Skip to main content
Gezi YazılarıTürkiye

Marmaris Bisiklet Rotaları Rehberi

By 28/10/2016Aralık 1st, 2018One Comment

Marmaris ve çevresi, koyu yeşil çam ormanları ve masmavi denizi gibi coğrafi güzellikleri, tarihi ve kültürel özellikleriyle de Türkiye’nin en özel bölgelerinden birisi. Ege Denizi’nin Akdeniz’le kavuştuğu Marmaris, bu ayrıcalıklı coğrafi konumu ve muhteşem doğasıyla tarih boyunca Akdeniz medeniyetlerinin önemli bir parçası olmuş.

Küçük Asya’nın en güzel bölgelerinden birisi olan Marmaris günümüze kadar bir çok Akdeniz uygarlığına ev sahipliği yapmış. Antik kentler asırlar öncesinden günümüze miras kalan izlere sahip. Bölgede bastığınız ve pedalladığınız her toprak parçasının üzerinde binlerce yıl önceden başlayarak sırasıyla Karya, Yunan, Mısır, Asur, İyon, Pers, Makedon, Suriye, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinden insanların yaşadığını düşünmek, heyecan verici…

Marmaris Bisiklet Rotaları

Muğla‘nın ilçesi Marmaris, ormanlarla kaplı tepeler ve masmavi denizi ile aktif tatil, özellikle bisiklet turu yapmak isteyenler için çok uygun. Yapmanız gereken tek şey 710 kilometre uzunluğundaki Marmaris Bisiklet Rotaları ağından kendiniz için uygun turların seçimini yapmak.

Yol bisikleti ile günübirlik turlar seçebilir, her gün yeni bir rotayı tamamlayıp akşam otelinize dönebilirsiniz veya dostlarınızla dağ bisikleti için uygun parkurlarda yol işaretlerini takip ederek muhteşem manzaralar eşliğinde hem tatil hem de spor yapabilirsiniz. Kış aylarında yol bisikleti ile antrenman yapmak isteyenler trafiğin az olduğu yollarda doğanın tadını çıkarabilirler. Bakir koy ve köyleri ziyaret etmek isteyen bisikletseverler ilkbahar ve sonbaharda keşif turlarından keyif alacaklar. Bisikletçilere yollarda adaçayı, kekik ve sığla kokusu eşlik eder.  Marmaris’in endemik bitkisi sığla ağacının sonbaharda renkleri hayranlık uyandırır. Marmaris’in sayısız konaklama alternatiflerinden bir tanesini seçip aileniz ve çocuklarınız ile birlikte keyifli bir tatil ve tecrübe yaşayabilirsiniz. Uyku tulumunuzu yanınıza alıp uzun mesafe rotalardan seçim yapabilir, Ege ve Akdeniz’in en güzel koylarında kamp yaparak doğanın tadını çıkarıp antik kentleri gezebilirsiniz.

Büyük İskender’in ve Kanuni Sultan Süleyman’ın geçtiği bu yolları bisiklet ile keşfetmenin tadını çıkarın!

Marmaris ve Çevresinde Bisiklet Turu Önerileri:

Marmaris Bisiklet Rotalarının tamamı levhalarla işaretlendirilmiş olup, yol üzerinde rahatlıkla bilgi alabileceğiniz noktaları görebilirsiniz. Tourist Info’dan ücretsiz bisiklet yolları rehberinizi almayı da unutmayın.

ROTA 1 – Marmaris-Asparan-İçmeler

Orman içi bir parkuru da kapsayan bu tur dinlenmek ve biraz da egzersiz yapmak için ideal. Marmaris Kalesi ve Kervansaray gibi tarihi yapıları ziyaret edin, kenti çevreleyen güzel çam ormanlarının içinde temiz havayı soluyun ve İçmeler plajında dinlenin. Bu tur Marmaris’in güzelliği hakkında fikir sahibi olmak için ideal.

marmaris bisiklet turizmi

Tura Marmaris Kalesi’ni ziyaret ederek başlayıp eski kent merkezindeki daracık sokaklarda gezindikten sonra sahilden uzaklaşıp Armutalan’ın sakin caddelerinden geçip çam ağaçları ile kaplı ormana girin. Orman yolunda pedal çevirirken manzarayla dinlenecek, bitki ve hayvan çeşitliliğine şaşıracak, bisikletinizle keyifli bir gün geçireceksiniz. Asparan ovasındaki tesislerde kısa bir molanın ardından İçmeler’e inip denize paralel sahil yolundan Marmaris’e dönerken tertemiz plajlarda denizin tadını çıkarın.

Kaçırmayın: Marmaris Kalesi, Armutalan’dan Marmaris manzarası, İçmeler’in şirin merkezi.

Yol durumu: Çoğunlukla asfalt, toprak yollarda dere geçişleri var

Toplam kilometre: 30 km

Zorluk Derecesi: Kolay

ROTA 2 – Marmaris-Nimara Mağarası

Günnücek Milli Parkı ve Nimara Mağarası’nın keşfini kapsayan kolay ve keyifli bir tur rotası. Marmaris Atatürk Heykeli’nden başlayıp Marina’yı geçtikten sonra Günnücek Orman Parkı’na uğrayın. Sığla (günnük) ağaçları ile kaplı ormanda bulunan plaj ve dinlenme tesisinden yararlanabilirsiniz. Sığla ağacı özünden elde edilen yağ eczacılık, kozmetik ve parfümcülükte kullanılıyor. Sığla ağacı dünyada eşine az rastlanılan bir doğa harikası olup elde edilen yağın kokusu için aynı zamanda ‘cennet kokusu’ da denilir.

marmaris bisiklet rotaları

Kuzey yönü ormanlık tepelerle çevrili, gürültüden uzak, incecik kumlu bir plajı olan Aktaş, Marmaris’in gece manzarasının en güzel göründüğü yerlerden biri.

Cennet Adası aslında kara ile bağlantısı olan bir yarımada. Yalancı Boğaz’dan Cennet Adası’na geçtikten sonra Nimara mağarasını ziyaret etmek için yürüyerek devam edebilirsiniz. Yer yer çukur ve kayalardan oluşan toprak yolda bir kaç kilometre süren bu tırmanış kondisyon gerektiriyor. Adaçayı ve kekik kokuları eşliğinde tırmanış Nimara Mağarası girişinde son buluyor. Tabelanın hemen ilerisindeki merdivenlerden mağaranın girişine ulaşılıyor. Dikitler ve yüksek sarkıklarla kaplı mağara bir tapınak olarak kullanılmış. Bugün ise mağara, ilkbahar ve yaz aylarında, nemli ve loş ortamları seven kaplan kelebeklerine (euplagia quadripunctaria) ev sahipliği yapıyor.

Kaçırmayın: Günnücek Milli Parkı ve sığla ağaçları, Nimara Mağarası

Yol durumu: Yalancı Boğazı’na kadar asfalt sonra ise toprak yol

Toplam kilometre: 27 km

Zorluk derecesi: Kolay

ROTA 3 – İçmeler-Yassıpiren-Camiyanı-İçmeler

Görkemli manzara, muhteşem bir yolculuk, dağlık kırsal alanlar ve vadiler bu turun özelliklerinden sadece bir kaç tanesi. İçmeler’in çevresini tanımak ve keşfetmek için ideal bir rota.

sheep low

İçmeler, yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen bir tatil merkezi. Çok sayıda otel bulunmasına ve ziyaretçi sayısının çok olmasına rağmen tertemiz denizi ve bakımlı merkezi ile özel bir yer. İçmeler girişindeki park botanik bahçesi gibi. Kenti saran ormanların içinde trafiğin az olduğu yollarda bisiklet sürüş keyfini yaşayın.

marmaris osmaniye bal evi lowMarmaris Bal Evi, Osmaniye Köyü sınırları içindedir. Bal Evi’ne giriş ücretsiz olup rehber eşliğinde müzeyi gezerken bir yandan da 6000 yıllık arıcılık tarihi ve bal üretimi hakkında bilgi alabilirsiniz. 15 dakika kadar süren müze turu farklı bal türlerinin tadımı ile son bulmakta.

Kaçırmayın : İçmeler merkezi ve plajı, Bal Evi

Yol durumu: Çoğunlukla asfalt ancak sadece bir kaç noktada toprak

Toplam kilometre: 24 km

Zorluk derecesi: Orta

ROTA 4 –Marmaris-Hisarönü-Bayır-İçmeler-Marmaris

Yeşil ve mavi tonlarının tamamını görebileceğiniz rota sizi turistik Hisarönü’nden efsanesi ile ünlü Kızkumu’na götürecek, kalabalıktan uzak Bayır’da dinlendirip İçmeler üzerinden Marmaris’e geri getirecek.

bayir fountain 2 lowMarmaris kent merkezinden Datça istikametinde yola devam edip bacaklarınızı rampa tırmanışı sırasında ısıtırken Marmaris manzarasını fotoğraflamak için sık sık durup mola vereceksiniz.  Rampadan aşağıya süzülürken yeşilin içine dalacak ve Hisarönü tarafına döneceksiniz.

Hisarönü, Marmaris’in hem en büyük hem de tarih açısından en zengin köyü. Geçmiş çağlardan beri köyün denizinin ve doğasının birçok hastalığa iyi geldiğine inanılır.

Sebzeli balık yemeği ve mısır ekmeğinin tadına bakabilmek için yemek molanızı Hisarönü’nde vermenizi tavsiye ederiz. Orhaniye’deki marinadan sonra Kızkumu’nda suda yürürken yorgunluğunuzu unutacaksınız.

Orhaniye’de deniz göl kadar durgun, orman kadar yeşil. Körfeze gelen yatları ve bu yatlardan inen ve koyun ortasında yürüyen insanları göreceksiniz. Kumul hareketleri sonucunda karadan başlayıp koyu ikiye bölen 600 metrelik bu şeride Kızkumu deniliyor. Kızkumu’nun bir de efsanesi var: Efsaneye göre sevgilisine ulaşmak isteyen bir kız eteğindeki kumlarla denizi doldurarak ilerlerken eteğindeki kumlar tükenmiş ve bu koyda boğulmuş.

Kaçırmayın: Kızkumu, Bayır, Bal Evi

Yol Durumu: asfalt

Toplam kilometre: 66 km

Zorluk derecesi: Zor

ROTA 5 – Bördübet-Amazon-Yedi Adalar-Yeşilbelde-Marmaris

Şehirden uzaklaşıp, doğanın kalbinde olmak istiyorsanız, bu turu tercih etmelisiniz. Dayanıklılığınızı rampalarla sınamak, doğanın sessizliğinin tadını çıkarmak ve kendinizle başbaşa zaman geçirmek için mükemmel bir rota. 

selimiye lowKentten bir süreliğine ayrılıp ıssız yollarda doğayla içiçe bir tur için dağ bisikleti tercih edilmeli. Zorlu rampaları olan bu parkur aslında bir yandan da kendiniz ile başbaşa kalmak ve sessizliğin tadını çıkarmak için çok uygun. Anayoldan ayrılan toprak yol Gökova Körfezi’ne, körfezin eşsiz köşelerinden biri olan Bördübet Koyu’na götürür. Yolda sizi denize girmeye davet eden küçük koylar göreceksiniz. Biraz sabrederseniz çok daha güzel yerlere ulaşırsınız. Her kilometrede esprili bir levha ile karşılaşacaksınız. “The End” tabelası Bördübet’e ulaştığınız anlamına gelir. Bördübet Koyu, çevredeki en güzel ve bakir koylardan biri. Burada bir kamping alanı ve butik otel var. Bu tesisler çevreye duyarlı işletmeleri ile tanınmakta.

marmaris bisiklet rotalari

Yedi Adalar, Amazon mevkine yakın çam ormanları ile çevrili mercan kayalıkları ile Türkiye’nin en güzel 10 küçük koyundan birisi. Yeşilbelde’de yiyecek ve su ihtiyacınızı karşıladıktan sonra turunuzu yine Marmaris’te sonlandırabilirsiniz.

Kaçırmayın: Bördübet, Yedi Adalar , Gökova Körfezi’nde doğa ile başbaşa bir yol

Yol durumu: yarısı asfalt yarısı toprak

Toplam kilometre: 74 km

Zorluk derecesi: Zor

Marmaris Konaklama

Marmaris ve çevresinde her bütçeye uygun otel ve pansiyonlar var. Kent merkezi, Armutalan ve İçmeler otellerin en yoğun olduğu bölgeler. Bisiklet turlarınızın sonunda yorgunluğunuzu beş yıldızlı otellerin havuzlarında veya spa merkezlerinde atabilirsiniz. Marmaris – Yalancı Boğaz arasında ve Turunç’ta da çok güzel tesisler var. Sakin ve sessiz tatil arayanlar, küçük otellerden hoşlananlar için Selimiye, Orhaniye, Bozburun, Hisarönü bölgesindeki konaklama alternatifleri öneriliyor.

Çubucak Orman Kampı, Marmaris’a 22. kilometresi mesafede ve Hisarönü Körfezi kıyısında. İnbükü Orman Kampı, da Hisarönü Körfezi kıyısında, Marmaris’e 16 kilometre mesafede.

Marmaris Ulaşım

Karayolu Ulaşımı: Marmaris’e karadan ulaşım ülkenin her yerinden düzenli otobüs seferleri ile yapılıyor. Bisikletleri ücret karşılığı veya ücretsiz kabul eden otobüs firmalarından biletinizi alırken bilgi alabilirsiniz.

Havayolu Ulaşımı: Uçakla gelecekler için en yakın havaalanı 90 km mesafedeki Dalaman. Bodrum-Milas Havalimanı ise 140 kilometre uzaklıkta. Dalaman Havaalanı’ndan kent merkezine otobüs seferleri bulunuyor. Yurt içinden ve dışından Türkiye bayraklı charter şirketlerinin düzenlediği seferlerin yanı sıra çok sayıda farklı ülke bayraklı charter seferleri de bulunuyor. Havayolu firmaları bisikletler için farklı ücret tarifeleri uygulamakta. Yolculuktan önce ücretler ve bisikletin taşınması için talep edilen şartlar konusunda bilgi almayı unutmayın.

Bisiklet Kiralama: Velomaris Bisiklet, General Mustafa Muğlalı Caddesi 50, Marmaris |  tel: (0252) 412 5167

Tarihçiliğin babası Heredot‘un hatıratına Marmaris hakkında düştüğü şu not dikkat çeker: ”İyonyalılar Marmarisisos’ta dünyanın en güzel gökyüzü altında mutlu bir yaşam sürdürmektedir”.

Marmaris’te keyifli günler dilerim!

Bu yazım Skyroad Dergisi Eylül 2016’da ilk kez yayınlanmıştır.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

One Comment

  • Pakettatilim dedi ki:

    Çok güzel Bir Yazı Çalışması olmuş Marmaris’te Yapılan yeni bisiklet yolları hayırlı olsun tüm bisiklet sevenlerine elinize yüreğinize sağlık kolay gelsin..

Yorum yaz