Skip to main content
Bisiklet TurizmiBisikletizm

Bisiklet Festivali

By 30/08/2012Kasım 27th, 2015No Comments

Tatillerinizi ve boş vakitlerinizi geçirmek için alternatifler arıyorsanız, bisiklete binmeyi seviyorsanız, çadır hayatınından keyif alıyorsanız Türkiye’nin bir çok bölgesinde çok iyi organizasyonlardan birine katılıp, hem yörelerimizi tanıyıp hem de spor yapabilirsiniz.

Çocukluğunuzdan beri bir daha hiç bisiklete binmediniz mi? O zaman ne duruyorsunuz, kendinize bir bisiklet festivali seçin ve unuttuğunuz ‘mutluluk’ hissini yeniden yaşayın.

bisiklet festivali

Eylül ayında düzenlenen Kuşadası Güzelçamlı Bisiklet Festivali’nin parkuru Dilek yarımadası milli parkı.Ücretsiz kullanıma sunulan kamping konaklama denize sıfır bir alanda. Ailelerin çouklarıyla katılabilecekleri bu etkinlik gerçekten çok keyifli.

bisiklet festivaliBisikletle Yüzyıllık  Macera , 1897’de İstanbul’dan yola çıkarak vapurla Mudanya’ya gelen iki bisikletli arkadaşın; Mudanya, Bursa, İnegöl ve Yenişehir’i gezerek tekrar Bursa’ya dönmeleri ile tamamlanan maceranın izinden giden üç günlük bir gezi organizasyonu.

İzmir ve çevresindeki pek çok antik kenti görebilecek şekilde düzenlenen bir rota ile tüm katılımcıların bu antik kentleri ve onların geçmişten günümüze taşıdığı kültürleri yerinde görmesini, yaşamasını sağlamak, turla birlikte bisiklet, tarih ve doğa sevgisini güçlendirmek amacıyla ilki 2012’de gerçekleştirilen Az Bilinen Antik Kentler Turu detayları için internet sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

bisiklet festivali

Türkiye’nin bisikletdostu şehri Konya‘da her yıl mayıs ayının ikinci haftasında düzenlenen bisiklet festivaline katılım hayli yüksek. Hem çoğrafi özelliklerinin uygunluğu hem de bisiklet şehirde bir ulaşım geneleği olduğu için Konya bu ‘yeşil ulaşım’ şekline yatırım yapmakta ve bisikletseverleri ağırlamaktadır.

Afyon,Başmakçı Bisiklet Şenliği  her yıl 3 gün boyunca el değmemiş bir doğada güzelyüzlü misafirperver bir ekibin katkıları ile gerçekleştiriliyor.

bisiklet festivali Gökova Bisiklet Turu , gönüllü bisikletseverlerin organize ettiği bu tura yerel yönetimler de destek vermektedirler.

Frig Vadisi Turu ,Frig Vadisi kuzeyde Eskişehir’in Gökçekısık köyünden güneyde Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesine; doğuda Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinden batıda Kütahya’nın Sabuncupınar ve Ovacık-İnli köylerine kadar uzanan bölgeyi kapsıyor.

22-24 Haziran 2012 tarihleri arasında Perşembe Belediyesi ve Bisikletli yaşam derneğinin ortaklaşa yaptığı, bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Vona Bisiklet Festivali yapıldı. Umarım bu etkinlik önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

Türkiye ve dünyanın değişik yerlerinden çok sayıda bisikletçiyi bir araya getirmeyi başaran Kapadokya Bisiklet Festivali / Bisiklet bisiklet festivaliKöyü Buluşması Haziran ayı içinde yapılmaktadır . Doğa dostu bisiklet sporunu kullanarak, ülkemizde spor ile turizmi birleştirmek, bisikletin bir eğlence aracı olmaktan çıkıp günlük yaşantımızda kullandığımız bir ulaşım aracı haline gelmesi gerektiğine dikkat çeken etkinliğin her yıl katılımcıları artmaktadır.

bisiklet festivali

İzmir Bisiklet Festivali (Eylül 2012)  çerçevesinde Türkiye’de bisiklet kültürünün gelişimine ön ayak olan Perşembe Akşamı Bisikletçileri İzmir’i turluyor.Dört gün süren etkinlikler süresince çadır konaklamalı olarak gerçekleşen festivalde, İzmir ve çevresini bisikletle turlamanın yanı sıra, çeşitli spor etkinlikleri, ünlü konukların katıldığı söyleşiler, müzik dinletileriyle dolu dolu bir program sunuyor.

bisiklet festivali

Keşan DOÇEK ve Keşan Belediyesi’nin Eylül ayında birlikte düzenlediği olduğu “Keşan-Saros Körfezi Dağ Bisikleti Şenliği” programı çok zengin. Keşan ve yöresinin sahip olduğu doğal güzellikleri yerinde görmek, bisikletin getirdiği coşku ile Korudağlar’ın yeşilini ve Saros Körfezi’nin mavisini birlikte kucaklayıp; bu eşsiz parkurlarda pedal çevirmek, yöremizin kültürel ve doğal çeşitliliğinin yüreklerimizde yaşamasını sağlamak, bölgemizi tanıtırken; onu korumanın gerekliliğini aktarabilmek.

bisiklet festivaliSırada güneyde bir diğer etkinlik var; Antalya Bisiklet Festivali, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle yapılacak olan festivalin amacı; bisiklet kullanımını arttırmak,  yurt dışı ve yurt içi gelecek olan bisikletçilere Antalya’yı tanıtmak, turizme katkı sağlayıp, akaryakıta yüksek gelir ayıran ve doğayı kirleten bir toplumda, bisikleti yaygınlaştırmaktır.

İstanbul ise bu yıl Türkiye’de ilk defa  düzenlenecek olan Bisiklet Film Festivali‘ne ev sahipliği yapacak. Darısı İzmir ve Ankara’nın başına.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz