Skip to main content
Bisikletizm

velespit komplosu el kitabı

By 13/07/2012Haziran 7th, 2017One Comment

İtalyan blog yazarı ve bisiklet aktivisti (ev, yol ve hayat arkadaşım) Paolo Pinzuti, bisikletliler olarak sesimizi büyük kitlelere nasıl duyurabileceğimizi, yayınladığı ‘velespit komplosu el kitabı’nda anlatıyor.

Velespit_Komplusu_el_kitabi

Resme tıkla ve el kitabını PDF olarak indir.

(El kitabının Türkçe versiyonunda sayfalarda eksik kalan bölümler olabilir. İngilizcesine buradan ulaşabilirsiniz.)

Daha önceki haftalarda The Times’ #cyclesafe kampanyasından bahsetmiştim. İtalya’daki kardeş kampanya da bir o kadar başarı sağlıyor. Kampanyanın üçüncü gününde, bir grup milletvekili tarafından İtalyan parlamentosuna bisikletlilerin güvenliğini esas alan bir yasa tasarısı sunuldu.

Peki İtalyanlar bu kadar hızlı böylesine büyük bir kitleye seslerini nasıl duyurdular?

velespit komplosu el kitabı

Paolo, bir kitap hazırladı, ismini de ‘velespit komplosu el kitabı‘ koydu. Facebook, Twitter ve “email bombardımanı” ile #salvaiciclisti hareketini binlerce insana duyurmakla kalmadı kampanyada aktif olarak yer almalarını sağladı ve İtalya Başbakanı Monti’ye ulaştı.

Paolo’ya kitap ile ulaşmak istediklerinin kimler olduğunu sorduğumda cevabı şöyle oldu ‘#cyclesafe/#salvaiciclisti kampanyasının tüm Avrupa ülkelerinde yayılması için tecrübelerilerimizi paylaştığımız bu el kitabını hazırladık’.

Bu kampanyayı yapmak masrafsız, neredeyse bedava.

Paolo, 28 Nisan’da Roma’da  miting için 50.000 kişiyi meydana toplamanın sanılandan çok daha kolay olduğunu söylüyor. Vermek istediğiniz mesaj açık, neye ulaşmak istediğinizden eminseniz reklam için öyle çok para harcamanıza gerek yok.

İtalya’da olan neden Türkiye’de olmasın? Her geçen gün ülkemizde bisiklete binen sayısı artıyor. İnsanlar ulaşım, spor veya eğlence amaçlı olarak bir yerden bir yere bisikletle gidiyorlar. Yollardaki bisikletli sayısı arttıkça güvenlik sorunu da gündeme geliyor. Bisikletliler ölmeden birşeyler yapılması gerekiyor.

Hadi ne duruyorsunuz , ücretsiz e-kitabınızı indirip incelemeye başlayın.

Herkes ‘salvaiciclisti’ diyor..

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

One Comment

Yorum yaz