ediyor?

2005 yılından itibaren bu etkinliğe destek veren kilise otomobilden vazgeçip, alternatif ulaşım yollarını denemenin ve öğrenmenin bir çok olumlu etkisi olduğunu söylüyor; özellikle de çevre, beden ve ruh sağlığı, cüzdan üzerinde. 40 gün boyunca düşünce şeklini değiştirmenin, alışkanlıkları gözden geçirmenin ve alternatifleri denemenin ileriye dönük olarak hayatımızda büyük rol oynadığı kesin.  Sadece ileri teknoloji (hybrid araçlar vb) küresel ısınmayı önlemeye yeterli değil.

Otomobil perhizi kampanyası, değişimi yaşamak için bir ön hazırlık sadece. En zor kurtulduğumuz şey alışkanlıklarımız değil mi?

Kilisenin başlattığı bu hareket okullarda hızla yayılmış, öğrenciler üzerinden ebeveynler haberdar edilmiş , Avusturya’dan sonra Almanya, Lüksenburg ve Fransa’nın bazı bölgeleri de destek vermeye başlamış. Her yıl perhiz döneminde destekçiler, ellerindeki tabloya otomobile alternatif olarak seçtikleri ulaşım yolları ile yaptıkları kilometreleri ekliyorlar. Perhiz sonunda ise ise katılımcıları cazip ödüller bekliyor.

Bizim yaptığımız hataların bedelini gelecek kuşak ödemek zorunda değil.  Hatamızı gördük, gezegenimizin dengesini ve kendi sağlığımızı bozduk:  derhal harekete geçmeliyiz. Kilisenin, okulun veya başka bir kurumun bizi dürtmesini beklemeden bizim birşeyler yapmamız gerekiyor.

Otomobil Perhizi sırasında neler yapabiliriz?

 • Otomobilinizi hiç kullanmayın veya en aza indirgeyin
 • Çocuklarınızı okula yürüyerek veya toplu taşım araçları ile götürün
 • Gideceğiniz kısa mesafelere yürüyerek gidin
 • Yerel bisiklet hareketlerine ve lobisine destek verin
 • Çalıştığınız fabrika veya ofiste iş arkadaşlarınızı otomobili daha az kullanmaya yönlendirin
 • Araba paylaşımını deneyin (car sharing)
 • Tatilinizi otomobilsiz planlayın
 • Otomobil park yerlerini ‘yeşil alana’ dünüştürün
 • Otobüs, tren ve bisiklet kullanımını arttırın
 • Bisiklet paylaşımlarından yararlanın (bike sharing)
 • Otomobil perhizi için reklam yapın, anlatın, tanıtın
 • Toplu taşımın iyileştirilmesi için politikacılara taleplerinizi iletin
 • aklınıza ne geliyorsa onu yapın

Avusturya- 2015 yılında 40 günlük perhizin sonuçlarından bazıları

15.700 Destekçi
Otomobil kullanmadan yapılan 9,42 Milyon km
tasarruf ise  1.860 Ton CO

 

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz