Skip to main content
Bisiklet EkonomisiBisikletizm

Bisiklet Ekonomisi: Bisikletin Ekonomik Değeri

By 05/05/2015Kasım 27th, 20152 Comments

Bisiklet Ekonomisi. Bisiklet kullanımının yaygınlaşması ile bireylere ve topluma sağladığı faydaları hepimiz biliyoruz ancak kentlerimizdeki karar vericilerin doğru kararları uygulamaya alması için yönetimi ikna edecek veri ve rakamlara ihtiyacımız var.

Bisiklet sadece bana değil, ekonomiye de faydalı.

Bisiklet kullanımının bireylerin sağlığı için faydalı olduğunuz, bisiklet kullanımının yaygınlaşmasının trafik kazalarını azalttığını, karbon emisyonunu düşürdüğünü  ve soluduğumuz havayı etkilediğini, sürdürülebilir olmayan (kömür, petrol, nükleer vs) enerji kaynaklarının tüketimini azalttığını biliyoruz.

Peki ya ekonomiye katkıları?

Kent içinde ulaşımını bisikletle sağlayan kişilerin yaya ve motorlu taşıt sürücülerine göre daha fazla para harcadıklarını biliyor musunuz?

AB nufusunun %7,4’ü (34 milyon kişi) ulaşım aracı olarak bisiklet kullanıyor. Yılda 200bin milyar euro tasarruf=Danimarka’nın GDP’sine eşit.

Bikenomics, bisiklet ekonomisi, yani bisiklete binenlerin bireylere ve topluma sağladığı ekonomik katkılar olarak tanımlayabiliriz.

SAĞLIK HARCALAMALARI DÜŞÜYOR

Bisiklet için yapılan yatırımlar aynı zamanda sağlık yatırımı olarak değerlendirilmelidir. Kısa mesafede bisiklet kullanımının yaygınlaşması ile günlük fiziksel egzersiz yapan kişi sayısının artması demektir.

*Portland (ABD)’da 600 bin kişi yaşıyor. Bisiklet kullanımı ile sağlık harcamalarında yılda 600 milyon dolar tasarruf ediyorlar.

*Kopenhag’da yapılan bir araştırmaya göre bisiklete binen kişilerin (haftada 3 saat, yılda 36 hafta), binmeyenlere oranla hastalıklardan kaynaklanan ölüm riski %28 daha düşük.

*İşe bisikletle giden kişiler, bisikletle gelmeyenlere oranla bir gün daha az hastalıktan dolayı izin raporu kullanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa ülkelerinde trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin yılda 500.000 kişinin hayatına mal olduğunu açıkladı. Bisiklet kullanımı her yıl binlerce insanın hayatını kurtarabilir.

BİSİKLET YOLU YAPMAK UCUZ VE İSTİHDAM YARATIYOR

Otoyol yapımında km başına 60 milyon dolar. Bisiklet yolu yapımında km başına  200 bin dolar ve minimum bakım gerektiriyor.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre bisikletli ulaşıma yapılan 1 milyon USD yatırım 14.4 kişi için istihdam yaratırken; aynı miktar motorlu taşıt için altyapıya yatırıldığında 7.8 kişi için iş olanağı yaratıyor.

AB’de bisiklet kullanımı 650.000 yeni iş olanağı yarattı.

ecf eu cycling economy

PARK YERİ

Şehir merkezlerindeki kamu alanlarının büyük kısmı otomobiller için park yeri olarak kullanıyor (yani metal kutular tarafından işgal ediliyor). Otomobil park yerleri, şehrin en değerli emlaklarının kullanılmaması anlamına geliyor.

Bir dükkanın önüne park eden bir otomobilin kapladığı alana 11 bisikletin park edebilir.

bisikletin ekonomiye katkısı

YEREL EKONOMİ

Bisiklet park yerleri otomobil park yerlerine göre daha fazla karlı.

Texas’da (ABD)  yapılan bir projede 160 bisikletlik bir park yeri 12bin dolara mal olmuş. Bir aracın sığabileceği kadar bir alana yapılmış. Bisikletliler, mağaza, cafe önünde durup para harcama eğilimli ike otomobilli değil. Şehir dışındaki AVM’ye değil mahallesindeki bakkala gider bisikletli. Nakit para manava akar, petrol istasyonuna veya sigorta şirketlerine değil.

*Portland diğer şehirlere göre %20 daha az otomobil kullanarak yılda 800milyon dolar yerel ekonomiye katkı sağlıyor.

*Portland’da bisikletliler dükkan, cafe ve restoranlarda ayda ortalama 76 dolar harcarken, yaylar 66 dolar, otomobiller ise 61 dolar harcıyor.

*New York’ta yapılan bisiklet yolları icin yapılan değerlendirmelere göre trafik kazalarındaki yaralanmalarda  %48 azalma, mağaza ve dükkanların satışlarında ise %49 artış yaşanmış. Otoparkların, ortak kullanım alanlarına dönüştürülmesi ile kurulan pazarlara talep artarken bu alanlarda ayda en az iki defa sosyal etkinlik düzenlenmiş.

*Washington’da bisiklet kullanımı her yıl 3.1 milyar dolar ekonomik katkı sağlıyor ve bu rakamın %96’si alışveriş, konaklama ve yiyecek-içecekten oluşuyor

*Almanya heryıl ülkesine gelip tatil yapan bisikletlilerden 12 milyar euro kazanç elde ediyor.

bisiklet ekonomisi

OTOMOBİL LÜKS TÜKETİM

Özellikle dar gelirli için otomobil yılda 10bin dolar maliyet (*ABD) getiriyor (park yeri, ceza ve bakım yok). Maaşının %20’sini otomobile ayırmak yerine bisiklet ile ulaşımını sağlaması bütçelerinde rahatlama demek.

Amsterdan, Kopenhag ve Münih örnekleri bize ulaşılması zor geliyor olabilir. Daha mütevazi örneklere bakalım:

 • Bogota/Kolombiya

1970’li yıllardan beri Pazar günleri trafiğe kapatılan şehir merkezinde iki milyona yakın kişi bisiklete biniyor ve sokaklarda diledikleri gibi vakit geçiriyorlar. 100 dolarlık bisikletli kişi ve 100bin dolarlık otomobil sahibi kişi belediye için aynı derecede önemli.

Bugün Bogota’da 350 km bisiklet yolu bulunuyor. Bisiklet kullanımı Pazar günlerinden sonra diğer günlere de yayıldı ve kullanım oranı %0,5’den %5’e yükseldi.

Kamu alanlarının kullanım kalitesi yükseldi.

 • Sevilya/İspanya

120 km bisiklet yolu yapıldı. Bisiklet kullanım oranı %0,2’den %6,6’ya yükseldi. Hedef koyuldu ve  2015 yılında %15’e ulaşmak üzere çalışmalar yapılıyor.

Türkiye, ABD ve Avrupa’nın hatalarından öğrenebilir.

Otomobil dündü, bisiklet ise yarın!

Ekim 2014’de yapılan İzmir Bisiklet Sempozyumu’nun ikincisi 7 Mayıs 2015’de yapılacak. (İkinci İzmir Bisiklet Sempozyumu hakkındaki izlenimlerim burada)

İzmir Emniyet Müdürlüğü, İzmir Ulaşım Daire Başkanlığı ve Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen sempozyumda Bisiklet ve Trafik, Bisiklet ve STK’lar, Bisiklet ve Yerel Yönetimler başlıkları altında oturumlar yapılacak.

İkinci İzmir Bisiklet Sempozyumu konuşmacıları arasında ben de olacağım. Bisikletin ekonomik değerinden ve yerel ekonomiye katkılarından bahsediyor olacağım.

Kaynak ve İlham:

Elly Blue –  Bikenomics 

Kyle Rowe-  Community, Environment, and Planning 2013

Advocacy Advance

Economic benefits of bicycling

www.eltis.org

Examining Consumer Behavior and Travel Choices

Bicycling and Walking in USA

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

2 Comments

 • özcan demir 05054340956 dedi ki:

  Merhabalar .
  Ben Malatya’da beden eğitimi öğretmeni Özcan Demir.
  Malatya’da 91000. Dev öğrenci ortaokulunda çalışıyorum.yazinizi ßimdi okudum çok beğendim. Okulumda bisikletin yayginlastirilması ile ilgili çalışmalara basalmayi düşünüyorum.Bu konuda elimde makale, araştırma ,veri, anket , ölçüm,çeviri vb hiçbir kaynak yok. Bisiklet ile ilgili elinizdeki dokümanları bana ulaştırabilir misiniz? Kullandığımkkaynakları kaynakça kısmını yazarak çalışacam emin olabilirsiniz.Sizin için çok küçük olan bişey benim

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   Merhaba Özcan bey, bisikletizm.com üzerinde bahsettiğiniz konularla ilgili onlarca makale bulunuyor. Bisiklet Ekonomisi ve Bisikletli Ulaşım kategorilerindeki yazıları inceleyerek, ihtiyacınız olan bilgileri kaynak olarak kullanabilirsiniz. iyi çalışmalar dilerim.

Yorum yaz