Skip to main content
Bisikletli Yaşam

Bisiklet, ihtiyaçlara cevap veren bir araçtır.

Bisiklet, insanların giderek artan ihtiyaçlarından doğmuştur.

Bisiklet, bu ihtiyaçlara en iyi şekilde cevap verebilmek için neredeyse 2 asırdır sürekli gelişmiş, geliştirilmiş ve bu günkü çok renkli günümüze getirilmiş, hayatımızın içine, henüz yeteri kadar olmasa da, çıkmamak üzere girmiştir.

Bu tempo ile bisiklet çok daha gelişecek, ufukta görünen tüm teknolojiler ile iklimlerde ki muazzam değişiklilerden, enerji kaynaklarının yarattığı tüm olumsuzluklardan ve trafikte mecbur kaldığımız zaman kaybından korunmak ve kurtulmak için, hayatımızda çok daha fazla yer alacağı tartışmasız kesindir.

Bisikletin, temiz bir dünyada huzurlu ve güzel bir yaşam için tek ve gerçek kurtuluş yolu olduğu herkes tarafından artık anlaşılmıştır… Ancak hayata geçirilmesinde sorunlar vardır… Ne var ki her yeni gün bir umuttur ve umutlar tükenmez!

Bisiklet, bu gün dünyamızda otomobillerden en az iki buçuk katı daha fazla ve 100 milyon mertebesinde üretilmekte, artık dünyanın en öncelikli ve en ekonomik ulaşım aracı olup, ister ulaşımda, isterse spor ve turizm amaçlı olsun, şehir içi ve şehir dışı trafikte gerçekleştirilen iyileştirmeler sayesinde çok sayıda insan tarafından zevkle ve güven içinde kullanılmaktadır.

Bisikletleşirsek, şehirlerimiz de ki yaşam da, çok daha temiz, stressiz, sağlıklı, huzurlu ve neredeyse bedava ulaşımı ile çok kolaylaşacaktır. Ülkelerimizi, şehirlerimizi yönetenler de, bisiklet kullanan veya kullanmayan herkes de mutlu olacaktır.

Artık hayallerinizi ertelemeyin. Hemen bir bisiklet alın veya şehrinizdeki bisiklet paylaşım (bike sharing) sisteminden istifade edin. Lütfen!
Çok kısa süre sonra sizin de, yakınlarınızın da bisikletlilerin dünyasına katılacağınıza inanıyorum.

Sevgiyle ve bisikletle kalın…

[vc_single_image image=”7043″ img_size=”full”]

Yazar: Necdet Kestelli

Hakkında: İzmir’de 1941’de doğdu, İzmir’de büyüdü, İzmir’de yaşlandı; ömrü boyunca bireysel olarak hep bisikletli yaşadı; hala da devam ediyor.
Sporu tenisti ama spora bile hep bisikletle gitti. Her yere bisiklet ile ulaşmayı ve uzağı yakın etmeği yeğledi, hiç bir bisiklet gurubuna dahil olmadı.
Hiç bisiklet kıyafeti almadı, hiç kask takmadı, hiç şehir dışına keşfe ve maceraya çıkmadı ama gerektiğinde bisikletine şehir içinde “smokin” ile bile bindi.
Yurt dışında şehirleri bisiklet ile gezerek tanımaktan büyük zevk aldı, bisiklet onun için bir araç, bir tutku ve bir yaşam tarzı oldu.

Sekiz bisikleti çalındı ama bugün şehirde ve yazlıkta 3 değişik tip bisikletle idare ediyor.

Necdet Kestelli

İzmir'de 1941'de doğdu, İzmir'de büyüdü, İzmir'de yaşlandı. Ömrü boyunca bireysel olarak hep bisikletli yaşadı; hala da devam ediyor.

Yorum yaz