Skip to main content
Bisiklet TurizmiGündem

İstiklal Yolu Bisiklet Rotası

İstiklal Yolu, İnebolu ve Kastamonu arasında bulunan ve Kastamonu Valiliği tarafından düzenlenen yürüyüş ve bisiklet rotasıdır.

istiklal-yolu-4

Kurtuluş savaşı yıllarında işgale uğramamış tek bölge Karadeniz, Anadolu’nun dışarı açılabileceği tek güvenli yer ise Kastamonu İnebolu Limanı’ydı. İstiklal Yolu, İnebolu ve Ankara arasında kullanılan 340 km uzunluğunda muhimmat yoludur.  Bu noktada İnebolu’dan Ankara’ya oluşturulan lojistik hattında İstanbul’dan kaçırılan, Rusya’dan satın alınan cephane, lojistik malzeme ve Milli Mücadele’ye katılacak birçok insan, düşünce adamı Ankara’ya ve Anadolu’ya bu yolla sevk edilmiş. Savaşın kazanılmasında çok etkili olan bu hattın önemini Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gözüm cephede kulağım İnebolu’da” sözü belirtiyor.

istiklal-yolu-1

Kastamonu Valiliği İnebolu-Kastamonu arasında bulunan 100 km’lik parkuru yürüyüş ve bisiklet yolu olarak hizmete açmıştır.

Kastamonu Valiliği, bu yol üzerindeki birçok tarihsel yapıyı restore etmiş, yeni işlevler vermiş, yolu heykeller ve anıtlarla süslemiş, rekonstrüksiyonla yapmış. Bunun dışında yol uluslararası işaretleme sistemi ile işaretlenmiş ve yürüyüş ve bisiklet parkuru oluşturulmuştur. Parkur üzerinde kamp yapılabiliyor.

istiklal-yolu-2İstiklal Yolu – Parkur

Toplam 105 kilometrelik güzergahın 10 kilometresi patika, geri kalanını ise kağnı yolu üzerinde ilerliyor.

istiklal-yolu-3Deniz kenarındaki İnebolu ilçesinden başlayan rota, tipik Karadeniz görüntüleri sergileyen köylerden geçerek Kastamonu’ya ulaşıyor. Parkurun en güzel bölümlerini İkiçay Vadisi, Çuhadoruğu, Karacehennem Boğazı, Ecevithan ve Çataltepe-Ödemiş arasındaki ormanlık alan oluşturuyor. Küre ilçesindeki Çatak Göleti ve Doğanlar Kalesi görülecek diğer yerler arasında.

İstiklal Yolu – Konaklama

Kastamonu’ya 55 km mesafede bulunan Ecevit Han’ın üst katı otel, alt katı restoran ve arka bahçesi de çadır alanı olarak kullanıyor. Kastamonu’ya 23 km uzaklıkta Seydiler ilçesi Halkacılar mevkiinde su kaynakları bulunan kamp alanları bulunuyor. İnebolu’ya yaklaşık 30 km mesafede Çuha Doruğu Geçidinde kamp için uygun alanlar bulunmaktadır.

Rota hakkında ayrıntılı bilgi için: cultureroutesinturkey.com/tr/istiklal-yolu
Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz