Skip to main content
Bisikletli Ulaşım

Bisikletli Ulaşım Platformu Nedir?

Bisikletli Ulaşım Platformu Nedir?

Bisikletli Ulaşım Platformu (BUP), ulaşımını bisikletle gerçekleştiren ve bisikletli ulaşımı destekleyen gönüllü bireylerden oluşan bağımsız ve aktivist bir oluşumdur. BUP’un temel amacı bisikletli ulaşım konusunda farkındalık yaratmak, toplumda bisikletli ulaşımı özendirmek ve yaygınlaştırmaktır.

Bisikletli Ulaşım Platformu Ne Yapar?

Karayolları Trafik Kanununun bisiklet ile ilgili maddelerinde belirtilen tüm cadde ve sokaklarda sağ şeridi kullanma hakkını, bisikletin bir ulaşım aracı olmasını ve tüm trafik kurallarının bisikletliler için de geçerli olmasını savunur ve bunu trafikteki tüm paydaşlara göstermeye çalışır.

BUP, bisikletli eylemler düzenler. Yerel yönetimler ve ilgili kurum ve kuruluşlarla diyaloga geçer ve gönüllü olarak işbirliği yapar.

Bisikletli Ulaşım Platformu için Üyelik Gerekli Midir?

Bisikletli Ulaşım Platformu bir dernek değildir. Platformu sosyal medya hesaplarından takip edenler “BUP Üyesi”, etkinlik ve eylemlerde görev alanlar “BUP Gönüllüsü”, platform bünyesinde çeşitli konularda önemli sorumluluk alanlar ve toplantılara/görüşmelere katılanlar ve benzeri görevlerde yer alanlar “BUP Temsilcisi” olarak isimlendiriliyorlar.

Bisikletli Ulaşım Platformuna Nasıl Ulaşabilirim?

BUP, sosyal medyayı çok iyi kullanıyor, facebook sayfası ve grubu bulunuyor, ayrıca websitesi üzerinden platformla bağlantıya geçmek mümkün.

İletişim: Facebook – Twitter –  Websitesi

bup-bisikletli-ulasim-platformuNerede Bisikletli Ulaşım Platformu Var?

İstanbul’da kurulan BUP dışında, İzmir’de BUGEP, Ankara’da ABOP ve Çanakkale’de ÇABİP bulunuyor.

BUGEP – Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu

Gönüllülük esasına dayalı yapı içerisinde, gönüllü bireyler aracılığıyla, yatay hiyerarşik yapıda, yerel yönetimler, kamu kuruluşları ve özel sektör ile işbirliği içerisinde bisikletli ulaşım altyapısının geliştirilmesi amacı ile İzmir’de kurulmuştur.

Facebook – Twitter – Websitesi

Ankara Bisikletliler Ortak Platformu – ABOP (aktif değil)

ÇABİP – Çanakkale Bisiklet Platformu

İletişim: Facebook

Diğer şehirlerdeki oluşumları yorumlara yazarsanız, yazıyı düzenli olarak yeni bilgilerle güncelleyeceğiz.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz