Skip to main content
BisikletizmBisikletli Ulaşım

bisikletli ulaşım nasıl gelişebilir

By 20/04/2015Kasım 26th, 2015One Comment

Yaya ve bisiklet ile ulaşımın geliştirilmesi üzerine Can Bıyık tarafından düzenlemiş olan Anket Sonuçları hakkında bir yazı yazmak için fırsat kolluyordum.

Geçtiğimiz yıl Can Bıyık tarafından yapılan anket çalışmasının asıl hedeflerinden biri analiz sonuçlarını görselleştirerek Avrupa’daki ulaşım uzmanları, kentsel tasarımcılar ve ulaştırma politakalarında söz sahibi kişilerle biraraya gelip Avrupa Birliği Standartları doğrultusunda sürdürülebilir ulaşım politikalarını Türkiye’deki kentsel alanlar için geliştirmekti.

Can Bıyık kimdir?

“Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla yüksek lisansımı 2011 yılında Birmingham Üniversitesi Çevre Bilimleri’nde (School of Geography, Earth and Environmental Science) bitirdikten sonraki yılda aynı burs veren kurum aracılığıyla aynı üniversitenin inşaat mühendisliği bölümünde sürdürülebilir ulaşım üzerine doktora eğitimime 2 yıldır devam etmekteyim”.

bisikletli ulasim izmir

 

bisikletli ulaşım üzerine

Çalışmanın ilk etabı yaklaşık 1000’in uzerinde kişiyle anket calışmasını yapıp farklı sosyo-ekonomik ve demografik koşullara göre sürdürülebilir ulasşım konusundaki güvenlik ve çevre algıları gibi faktörleri analiz ederek Türkiye’deki şehirlerde bisiklet ve yaya ulaşımını arttırabilecek (aynı zamanda daha güvenli ve çevreci) kentsel tasarım uygulamalarını belirlemek ve sonrasında bu uygulamaları uzmanlarla görüşerek ilerideki 20 yıl için en doğru politikaları dizyan etmek.

Can Bıyık’ın anketine 18-65 yaş aralığında İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Konya’dan 1135 katılımcı cevap vermiş.

Bazı enteresan başlıklara burda yer vermek istiyorum. Anket sorularının ve cevaplarının tamamına buradan ulaşabilirsiniz: Anket Sonuçları

  • Hangi Faktörler Sizi Bisiklet Kullanımına Daha Çok Teşvik Edebilir?

Karayolu trafiğinden ayrı yapılmış bisiklet yolları

Geliştirilmiş bisiklet park yerleri

  • Hangi Faktörler Sizi Yaya Olarak Ulaşıma Teşvik Edebilir?

Daha fazla ve uygun yaya yolları

Yürüyüşe  uygun alanların daha iyi tasarlanması

  • Bisikletle veya yaya olarak ulaşımda sizin için en büyük engel nedir?

Güvenlik ve kentsel yapılaşmanın uygunsuzluğu. Seçenekler arasında bulunan uzaklık ve hava koşulları yol güvenliğinin önüne geçememiş.

Yaya ve Bisikletlilerin ulaşımının güvenliğini tehdit eden en büyük faktör ise kaldırım ve bisiklet yolların eksikliği.

  • Peki güvenliğin arttırılması için neler yapılabilir?

Akıllıca tasarlanmış daha fazla bisiklet ve yaya yolları.

  • Türkiye’de önümüzdeki 20 yılda daha çevreci bir sürdürülebilir ulaşım tasarlanması açısından neler önemli olabilir?

iyi toplu taşıma sistemleri, bilgi teknolojilerinin akıllı kullanımı ve elektrikli bisikletler.

Bu anket sonuçlarına dayanarak yaya ve bisikletli ulaşımın önündeki en büyük engel uygun yolların ve altyapının olmaması olarak yorumlayabiliriz. Yol yapılırsa kullanılacaktır. Anket katılımcıları bisiklet yollarının artması ile otomobil kullanımını azaltmayı kabul edecek gibi görünüyor.

Yaya ve bisiklet üzerine yapılmış anket çalışmaları için link vermek isteyenler lütfen yorum bıraksın.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

One Comment

Yorum yaz