Skip to main content
BisikletizmBisikletli Ulaşım

Bisiklet Şehirleri Tasarlamak – ücretsiz eğitim

Bisiklet Şehirleri Nedir? Bisiklet Şehirleri, bisiklet kullanıcılarının güvenli, konforlu ve hızlı bir şekilde hareket edebildiği, bu yüzden de ulaşım için ilk tercih edilen şeyin bisiklet olduğu şehirlerdir.

Peki bisiklet şehirleri nasıl tasarlanır?

Humankind’ın ortak kurucusu Lior Steinberg ve Mikromobilite Araştırmacısı George Liu tarafından hazırlanan ücretsiz eğitim, günde bir saat olmak üzere 5 hafta boyunca tamamlanacak şekilde tasarlanmış. Ders videolarını istediğiniz saatte istediğiniz hızda izleyebilirsiniz. Dersler İngilizce ve ingilizce alt yazılı izleme seçeneği mümkün.

Bu kurs, size bir diploma vermiyor, ancak bisikletli ulaşım konusunda çalışan ve bisikletli ulaşımı talep eden kişilerin sorunlara çözüm bulmasını kolaylaştırıyor.

bisiklet sehirleri tasarlamak

Amsterdam’da bisikletin en çok kullanılan ulaşım şekli olduğunu söylemek, şehirlerimizi bisiklet dostu yapmak için yeterli bir argüman olmayabilir. Daha somut veri ve alternatif bilgilerle karar vericilerin fikrini değiştirmek daha kolay olacaktır.Örneğin, bisiklet paylaşım sisteminin yaygınlaşması ile trafik sıkışıklık oranının %4 düşmesi gibi…

Kurs, bisiklet altyapısı tasarlamanın farklı yönlerine odaklanan 5 modülden oluşuyor. Modüller, bisikletlilere en iyi hizmet veren fiziksel altyapıyı tasarlamak için gereken bilgiye kapsamlı bir genel bakış sağlıyor. Kurs, katılımcılara edindikleri araçları ve ilkeleri yaratıcı bir şekilde uygulama fırsatı veren bir final projesi ile sonuçlanıyor.

Bisiklet Şehirleri Tasarlamak

bisiklet şehirleri tasarlamak
Online Ders Platformu

Eğitim programı aşağıdaki gibidir:

Modül 1 – Bisiklet Şehirleri Tasarlamak: bilmeniz gerekenler nelerdir?
Modül 2 – Doğrusal altyapı: şeritler, yollar ve sokaklar
Modül 3 – Etkileşim noktaları: kavşaklar, otobüs durakları ve park etme
Modül 4 – Fikrinizi görselleştirme: eskiz, streetmix, google earth
Modül 5 – Kurs projesi: Sokağınızı yeniden hayal edin


Online kursa kaydolmak için aşağıdaki web sitesini ziyaret edebilirsiniz:

www.designingthecyclingcity.com

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz