Skip to main content
BisikletizmBisikletli YaşamGündem

Ulaşımın 7 Vizyoner Kadını

By 10/03/2020Kasım 26th, 2022No Comments

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde, Alman RiffReporter haber sitesinde gazeteci Andrea Reidl’ın hazırladığı ‘Ulaşım Şeklimizi Değiştiren 7 Vizyoner Kadın‘ listesinde iki Türk kadın bulunuyor.

Anne Hidalgo, Jane Jacops, Janette Sadik-Khan, Regine Günther, Ute Symanski, Sema Gür ve Pınar Pinzuti.

Sema ve benim isimlerimiz Paris Belediye Başkanı ve New York’un eski ulaşım daire başkanı ile aynı listede. Bundan daha güzel bir kadınlar günü hediyesi olamazdı!

RiffReporter’ın listesindeki vizyoner kadınları sizlere tanıtmak isterim:

Janette Sadik-Khan, New York

2007-2013 yılları arasında New York Ulaşım Departmanı Başkanı olan Janette Sadik-Khan, aynı zamanda Streetfight:Handbook for an Urban Revolution kitabının yazarı. New York’ta ‘asla yapılamaz’ denilen bir çok projeyi hayata geçirdikten sonra bire bir deneyimlerini yönetici ve politicikacılara rehber olsun diye ‘Kentsel Devrimin El Kitabı‘nda derledi.

Janette Sadik-Khan New York’u değiştirmenin elbette hiç kolay olmadığını itiraf etmekten çekinmiyor ve ekliyor ‘karşılacağımız direncin bilincinde olursak, hazırlık yapabilir ve kazanabiliriz’.

Sadik-Khan döneminde hayata geçirilen 450 km bisiklet yolu ağı, otomobil trafiğine kapatılan sokaklar, araç park yerlerinin parklara dönüştürüldüğü meydanlar ve yayalara açılan alan sayesinde trafik kazaları %17 düşüş gösterdi.

New York: Janette Sadik-Khan (solda), Pınar Pinzuti (sağda)

Anne Hidalgo, Paris

Otomobil lobisinden korkmayan, Paris’i yaşanabilir bir şehre dönüştürmek isteyen, elektrikli otomobillere prim vermeyen, ‘önce yaya ve bisiklet’ diyen ve 2014 yılından beri Paris’in belediye başkanlığı görevini sürdüren Anne Hidalgo’nun somut hedefleri arasında trafik kazalarını azaltmak, ölümlü kazaları ise ortadan kaldırmak var.

Jane Jacobs, New York

1920’lerin orasında New York’u tamamıyle otomobil odaklı bir şekilde yeniden inşa eden dönemin en güçlü simalarından Robert Moses‘e kafa turan, Jane Jacobs, Vogue’da makaleleri yayınlanan bir gazeteciydi.

Jane Jacobs, otomobillere hediye edilen kamusal alanı korumak için eylem ve etkinlikler düzenleyerek, kısa sürede Moses’i frenleyebildi. 1961 yılında yayınladığı kitabı ‘The Death and Life of Great American Cities ‘ bugün halen şehir plancıları ve mimarlar tarafından alıntılanan güncelliğini kaybetmeyen bir kaynaktır.

Regine Günther, Berlin

Çevre ve Ulaşım Senatörülüğü görevinde gelmeden önce 16 yıl boyunca WWF’da iklim değişikliği alanında projeler yapan Regine Günther, iklim-dostu ulaşım şekillerini yaygınlaştırmaya çalışıyor. ‘Şehirlerde daha az otomobil, herkes için daha fazla alan’ sloganı ile geleceğin şehirlerini tasarlamanın mümkün olduğunun altını çiziyor.

Ute Symanski, Köln

Almanya’nın Nordrhein-​Westfalen bölgesinde bir halk hareketini yürüten ilk kadın olarak, kısa bir süre önce çok önemli bir başarıya imza attı ve bisiklet yasasının onaylanmasını sağladı. Yaşadığı bölgede ulaşım şeklinin değişmesi konusunda somut adımların atılmasını sağlayan Ute Symanski, Radkomm isimli oluşumun başkanlığını yürütüyor.

İzmir: Sema Gür (solda) Pınar Pinzuti (sağda)

Sema Gür ve Pınar Pinzuti

Yılda bir kez, Sema Gür ve Pınar Pinzuti, dünyanın dört bir on binlerce kadını Süslü Kadınlar Bisiklet Turu aracılığı ile bisiklete binmeye teşvik ediyorlar. Tur sırasında, kadınlar bisiklet ve özgürlüğü kutluyorlar, ancak daha fazla bisikletli hakkı ve daha iyi bisiklet yolları talep ediyorlar.

Tahran’dan Vancouver’a, Berlin’den İstanbul’a her yıl yüzden fazla şehirde kadınlar ‘sokaktayız’ ve sokakta olmaya devam etmek istiyoruz diyorlar. Özellikle günlük hayatında bisiklet kullanmayan kadınları hedefleyen etkinlik, yıllar içinde bir çok kadının ulaşım alışkanlıklarını değiştirmeyi başardı ve geçtiğimiz yıl Copenhagenize tarafından dünyanın en başarılı taban hareketlerinden birisi seçildi.

Riffreporter’da yayınlanan makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz