Skip to main content
BisikletizmBisikletli Yaşam

Martyn Ashton Kimdir?

By 03/07/2015Aralık 7th, 20156 Comments

Biraz önce izlediğim bir videodaki bisikletçinin yüzündeki gülümseme beni o kadar çok etkiledi ve duygulandırdıki… Onun gülümsemesi benim gözyaşlarımın kontrolsüz bir şekilde akmasına neden oldu.

Peki bu video neden mi bu kadar özel?

martyn ashton pinarello

Hani youtube’da bazı videoları açtığınızda (örnek: Jackass ) evde yalnız başınıza denemeyin gibisinden bir uyarı çıkar. Road Bike Party! (yol bisikleti partisi) videosunun başında da böyle bir uyarı vardı. Ne olabilir ki acaba diyip videoyu izlemiş ve şaşkınlıktan dilim tutulmuştu.

Marty Ashton, 10bin pound değerindeki Pinarello Dogma (2012’de Tour de France’ı kazanan bisiklet Team Sky’dan Bradley Wiggins & Mark Cavendis tarafından kullanılmıştı) ile öylesine akıl almaz şeyler yapıyordu ki. Ben de bu video serisinin oturup tamamını izlemiştim. Sınırları zorlamanın ötesinde birşeyler..

Road Bike Party!’nin 2. videosu da gerçekten çok güzeldi ve Martyn Ashton’a hayran olmuştum.
Sonra uzunca bir süre Martyn’li video görmedim. Biraz önce bu videoyu izleyesiye kadar.

Tekerlekli sandalyedeki adam Martyn Ashton’du. MTB eski dünya şampiyonu Eylül 2013 ‘de sürüş sırasında bir kaza geçirmiş ve yaralanmış. Omurgaları kırılmış ve belden altı felçli.

Dostları bir gün yürümesinin mucize olacağını düşünüyor ancak Martyn bir gün yenidn bisiklete bineceğinden emin. Her sabah kalktığında bunu düşünüyor ve gülümsüyor. 11 yaşında motor sporları ile tanışan ve 18 yaşına kadar yarışlara katılan Martyn Ashton, bir gün MTB turnuvasına katılıyor ve oradaki atmosferden çok etkilenerek bisiklete başlıyor. Bugün 41 yaşında ve onu tekrar bisiklete binme azmi hayatta tutuyor.

Lütfen videoyu seyredin ve  onun yüzündeki gülümsemenin ne kadar gerçek ne kadar güzel olduğuna bakın.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

6 Comments

 • Onur Cansever dedi ki:

  Merhaba Pinar Hanim,

  Videolar, cok etkileyici. Farketmemizi sagladiginiz icin gonulden tesekkurler.

  Iyi gunler dilerim.

  Onur Cansever

  Date: Fri, 3 Jul 2015 08:21:25 +0000
  To: onurcansever@hotmail.com

  • bisikletim dedi ki:

   son videoyu izlediğimde o kadar çok etkilendimki hislerimi anında aktarmak istedim. Onur, yorum bıraktığın için teşekkür ederim.
   Pınar

 • Murat Atalay dedi ki:

  Merhabalar, yıllardır freestyle ve bisiklet hikayeleri vs. içerin yüzlerce film izledim. Ancak paylaştığınız bu videolar kesinlikle izlediklerimin en iyileri arasında. Beni bunlarla tanıştırdığınız için çok teşekkür ederim.

  Murat

  • bisikletim dedi ki:

   Murat merhaba,
   beni bu paylaşımı yapmaya tetikleyen üçüncü video’da Martyn’in yüzündeki açık seçik okunabilen mutluluk oldu.
   Beğenmene çok sevindim, selamlarımla, Pınar

 • Pedalsever dedi ki:

  İyi günler. Martyn Ashton’nın back on track videosunu şaşkınlık içinde izledikten sonra şoke olmuş bir halde tam da sizin hissettiğiniz şeyleri hissederken aklıma kendi blog sayfamda bu güzel bisiklet sporcusu ile ilgili bir yazı yazmak fikri gelmişti. O muhteşem şovları izledikten sonra böylesine trajik bir haber gerçekten soğuk duş etkisi yarattı bende. Yine de Martyn’deki yaşama sevinci, inanç ve bisiklet aşkı çok şeyler anlatıyor bizlere. Sonra acaba Türkçe bu konu hakkında bir yayın var mı diye ararken blogunuz ile karşılaştım. Ne de iyi etmişim. Gerçekten çok keyifli ve dolu dolu içerik sunan bir blog. Umarım bisiklet bilincinin gelişmesi aşamasında bir çok insana ulaşır ve faydalanırlar. Selamlarımla.

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   Merhaba Erhan, 2006’dan beri blog yazılarımla hem bisiklet kullanıcılarına hem de bisiklet kullanmak isteyenlere pratik bilgiler vermeye çalışıyorum. Umarım daha çok kişiye ulaşabilirim. Yorumun için çok teşekkürler, Pınar

Yorum yaz