Skip to main content
Bisikletli YaşamGündem

Accell Bisiklet | Müdür Bisiklete Binerse

By 13/02/2017Kasım 26th, 20224 Comments

Accell Bisiklet Genel Müdürü Bisiklete Binince Neler Oldu?

Accell logosunu ilk kez 2013’de Viyana’da VeloCity Bisiklet Konferansında görmüştüm. EuroVelo’ya sponsor olarak destek veren firmanın logosu bizlere dağıtılan Avrupa bisiklet rotaları ağı haritasının üzerindeydi. Şirketin websitesinde misyonumuz alanında şöyle yazıyordu: bisikletin gerçek potansiyelinin değerlendirilmesine katkı sunmak, aktif ulaşıma destek sağlayacak çalışmaların içinde bulunmak ve değişim politikasının (ve alışkanlıkların) destekçisi olmak. Bunlar büyük sözlerdi…

accell group accell bisiklet

Konferans boyunca European Cyclists’ Federation’ın destekçisi Cycling Industry Club’ın kurucularından Accell’in bisiklet kullanımının yaygınlaşması için yapılan organize çalışmalara verdiği sonsuz desteği öğrendim ve samimiyetine inandım.

Bianchi Bisiklet Fabrikası, Accell Group Tarafından Satın Alındı

Beş yıl önce 25 yıldır Manisa’da üretim yapan Bianchi Bisiklet Fabrikasının Accell Bisiklet tarafından satın alındığını öğrendiğimde çok sevindim. Uluslararası bir holdingin vizyon ve misyonu ülkemizde sadece bisiklet üretiminde standartları yükseltmeyecek aynı zamanda bisiklet kullanımının yaygınlaşması için de katkı sunacaktı. Manisa’daki fabrikanın eski tabelası indirildi, hızla yeni tabelası asıldı ancak organizasyon yapısında değişime gidilmedi ve fabrika eski işleyişine devam etti.

anil sakrak accell bisiklet

Bir yıl önce fabrikaya yeni bir genel müdür atandığını duydum. Yıllarca otomotiv sektöründe önemli pozisyonlarda çalışan Anıl Şakrak genel müdür pozisyonuna geldi ama koltuğunda oturmak yerine bisikletle ilgili etkinliklerde yer almaya başladı. Sempozyumlara, toplantılara, festivallere ve sürüşlere otomobille değil bisikletle geliyordu bu yüzden de bisikletlilerle kaynaşması çok kolay oluyordu. Onunla sohbet eden bir çok kişi onun Accell Bisiklet fabrikasının genel müdürü olduğunu bile bilmiyordu. Bu kişilerden birisi de benim.

Fabrikanın Dışındaki Dünyayı Merak Eden Bir Yönetici

Accell Group’un websitesinde şöyle yazıyor: kısa mesafede ulaşım için çözüm, spor ve hobi kullanımı için sürdürülebilir tüketici ürünleri geliştirmek. “En çok bisikleti biz satıyoruz veya dünyanın en hızlı bisikletlerini üretiyoruz” değil, “tüketicinin ihtiyacına cevap veren ürün geliştiriyoruz” diyorlar.

Bu vizyoner mesaj 18 ülke farklı ülkede bulunan grup şirketlerinde uygulanabilir mi? Hollanda, Almanya, Fransa, Macaristan’da olabilir ama peki Türkiye?

Her ayının son Cuma günü İzmir’de yapılan Critical Mass bisiklet sürüşüne Genel Müdür Anıl Şakrak’ın ve Genel Müdür Yardımcısı Selim Ataz’ın da katıldığını görünce bunun mümkün olduğuna inandım.

Türkiye’nin en büyük bisiklet fabrikasının genel müdürü, bu kışın en soğuk günlerinden birisinde, bir Cuma akşamı, haftanın tüm yorgunluğuna rağmen bisiklet farkındalık etkinliğine katılıyor ve bisiklet aktivistleri ile birlikte “arabadan in, bisiklete bin” diye slogan atıyordu. Fabrikadan çıkıp sokağa indiğiniz için ben kendi adıma çok teşekkür ederim. Bisiklet farkındalık etkinlikleri ancak kalabalık katılımla görünürlülük kazanabilir ve bireysel katılımla verilen destek her şeyden daha önemlidir.

Sokaktaki 10 Bisikletten Birisi Manisa’da Üretiliyor

Türkiye’de her yıl yaklaşık bir milyon bisiklet satıldığı varsayılıyor. Bu bisikletlerin 100 bin adedi Accell Bisiklet tarafından üretilen markalar oluşturuyor. Accell üretiminin %30’unu iç pazara %70’ini yurtdışına  satıyor.

Grup şirketleri operasyonlarından kendileri sorumlular ve bulundukları ülke pazarlarında aldıkları kararlar konusunda oldukça özgürler. Ancak marka algısı ve pazarlama konusu genel merkez ile koordine bir şekilde yürütülüyor. Grup şirketlerinden operasyon anlamında girişimcilik beklenirken, müşterilerin marka deneyimi ve şirket kültürü konusunda bazı standartların izlenmesi bekleniyor.

Müşterinin Ne İstediğini Anlamak

Fabrikaların üretim planını belirleyen faktörlerden birisi piyasadan toplanan veriler. Onların pazar trendlerini izledikleri araçları var. Ancak fabrika çalışanlarının  Çeşme’de yapılan Gran Fondo gibi bir bisiklet yarışına takım olarak katılmış olması kullanıcı deneyimi için çok değerli. Bunun adı “tasarımda verimlilik”.Pazar araştırmalarının rakamsal değerlerini kullanıcı deneyimi ile birleştirmek. Accell Bisiklet fabrikasında üretilen ürünleri kullanan çalışanları var!

accell bisiklet team

Accell’in globalde yaptıklarının ülkemizde de yapıldığını görmek hatta şirket kültürünün bir parçası haline geldiğine şahit olmak değişimin gerçekleştiğini anlamamı sağladı.

Bisiklet Etkinliklerine Katılıyorlar

Accell Bisiklet markaları (Carraro, Bianchi, LaPierre, Ghost, Brompton, Whistle vb) websitesi, mail  ve sosyal medyada üzerinde müşterilerinin sorularına cevap veriyor ancak daha da önemlisi yönetici kadrosu bisiklet kullanıcıları ile Perşembe Akşamı Bisikletçileri gibi gece sürüş gruplarında yan yana bisiklet sürüyor, festivallerde onlarla kazandan yemek yiyor, bisiklet sunumlarında seyahat anılarını dinliyorlar. Bence verdikleri mesaj çok sıcak: sizi görüyor ve dinliyoruz.accell bisiklet festivaller

Sponsorluk ve Destekler

Accell Group globalde Koga, Lapierre, Ghost, Haibike ve Raleigh ile uluslararası bisiklet yarışlarına sponsor olurken, lokalde grup şirketleri kararlarını kendileri veriyorlar.

Mesela, İşim Gücüm Gezmek blogunun yazarı Hale Sargın’ın Güney Amerika turunda bisikleti kullanılmaz hale gelince Accell Bisiklet bir yolunu bulup yeni tur bisikletini Peru’ya gönderebiliyor.

accell bisiklet

Ülkemizde bisiklet turizminin yaygınlaşmasına büyük katkısı olan ve bu yıl 11. Kez düzenlenecek Gökova Bisiklet Turu  gibi organizasyonlara sponsor olarak destek veriyor. Accell Bisiklet’in logosunu tarihi bir turun yaşatıldığı Bursa 100 Yıllık Macera Bisiklet Turu’nda, var olan kaynaklarımızın değerlendirilmesi konusunda farkındalık yaratan Selçuk – Bergama rotasında yapılan ’UNESCO Dünya Mirası Yolunda’ etkinliğinde destekçi olarak görüyoruz.

accell bisiklet

Etkinlik ve organizasyon dışında bireysel sporculara ve kulüplere destek veriyor: Coraline Chapatte,  Parkur Bisiklet Spor Kulubü ve engelli triatlon sporcuları gibi.

Bisiklet Kültürü ve Eğitim

Genel Müdür Anıl Şakrak, “ bisiklet kullanımının bir hobi değil bir yaşam tarzı olması gerektiğine inanıyoruz. Ancak bu şekilde daha yaşanabilir bir çevre ve daha sağlıklı bir topluma ulaşabiliriz” diyor.

Böyle bir cümleyi bakanların, belediye başkanlarının, şirket patronlarının ağzından onlarca kez duydum ama ilk kez biri bu kelimelerin altını doldurdu.

accell bisiklet proje

Accell Bisiklet ilkokul öğrencilerine beden eğitimi derslerinde Bisiklet Sürüş Eğitimi veren Mini Pedal projesinin, kadınlar için ücretsiz bisiklet sürüş eğitimlerinin, Down Sendromlu Çocuklara Bisiklet Eğitimlerinin sponsoru.

Bisiklet Aktivizmi Bisiklet Satışlarını Arttırıyor, Bisiklet Kullanımı Yaygınlaşıyor

Bisiklet aktivizminin bisiklet satışlarını arttırdığını bilen Accell Group, bisiklet adına dünyanın en büyük sivil oluşumu ECF- European Cyclists’ Federation’a destek veriyor. Accell Bisiklet ise ülkemizde son bir yılda yüzlerce bireye, gruba ve derneğe destek verdi.

Sivil Toplum ve özel sektör birbirlerini desteklediğinde harika projeler ortaya çıkıyor, bir de vizyoner bir belediye başkanı ile güçlerin birleştirildiğini hayal edin. Mucize!

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

4 Comments

 • Erol Hülagü dedi ki:

  Tüm bu güzel bilgilerden belediye başkanları v.b. yöneticilerin kendilerine düşen payı almalarını dilerim. Kalemine , yüreğine sağlık.

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   Erol Bey merhaba, yorumunuz için çok teşekkür ederim. Herkes görevini tam anlamıyla yapsa ve anlasa dünyamız çok daha güzel bir yer olurdu. Anıl Şakrak gibi yöneticilerin artması dileğiyle diyelim. selamlarımla, Pınar

 • Birol Toraman dedi ki:

  Çocuklarla ilgili daha çok proje üretilmesi gerekiyor.(6 ila 11 yaş grubu). Çocukluğunda bisiklet eğitimi almış bir birey, yarının sürücüsü olduğunda trafiği daha iyi anlar ve kullanır.Okullarda verilen bisiklet eğitimlerinin daha uzun vadede oyun şekline dönüştürülerek Uygulanması gerekiyor.(Bu konuda bilgi ve belgeler) benden temin edilebilir. Accel in sponsör olabileceği bir “ÇOCUK BİSİKLET PARKI” Şehrin güzel bir yerinde iyi dururdu.

 • raftingo dedi ki:

  Güzel resimler…hey hop 🙂

Yorum yaz