Skip to main content
Bisiklet EkonomisiBisikletizmBisikletli UlaşımBisikletli YaşamGündem

Hareketsizliğe Çözüm Aktif Ulaşım

By 02/09/2015Kasım 15th, 2022No Comments

Sağlık için hareketsizlik, sigara içmekten daha büyük bir problem ve bisikletin bu soruna bir çözümü var. 

Aktif Ulaşım!

Günümüzün kalabalık, havası kirli, pahalı metropollerinde,yürümek ve bisiklete binmek basit, ucuz ve zamanı iyi değerlendiren bir ulaşım şekli.

Centre for Economics and Business Research tarafından yapılan bir araştırma, Avrupa’da yaşayan  her dört yetişkinden birinin, her beş gençten dördünün yeterince fiziksel aktivite yapmadığını ortaya koyuyor. Fiziksel egzersiz yapmayan toplumun, Avrupa ekonomisine maliyeti yılda 80 milyar euro – diğer bir deyişle, dünya çapında kanser ilaçlarına her yıl harcanan miktardan 5 milyar euro daha fazla. Rapor, fiziksel hareketsizliğin, toplum sağlığı için sigaradan daha tehlikeli ve zararlı olduğunu belirtiyor.

Uluslararası Spor ve Kültür Derneği (ISCA) tarafından finanse edilen araştırmaya göre her yıl yarım milyon Avrupalı fizilsel aktivite yetersizliği sonucu ölüyor. Ölüm nedenlerinin başında yetersiz fiziksel egzersize bağlı kalp ve damar hastalıkları, diabet ve göğüs kanseri var.

Hareketsizlik sadece bedensel rahatsızlıkları beraberinde getirmiyor.  Fiziksel egzersizin bireylerin depresyon, endişe, kendine güvensizlik gibi psikolojik ve duygusal durumunu da etkilediği biliniyor. Her dört Avrupalı’dan birisinin ruhsal rahatsızlığının olması ve tedavi gerektirmesi, ekonomiye tahmini olarak 23 milyar euroluk bir harcama kalemi doğuruyor.

Her gün 20 dakikalık mütevazi bir fiziksel aktivite bu rakamları büyük ölçüde değiştirecektir. Fiziksel hareketsizlik oranını %20 azaltmamız halinde Avrupa’da yılda 100.000 hayat kurtulacak ve 16 milyar euro tasarruf edilebilecek.

aktif ulasim

Problemin çözümü basit.

Hareketi günlük hayatın bir parçası haline getirdiğimiz anda, hayatımızı tepe taklak edecek değişimlere gerek yok. Çözüm, otobüsten veya metrodan bir durak erken inip işe kadar yürümek, asansör yerine merdiven kullanmak kadar basit aslında.

İşe veya okula bisikletle gitmek, akşam arkadaş buluşmalarını yürüyüş veya bisiklet mesafesindeki mekanlarda yapabilir veya alışverişi mahalledeki küçük esnaftan yürüyerek yapabilirsiniz.

Canınız hareket etmek istediyse ve bunu yalnız yapmak istemiyorsanız, o zaman Şimdi Hareket Zamanı (#nowwemove) etkinliklerinden birine katılabilirsiniz. Türkiye’de ve Avrupa’da 1-30 Eylül tarihleri arasında organize edilen aktivitelerden birini seçebilirsiniz.

Avrupa’daki hareketsizliğin ekonomik bedeli hakkındaki raporu buradan okuyabilirsiniz.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz