Skip to main content
BisikletizmBisikletli Yaşam

Bisiklet Yoga

By 01/07/2015Haziran 14th, 2018No Comments

Bisiklet Yoga . Bisiklet, benim günlük hayatımın, sosyal yaşamımın ve tatillerimin büyük bir parçası. Bisikletle işe gidiyorum, haftasonları performans sürüşlerine katılıyorum veya dağ bisikleti ile keşiflere çıkıyorum, uzun tatillerde ise ağır bagajımla birlikte ülkelerarası turlara çıkıyorum.  Hangi amaçla bisiklet kullanırsam kullanıyım, bedenim her şekilde büyük bir güç harcıyor. Yaptığım tüm kilometreler kaslarımda, tendomlarımda, boynumda, sırtımda, omuzlarımda birikiyor.

Bisiklet üzerinde yol alırken aslında yoga dinginliğinde meditasyon yapıyorum ve yoga matının üzerinde yine bisikletin eşsiz duygularından birini yani “anı yaşıyorum” ve nefesin bedenimde yarattığı hislere odaklanıyorum.

bisiklet yoga

Size Bisiklet Yoga’dan bahsetmek istiyorum. Bisiklet Yoga, bisikletçiler tarafından bisikletçiler için yaratılmış bir kavram. BisikletYoga’sı yapmak için bir yogi olmanıza gerek yok. Programa başlamak için uzun yıllar yoga tecrübeniz olması da gerekmiyor. Bisiklet Yoga, hangi yaştan olursanız olun, bedeninizi esnek olsun olmasın, hemen başlayabileceğiniz bir basit çalışma.

Bisiklet Yoga

Bisiklet Yoga, bisiklete binerken daha konforlu bir sürüş deneyimi sunarken, bisiklet ise yoga yaparken ihtiyacım olan kök gücünü sağlıyor:

  • Bisiklet sürdükten sonra kaslarım ağrımıyor
  • Özellikle uzun ve zorlu sürüşlerden sonra çok daha hızlı kendimi toparlıyorum
  • Dayanıklılığım artıyor
  • Eklemlerim sorunsuz

İki günde bir 15 dakikalık bir program hem kendime vakit ayırmam için çok güzel bir bahane hem de beden dayanıklılığımın artması için bir fırsat.

Yoga, kişinin bedeni ve ruhunu birleştirmesine yarayan eski bir çalışma. Farklı yoga türleri bulunuyor ancak amaçları tek: İnsanı “esir” eden duygu ve düşüncelerden kurtarmak. Bisiklete ne kadar çok benziyor, değil mi? Yoga, burada ve şimdide olma halidir.  Yoga, gerçekle olduğu gibi yüzleşmek demektir.

Yoga yaparak, daha derin ve daha yavaş nefes almayı öğreneceksiniz. Bu durum, ciğerlerinizin fonksiyonunu arttırmaya yardımcı olacak ve vücudun rahatlamasını sağlayacaktır. Bisikletle yaptığınız uzun mesafe sürüşlerinde ve rampa tırmanışlarında, nefes nefese kalmadan pedal çevirmemi yoga yapmaya borçluyum.

bisiklet yoga

Yoga yaparak, vücudunuzdaki kasları, tendonları ve ligmentleri uzatarak, daha esnek olacaksınız. 5 saatlik bir sürüşün ardından seleden indiğimde bacaklarımın ve kollarımın et kesmemesini yogaya borçluyum.

Yoga pozisyonları, vücudunuzdaki tüm kasların kullanılmasını sağlar ve gücünüzün tepeden tırnağa artmasına katkıda bulunur. Bisiklet sürüşlerinde kullanmadığım kasları kullanarak, daha dengeli bir bedene kavuşuyorum.

Yoga egzersizleri, kemiklerinize yakın olan kasların güçlenmesini sağlayacaktır. Bu durumda, iskelet sisteminiz daha iyi desteklenir. Sırtımın, omuzlarımın ve boynumun ağrımamasını, yogaya borçluyum.

Uzun vadede ise Yoga, koordinasyonunuzu, hafızanızı, reflekslerinizi ve konsantrasyonunuzu geliştiriyor. Yani sağlam beden sağlam kafa.

Yoga egzersizi sırasında iç organlar uyarılır ve güçlendirilir. Yoganın yenileme ve düzeltme etkileri tüm bedende ve iç organlarda hissedilir, organ ve salgı bezlerine basınç uygulanır. Yoga çalışmalarının tamamında kan dolaşımı etkilenir ve iç organlara derin masaj yapılır.

Meditasyon, ise bedeni ve zihni sakinleştirerek iç gücümüzle temasa geçebilmemizi sağlar. Meditasyonun gerilimi azalttığı, hatırlama ve öğrenme yeteneğini geliştirdiği, enerjiyi ve iç sakinliği arttırdığı bilinmekte.

Yoga, hayatın ve bilincin kaynağına ulaşmaktır. İnsan, bilmediklerinin esiridir, bildiklerinin ise efendisidir ve içimizde her ne zayıflık varsa onu keşfederek ve onun nedenlerini, işleyiş biçimlerini anlarsak ve sadece bu bilmek dahi onu yenmemiz demektir. Meditasyon ile elde edilen yüksek bilinç, insana sonsuz bir mutluluk ve huzur verir, fiziksel bedenin kontrol altına alınmasıdır.

Meditasyon fiziksel enerjinin ruhsal enerjiye dönüştürülmesi, zihinsel güçle kendi hâkimiyetini kazanmaktır ve kendine iyilikle yön vermektir.

Bisikletim beni arada sırada yarı yolda bırakıyor ama bedenim beni hiç mahçup etmedi; her mevsimde ve her koşulda istediğim yere ulaştırdı. Ona özenle davranmalı ve minnet duymalıyım.

Yoga matına çıktığımda, güçlü kaslarım beni duruşların içinde “rahatla”maya doğru götürürken, yoga sırasında kazandığım kök gücü, selenin üzerinde kendimi daha kuvvetli hissetmemi sağlıyor.

Kilometrelerce uzun tirmanışlarda, toprak yollarda sarsıntılı sürüşlerde, kendimi telkin edip, sakinliğimi korumamın ardında  yoga sırasında dakikalarca içinde kaldığım pozlar var. Sadece nefes al-nefes ver, nefes al-nefes ver, kendini teslim et, bacaklarda yanma yok, sadece devam…

bisiklet yoga

İlk anlar, ilk kilometreler, ilk duruşlar hep zordur. Sadece kendine zaman tanı ve gör, seleden veya mattan indiğinde müthiş bir rahatlama duygusu ile başbaşa kalacaksın.

Sana yakın bir yoga okulunu arayıp deneme dersine katılabilirsin. Ardından da sana uygun saatlerde bir kursa kayıt yaptırıp, temel duruşları ve nefes tekniklerini öğrenebilirsin. Bu temel eğitim senin kendi çalışma programını hazırlamanı sağlayacaktır.

Bisiklete olan inancım beni bisiklet blog yazarı yaptı;  Bisiklet Yoga‘nın şifasına inandığım için yoga eğitimi aldım ve 12 yıllık yoga çalışmamı uluslararası hocalık sertifikası ile taçlandırdım.

Bisiklet Yoga pozlarıyla tanışmak istersen bisiklet kullanıcıları için yoga  yazıma da mutlaka göz atmalısın.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz