Skip to main content
Bisikletizm

İzmir’de Bisiklet Dostu Kent Tasarım Atölyesi

By 18/11/2015Şubat 4th, 2016No Comments

İzmir’de Bisiklet Dostu Kent Tasarım Atölyesi yapıldı. Kendi alanında bir ilk!

Şehirlerimizin tarihi semtlerini, bu semtlerdeki tarihi binaları, hanları, konakları, meydanları ne kadar tanıyoruz? Tüm mağazaların birbirlerinine tıpa tıp benzediği AVM’leri karış karış bilirken, eski bir hanın içindeki lezzetli ev yemekleri yapan Ayşe teyzenin zeytinyağlılarından, binlerce çeşit baharat satan Ahmet amcadan, kömürde pişen türk kahvesinden veya iki katlı bir konağın içindeki Radyo Müzesi’nden haberimiz yok.

Daracık sokaklara, bu sokakların buluştuğu minik meydanlara, gizli saklı avlulara gitmememizin nedeni bu alanlara ulaşım ve erişimin zor, bu değerli mekanların tanıtımının az yapılıyor olması olabillir mi?

Bir yere gidersek ve görürsek hakkında konuşabiliriz. Bir yere ulaşmak ise yürümek kadar kolay olmalıdır. Bir yere erişim alternatifleri çoğalırsa, o zaman birileri gider ve anlatır. Yani tanıtım başlar.

yolagel bisiklet dostu tasarim

Bisiklet Dostu Kent Tasarım Atölyesi

14-15 Kasım tarihlerinde İzmir Tarih Tasarım Atölyesi‘nde bir bisiklet atölyesi yapıldı. İzmir’in tarihi şehir merkezini (Kemeraltı, Basmane, Kadifekale) tanıtmak hem de bu alanlara bisikletle erişimi kolaylaştırmak üzere fikirler üretildi ve tasarımlar yapıldı. Ben de danışman olarak oradaydım.

Atölye, İzmir tarihi kent merkezinde bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve bisiklet dostu bir kent merkezi tasarlamak üzere mimarlik ve tasarım öğrencileri,  öğretim görevlileri, İzmir’deki aktif bisiklet kullanıcıları ve belediye çalışanları ile gerçekleştirildi.

Daracık sokaklar, çıkmaz sokaklar, yokuşlar, merdivenler gibi bölgenin mevcut durumunu değerlendirdik, mutlaka görülmesi gereken mekanları belirledik ve bu bölgede yaşayan, çalışan kişiler için bu alanlarda sürdürülebilir ulaşım için nasıl alternatifler olabileceğini konuştuk. Yerli ve yabancı turistlerin bu bölgenin güzelliklerini nasıl keşfedebilecekleri üzerine kurgular hazırladık.

bisiklet kent tasarim atölyesi

Bisiklet Atölyesi’nde meraklı, hevesli ve özverili tasarım öğrencileri kısa bir zaman içinde çok yaratıcı çözümler sundular ve ben “limitlendirilmemiş” hayal gücünün neler tasarlayabileceğine tekrar şahit olmanın mutluluğunu yaşadım.

  • Şehrin sokaklarında “kaybolmak” ve bireysel keşif deneyimleri yaşamak isteyenler için “bisikletli keşif rotaları”
  • Rotaların kolaylık ve zorluk derecelerine göre oyun oynamak kadar eğlenceli renkli bisiklet yolları
  • Bisikletlilerin buluşmaları için bisiklet kafeler (bike cafe)
  • Tamir atölyeleri sunan Bisiklet İstasyonları
  • Pedal çevirerek elektronik cihazların şarj edilebileceği duraklar
  • Bisiklete binenlerin ödüllendirileceği yerler
  • Yerli halkın yapılan tüm çalışmalara katılması ve bu mekanları sahiplenmesi için fikirler
  • Yayalarla bisikletlilerin yolları paylaşmaları için sistemler
  • Yokuşlar için bisiklet taşıma sistemleri (bike lift)

bisiklet atolyesi izmir

Bisiklet atölyesi, katılımcı bir grup tarafından gerçekleştirildi. Tamamıyle gönüllü olarak yapılan bu çalışmanın sonuçları ve çıktıları belediyeye sunulacak. Peki sonra ne mi olacak?

19- 20 Aralık tarihleri arasında 2. Bisiklet Atölyesi yapılacak ve bisiklet dostu bir şehir merkezi için ürünler tasarlanacak.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz