Skip to main content
Bisikletli YaşamFeatured

Bisiklet Şehri Ferrara

By 04/11/2016Kasım 26th, 20223 Comments

İtalya’da bisiklet kullanım oranı % 6 civarında olmasın rağmen, Kuzey İtalya’da bulunan Ferrara şehri uyguladığı bisiklet politikası ve eylem planları ile % 32’lik bir bisiklet kullanım oranına sahip.

Bisiklet kullanım oranının bu kadar yüksek olması bir tesadüf değil, vizyon sahibi yöneticilerin stratejilerini planlı bir şekilde uygulamalarının sonucudur.

ferrara bisiklet

Ferrara – Uygulanan Yerel Yönetim Politikaları:

1995 – BICICARD

Proje kapsamında Ferrera kentine gelen turistlerin şehir girişlerinde arabalarını bırakarak bisiklet kiralamalarını sağlayan bir kart sistemi geliştirilmiş. Kartın kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla, turistlere şehirde bulunan dükkan, alışveriş merkezi, restoran ve otellerde indirim kampanyası uygulanıyor.

1996- BIKE OFFICE

Şehir merkezinde yerel yönetim otoritesi altında bisiklet danışma ofisi kurulmuş.

1997 -2002 TEŞVİKLER

Bisiklet park hizmetleri, BICITAXI ( Bisiklet Taksi ), BiciBus ( Bisiklet Otobüs ) ve bisiklet hırsızlığını önleme konusunda politikalar geliştirilmiş.

ferrara bisiklet

1998 – BICIPLAN

Bisiklet Eylem Planı kapsamında; ulaşım master planına bisiklet ile ulaşım entegre edilmiş. Ayrıca projenin yaygınlaştırılması amacıyla haftanın 1 günü Belediye Başkanı ve danışmanlar işe bisiklet ile gitmeye başlamıştır.

2004 – BIKE SHARING

Ferrera kenti öncülüğünde 37 İtalyan şehrinde geçerli olan bisiklet kiralama kartı hizmete girmiş. Ayrıca toplu taşıma istasyonlarının yakınında bisiklet kiralama hizmetleri yaygınlaştırılmıştır.

ferrara

2005 – RICICLETTA

Proje kapsamında kullanılmayan eskimiş bisikletlerin yerel yönetime teslim edilerek yenilenmesi ve tekrar hizmete sunulması sağlanmış.

2012- 30km/s HIZ LİMİTİ

Şehir merkezinde hız limitinin 30km/s olarak uygulamaya alınması ile birlikte, yolları motorlu taşıtlarla paylaşan bisikletlilere bir hak daha tanındı: tek yön yollarda bisiklet karşı yönden de yolu kullanma imkanı bulmaya başladı.

ferrara bisiklet

2016 – CARGO BIKE SHARING

Belediye tarafından satın alınan kargo bisikletler ihtiyaç duyanlara (eşya taşımak vs için) saat bazında kiralanmaktadır.

Bisiklet kullanımın yaygınlaşması ile ile birlikte motorlu taşıtlar tarafından kullanılan kamu alanı “insan”lara geri verildi. Sokaklardaki otomobil park yerlerine ağaç dikildi veya oturmak için banklar yerleştirildi.

ferrara

Ferrara’da bir mucize gerçekleşmedi, sadece değişime inanan bir belediye tarafından planlı bir şekilde uygulamalarla insanlar ikna edildi. 1998’de belediye başkanı dahil haftanın bir günü işe gitmiş, aradan 18 yıl geçmiş ve bugün halkın %32’si bisiklet kullanıyor. Türkiye’de herhangi bir şehirde bu yıl uygulamalar başlasa 18 yıl sonra biz de örnek gösterilen bir ulaşım modeline sahip olabiliriz.

Ferrara’dan kopya çekmek isteyen belediyeler için link: www.ferrarainbici.it

Bireylerin alışkanlıkları değişirse, toplum değişir.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

3 Comments

  • Mustafa Yiğit dedi ki:

    Teşekkür ederim Pınar Hanım çok güzel bir paylaşım.Birlikte bu noktaya olmasada yakın bir noktaya belki bir kaç kentimizi taşıyabiliriz diye düşünüyorum.Çünkü,parametreleri çok.Kültür,eğitim,özgüven,bilgi,görgü gerekiyor.Bir kişi ilede olmuyor,toplumsal bir seferberlik gerekli.Szii izlemek bizim için büyük bir keyf.Selamlarımla.

  • Figen Görgü dedi ki:

    Bizim ülkemizde de yaygınlaşsa ne hoş olur Bisikletin sihirli gücünün kesinlikle farkındayım Ah bir de hayata geçirebilecek mekanizmaları harekete geçirebilsek Bu yazı harika,umut verici ve yol gösterici, uygulamak ise yerel yönetimlerin inisiyatifinde ,bunun olmasinı tüm kalbimle diliyorum.

  • Ender Bora dedi ki:

    Ferrara’da 2011 yılında bir süre yaşadım. Bisiklet hırsızlığı için alınan önlem olmadığı gibi o kadar kanıksanmış ki polis bile bir şey yapmıyormuş.. Nitekim Ferrara İstasyonu’na kilitlediğim bisikletin yerinde yeller esiyordu gece Floransa’dan döndüğümde. Polise gidecektim, hiç uğraşma ilgilenmiyorlar, bisiklet hırsızlığı had safhada dediler. Ferrara’nın her yerinde ön tekerlekleri yerinde ancak bisikletin olmadığı bir sürü park yeri görürsünüz. Evet 7’den 77’ye herkes bisiklet kullanıyor. Özellikle Ferrara’nın dışındaki tarım arazilerinin bulunduğu küçük köyleri çevreleyen bağlantı yolları (Poggio Renatico’ya giderken sürekli görüyordum) yol bisikletçileri için çok güzel imkan sunduğundan sabah erken saatlerden itibaren bisikletli hareketliliği görülebiliyor. Şehir içinde öyle önemsenecek kadar güzel bisiklet yolları yok. Küçük ve düz bir alanda kurulu olduğu için insanlar kısa mesafe ulaşım aracı olarak ve market alışverişlerinde bisikleti kullanıyorlar. 1970-80 li yıllarda bundan daha çok insan bisiklet kullanıyordu Eskişehir’de. Özellikle büyük fabrikalarda (Şeker fabrikası, Lokomotif Fabrikası, Hava İkmal Bakım Mrk. gibi) çok büyük bisiklet park sahaları vardı. Fabrikaların paydos borusu çaldığında bütün Eskişehir yolları bisikletli dolardı. Sonra n’oldu da o büyü bozuldu Eskişehir’de hiç anlamadım.

Yorum yaz