Skip to main content
BisikletizmBisikletli Ulaşım

bisim, bisiklet paylaşma mı yoksa bisiklet kiralama mı

By 29/05/2014Haziran 14th, 2016No Comments

Kısa mesafelerde A noktasından B noktasına gitmek için belediyeler tarafından sunulan hizmetin adı bike sharing (bisiklet paylaşımı)’dir ve toplu taşıma sistemine entegre çalışır.

Son yıllarda sayıları gittikçe artan bisiklet paylaşım sistemleri bugün dünya üzerinde 700 küsür şehirde hayata geçirilmiş ve halen 250 şehirde  altyapı çalışmaları sürmekte.

Mayıs 2011’de dünyada 236.000  adet bu sisteme bağlı bisiklet varken bugün paylaşım sistemlerinde 800.000 adet bisiklet  var.  Bike Sharing World Map

bisiklet kiralama dünya

Bisiklet paylaşım sistemlerinde kısa mesefade ulaşım amaçlı olarak bisiklet tercih edilsin diye  ilk 30-45 dakika ücretsizdir. Spor yapma amaçlı saatlerce veya günlerce bisiklet kullanmak isteyen kişiler için ise bisiklet kiralama sistemleri, paylaşım sistemlerine göre çok daha uygun bir opsiyondur..

Bisiklet paylaşım sistemleri akıllı telefon uygulamaları ile desteklenir. En yakın istasyonun nerede ve istasyonda kaç tane bisiklet olduğunu görüntülemek, bisikletle işiniz bittiğinde hangi istasyonda yer olduğunu ve yolculuk planı yapmak için bu tür uygulamalar önemlidir.   Bisiklet paylaşım sisteminin verimli bir şekilde kullanılabilmesi ve bisiklet kullanan kişilere vakit kazandırma gibi bir avantaj sağlayabilmesi için gerçek zamanlı güncellemelerin olduğu uygulamalar bu sistemin olmazsa olmazı.

Neden Bisiklet Paylaşım Sistemi ?

Bisiklet paylaşım sistemini kullananların nedenleri çeşitli: Kendi bisikletlerinin çalınmasından çekinen kişiler kısa mesafeli yolculuklar için bu sistemi  tercih ediyorlar. Bisiklet paylaşım sistemini rahatlıkla metro veya otobüs seferleri ile entegre edip, gözleri arkada kalmadan bisikleti bırakıp başka bir ulaşım aracına aktarma yapıyorlar. Şehir merkezine birileri ile buluşmak için bisikletle gidip, arkadaşıyla buluştuğunda bisikleti bırakıp yürüyerek gezmeye devam ediyorlar, şehri gezen turistler otellerinden müzelere bisikletle gitmeyi tercih ediyor, yağışlı havalarda işe sabah metro ile gidip akşam işten bisikletle dönenler, sinemaya gidenler vb..

Park yeri sorunu  ve sahip olmanın getirdiği sorumlulukları (bakım vs) olmayan bisiklet paylaşım sistemleri hayatı kolaylaştırır ve günlük işlerinizi planlarken daha özgür olmanızı sağlar.

bisiklet kiralama paylasma

Paris

Paris sokaklarında 2007 yılından beri bisiklet paylaşımı var. Velib bisiklet paylaşım sisteminde bugün 1451 istasyonda 20.600 bisiklet var. Dünyanın en büyük bisiklet paylaşım ağına sahip Velib’i kullanmak da çok kolay. Sistemi 7 gün 24 saat kullanabilir ve farklı tarifelerden birini seçebilirsiniz. Yıllık abonelik yapabilir, 26 yaşından küçükseniz indirimli kart çıkarabilir, turistseniz günübilirlik veya haftalık abone olabilirsiniz. Hangi tarifeyi seçerseniz seçin ilk 30 dakika ücretsizdir.

Bisikletler sürekli açık park yerlerinde olduğundan en kaliteli ve dayanıklı malzemeler seçilir. 3 vites, ön ve arka farlar, bisiklet üzerinde reflektörler, tek parmakla kullanılan ziller, sağlam frenler, ön tarafta çanta taşımak için bir sepet, yüksekliği kolaylıkla ayarlanabilir rahat sele vs

Akıllı Bisiklet Programı Nedir?

Akıllı Bisiklet Programları’nın hedefi  ücretsiz veya makul bir fiyata kısa mesafede bisiklet kullanımının motorlu toplu taşımaya (veya otomobile) tercih edilmesini sağlamaktır. Trafiğin rahatlaması, gürültünün azalması ve  hava kirliliğinin önlenmiş olması ise bu tercihin doğal sonuçlarıdır. Toplu taşıma sistemlerinin ‘last mile’ yani ‘son km’ (otobus veya metro durağından gideceğiniz yere kadar olan son mesafe) problemi yine bisiklet paylaşım sistemi ile çözülebilir.

Tüm dünyada Bike Sharing  bisiklet PAYLAŞIM  sistemi olarak isimlendirilirken Türkiye’de buna bisiklet KİRALAMA sistemi denilmesinin altındaki nedenler neler olabilir acaba?

Sistem  gerçekten de paylaşımdan çok kiralama üzerine kurulu olduğunu sadece ismiyle değil kuralları ve kapsamı ile de gösterdi.

İzmir  Bisim

*  Bisim sisteminin istasyonlarını ve şehir planını kapsayan bir akıllı telefon uygulaması yok. Dolayısıyla evden çıkarken istasyonda bisiklet olup olmadığını bilmenizin imkanı yok.

*  Bisim hakkında güncel duyuruların yayınlanması için bir websitesi, facebook ve twitter hesapları kurulmuş. Belki ordan bir ipucu yakalarım diyip websitesine giriş yaptım.

Websitesindeki güncel haberler ve duyurular menusunde tek bir bildirim var. ‘Bisim akıllı bisiklet sistemi 18 Ocak 2014 tarihinde 29 durak 311 bisiklet 439 park yeri ile hizmete açılmıştır.’ Bu bilgi ne yazıkki doğru değil. Bisim’in açılışı yapıldıktan iki gün sonra Güzelyalı istasyonu kullanıma kapatıldı, bisiklet yolları için çalışmalar başladı ve haftalarca istasyonların bazıları kapatılıp bazıları açıldı.

Bisim Facebook sayfasının 1000 küsür beğeneni var ancak ilk ve son paylaşım 20 Ocak 2014’de yapılmış :İlk günden 25 bisikletimizde hasar var. Akıllı bisiklet BİSİM hepimizin. Yaygınlaşması için var olanı korumak BİSİM işimiz.

Twitter hesabı da facebook hesabıyla aynı kaderi paylaşıyor. Toplam 3 twit: Bisim açılışına davet, Bisim hizmete girdi, Bisim’de hasar var.

Bisim’in bisikletleri ile bisiklete binmenin bedeli öyle çok küçük değil.

Bisim kaç para?

Bisim Kart (bedeli 5 TL)  ilk 1 saat kullanım bedeli 2 TL, sonraki saatler 1 TL  veya

kredi kartı  (24 saat boyunca 25 TL blokaj uygulanıyor)   İlk 1 saat kullanım bedeli 2 TL, sonraki saatler 1 TL

Saat 23.00 ile 06.00 arasında sistem kapalı. Otobüs ve metro seferleri ile birlikte bisiklet sistemi de sona eriyor. Geceyarısından sonra ulaşım için tek seçenek özel otomobil veya taksi.

Bisim’i  hem fiyat politikası  hem de kullanım saatleri açısından ne yazıkki ulaşıma alternatif bir araç olarak değerlendirmek zor.

milano bisiklet kiralama

Milano, Bikemi

Türkiye’deki (İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri)  Bisiklet Kiralama sistemlerini Fransız şehirlerindeki sistemlerle karşılaştırmak biraz haksızlık olur. İzmir ile birlikte Expo 2015’e aday olan şehirlere bir göz attım ve yarışı kazanan Milano‘nun Bikemi isimli bisiklet paylaşım sistemini inceledim.

– Bikemi websitesinden gerçek zamanda istasyonlardaki bisiklet sayısını ve durumunu görüntülenebiliyor

– Bisikletler sürekli bakıma alınıyor ve temizleniyor.

– Gece saat 02.00’ye kadar bisikletler kullanılabiliyor.

– Bikemi yıllık abonelik ücreti 36 Euro yani aylık 3 Euro.  Milano’da ilk 30 dakika ücretsiz. Bir bisikleti bırakıp, 10 dakika bekleyip başka bir bisikleti yine 30 dakika için ücretsiz alabilirsiniz. Evden işe/okula/alışverişe/metro istasyonuna gidip gelme mesafem 30 dakikayı aşmıyorsa ayda 8,5 TL’ye  ulaşım ihtiyacımı giderebilirim.

İzmir’de ise sabah ve akşam iki sefer bisiklet kullanmanın maliyeti 4 TL, haftada 20 TL, ayda 80 TL.

Kente bisiklet istasyonları yapılırken hedef para kazanmak ise bunu özel sektör şirketlere bırakılmalı. Bisikletler ulaşım aracı olarak kullanılsın isteniyorsa o zaman ekonomik kazanç hedefi olmadan minimum ücret ile bisikletler alınabilmeli.

Kiralamak ekonomik bir aktivite; paylaşmak sosyal bir aktivitedir. Nasıl otobüste yerimizi paylaşıyorsak bisikletler de  paylaşılmalıdır.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

No Comments

  • Anlaşılan bizde bu tür uygulamaları ilgili şehirde yaşayan insanlara hizmet ve hayatı kolaylaştıran bir girişim olarak görmekten öte nasıl daha çok para kazanırız fikri ile kuruyorlar. Biz de sadece teknik olarak şehirlerde bisiklet kiralama sistemi var diye gösteri yapılıyor. Asıl olması gerekene kaç sene sonra ulaşırız bilemiyorum. Darısı başımıza umarım bizi düşünen bir bisiklet paylaşım sistemine kavuşuruz..

Yorum yaz