Skip to main content
Bisiklet EkonomisiBisikletizmBisikletli UlaşımBisikletli Yaşam

Bisiklet kullanımının yaygınlaşması binlerce hayatı kurtabilir

By 01/09/2015Kasım 25th, 2015No Comments

Avrupa’da tüm metropollerde, bisiklet ile ulaşım oranı Kopenhag  kadar olursa  yılda 10.000 kişinin hayatı kurtarılabilir. 

Birleşmiş Milletler Ekonomi Komisyonu ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan araştırmaya göre, büyük şehirlerde bisiklete binen kişi sayısının artması durumunda yeni iş alanları yaratılarak istihdam ve ekonomik büyüme de sağlanabilecektir.

Bisiklet satış ve bakımında, bisiklet aksesuar ve kıyafet tedariğinde, kentsel gelişim ve yeni ulaşım planlarında çalışmak üzere yaklaşık 76600 kişiye iş imkanı sunulabileceği raporda yer alan diğer bir konu.bisiklet binlerce hayat kurtarabilir eltis rapor

Yüksek verimli bir ulaşım sistemi modern ekonomiler için hayati bir önem taşımaktadır. Bununla birlikte, taşıma ve ulaşım çevre ve sağlığa büyük zaralar verebilmektedir. Dolayısıyla yeşil ve sağlıklı ulaşım için yatırımlar teşvik edilmelidir.

Bu yatırımlar yeni iş imkanları, fiziksel aktivite yapan daha sağlıklı insanlar, azalan trafik kaza ve hasarları, daha az gürültü ve soluyacağımız daha kaliteli bir hava olarak geri dönecektir.

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa ülkelerinde trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin yılda 500.000 kişinin hayatına mal olduğunu açıkladı.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz