Skip to main content
BisikletizmBisikletli Ulaşım

Reflektör Yelek ve Kask Zorunluluğuna Direniş

By 08/04/2015Aralık 8th, 20153 Comments

Bir önceki blog yazımda Mikael Colville-Anderson’un Volvo’nun bisikletçilerin üzerlerine sıkmak için geliştirdiği spreye karşı başlatmış olduğu imza kampanyasından sonra Sırbistan’daki reflektör yelek giyme zorunluluğuna karşı tepkilere de burada yer vermek istiyorum.

reflektörlü yelekSırbistan İç İşleri Bakanlığı, bisikletlilerin geceleri ve görüşün sınırlı olduğu koşullarda reflektör yelek giymeleri konusunda zorunluluk getiren bir yasayı meclise sundu. Yasanın, bisikletlilerin yoldaki güvenliğini arttırmak amacıyla sunulduğunu belirttiler. Ancak, Sırp bisikletliler, bu yasanın bazı olumsuz etkileri olacağını düşünüyorlar ve bu yasanın çıkarılmasını istemiyorlar.

Sırp bisikletçiler, bisiklet kullanımda bazı aksesuar ve kıyafetlerin yasa ile zorunlu tutulmasının bisikletli sayısını azaltacağını ve trafik kazalarının sorumluluğunu daha büyük ve güçlü araçlardan alıp, bisikletlilere yükleneceğini savunuyorlar. NSCI Bisiklet Derneği Başkanı Marko Trifković ”yelek giymeyen bisikletliler, trafik kazalarının sorumluları olarak kabul edilecek ve suçlanacaklar, halbuki yaşanan kazaların çoğunda bisikletliler kazanın sebebi değil, kurbanıdır”. 

NSCI, bakanlığın yasa tasarısının ardında herhangi bir bilimsel araştırma ve kanıtın olmadığını öne sürüyor. Reflektörlü yelekler ve bisikletlilerin yol güvenliği üzerine yapılmış pek de bir araştırma yok. Varolan araştırmalara göre yolda ne kadar çok bisikletli olursa, bisikletliler için güvenliğin o kadar çok arttığını gösteriyor. Ancak, yelek zorunluluğu bisikletli sayısında düşüşe neden olacağı için güvenlik sorununu da beraberinde getirecektir diyorlar.

2005 yılında İsveç’de çıkan bir yasa ile bisiklete binen çocuklara kask kullanma zorunluluğu getirildi. Zorunlu kask takma zorunluluğunun kafadan yaralanılan kaza sayılarına olan etkisi sınırlı kalırken (1990’da Avustralya‘da getirilen bu yasa ile ortaya çıkan sonuçlar bisiklet kullanım oranında düşüşe neden olmuştu), bisiklete binen sayısının düşüş göstermesine etkili olduğu gözlendi. Erik Sandblom’un İsveç’teki kask takma zorunluluğu konusunda yaptığı araştırmanın araştırma raporunun tamamı için okumak için tıklayın.

Yasa yapıcılar, bisikletlilerin ne giyeceğinden çok bisiklet yolları için altyapı ve insanların bu konudaki eğitimlerine yoğunlaşırlarsa elbette daha iyi ve verimli projeler hayata geçebilecektir.

Bu sprey ve kask konusunda paylaştığım diğer iki yazıda olduğu gibi beni afaroz edecekler lütfen blogumda ne yazıp yazmayacağıma bırakın ben karar vereyim.

Herkes bisiklete nasıl bineceği ve blogunda neler yazacağı konusunda özgür olmalı!

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

3 Comments

 • mert deniz dedi ki:

  yorum özgürlüğünüde bize bırakın eleştirilere açık olun, hemen savunmaya geçmeyin, size yargısız infaz yapmadık.

  • bisikletim dedi ki:

   Mert merhaba, eğer eleştirelere kapalı olsaydım, emin olun yorumunuz burada yayınlanıyor olmazdı. Gördüğünüz gibitüm olumlu ve olumsuz yorumlar blog yazılarının altında tarafımca onaylanıp yayınlanıyor. Herkes özgür 🙂

 • wolkanca dedi ki:

  bence de arabalar boyansın hatta yok olsunlar 🙂 bisikletler için zorunluluk getirmek çok mantıksız ve saçma bilimsel dayanağı da yok zaten.

  abartısız 15 tane ışık reflektör vb. şeylerle yolda gidiyorum bir şey değişmiyor, araç kullanan bazıları hep aynı.

Yorum yaz