Skip to main content
Gündem

1 Bisiklet Masalı

Senem, Engin ve kızları Masal ailecek eşsiz bir deneyim yaşamak üzere yola çıkıyorlar, hem de bisikletle.

Masal 9,5 aylıkken ilk kez annesi ile birlikte bisiklet turu yaptı, 10 aylıkken ilk kez çadırda kaldı ve 2 yaşından beri ailesi ile birlikte bisiklet festivallerine katılıyor, bisikletli seyahatlerin tadını çıkarıyor ve kamp yapmanın püf noktalarını öğreniyor.

Sevgili dostlarım Senem ve Engin’in kızları Masal’ı doğduğu günden beri tanıyorum. 2016 senesinde ’23 Nisan’da çocuklara unutulmaz bir gün hediye edelim mi’ diyerek çağrı yaptığımda 9 aylık Masal’ı alıp İzmir Bike Party‘ye katılmışlardı.

23 Nisan 2016, İzmir Bike Party. Masal 9 aylık.

Masal’ın ilk şehir bisiklet sürüşünün ardından ilk festivalini ve çadırlı kamp deneyimini hayranlıkla takip etmiştim.

Senem, Engin ve Masal kamplı bisiklet turunda.

Senem, Masal için anaokulu seçimi yaparken, evden onu bisikletle rahatlıkla götürebileceği bir yer seçti. Haftaiçi her gün önce kızını bisikletle anaokuluna bırakıp sonra işine gitmeye başladı. Bu günübirlik maceraların onlara her türlü hava koşuluna göre kıyafet ve ekipman seçmeyi öğrettiğini düşünüyorum.

Senem ve Engin haftasonları ailecek bisiklet turlarına katılıyor, Critical Mass sürüşlerini kaçırmıyorlar. Masal, bisikletçi abi ve ablaları arasında yabancılık çekmiyor ve bulunduğu ortama hemen adapte olup, orada bulunan herkesin gönlünü fethediyor.

Masal annesi ile birlikte İzmir Critical Mass sürüşünde.

Senem ve Engin bisiklet turlarına daha çok insan katılabilsin istedikleri için yabancı markalardan hiç altta kalır yanı olmayan yerli üretim bisiklet çantaları tasarlayıp üreterek bu aksesuarları uygun fiyatla sunmaya başladılar. SemÇanta’nın hikayesini buradan okuyabilirsiniz.

Bir kaç hafta sonra ise daha çok insanı bisiklet kullanmaya teşvik etmek ve onlara bisiklet turlarına çıkmaları için ilham vermek üzere dokuz ay sürecek bir bisiklet turuna çıkıyorlar.

https://www.instagram.com/p/B3q7DzghoYr/

Senem, Engin ve Masal’ın yolculuk hazırlıklarını 1BisikletMasali.com‘da okuyabilir, heyecanla bekledikleri yolculukları gün ve gün benim gibi instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

One Comment

  • Engin Elmalı dedi ki:

    Ne güzel anlatmışsın sevgili arkadaşım. Ağzına, kalemine sağlık. Çoook güzel olmuş çok. Bizi onure ettin teşekkürler. Bu arada, birçok insana olduğun gibi, bize de ilham kaynağısın. İnşallah biz de başkalarına ilham oluruz ve daha çok insan bisiklete biner.

Yorum yaz