Skip to main content
Gezi Yazıları

Özgürlüğün ve Bisikletin Şehri Amsterdam

By 26/06/2017Ocak 5th, 20192 Comments

Toplumsal ilişkilerimizin niceliği ve niteliği yalnızca mutluluğumuzla değil, aynı zamanda fiziksel sağlığımızla da bağlantılıdır. Araştırmalar,  ailesi, arkadaşları ve çevresindeki insanlarla sosyal ilişkileri olan insanların daha mutlu, daha sağlıklı olduğunu ve daha uzun yaşadığını ortaya koyuyor.

Amsterdam

Araba, toplu taşıma araçları, yaya ve bisikletle hareket etme şekilleri, özellikle kendi sosyal ağımızın dışındaki insanlarla ve fiziksel çevremizle etkileşim içine girmemizde oldukça büyük farklılıklar gösteriyor. İnsanlarla ve fiziksel çevremizle kurduğumuz etkileşim, belirli bir yere veya topluma bağlı olma seviyemizi de etkiliyor.

Özel otomobille ulaşım, yaşadığımız yer ve çevremizdeki insanlarla bağ kurma yeteneğimizi kaybettiriyor.

VC179138

Bisiklet, bireyleri sosyalleştiren ve toplumu özgürleştiren etkin bir araç. Bisiklete binme özgürlüğü olan Amsterdam’da tam da bunu görüyoruz.

Amsterdam’da yaşan insanların %78’sinin en az bir bisikleti var. Her gün şehirde 665.0000 kez bisikletle bir yerden başka bir yere gidiliyor. Şehirdeki sokakların %90’ının hız limiti saatte 30 km. Hız limitinin düşük olması herkesin (çocuklar, yaşlılar, engelliler vb) güvenli ve rahat hareket etmesini sağlıyor.

VC179130

Amsterdam sadece serbestçe marihuana satın alıp tüketebildiğiniz Coffee Shop’lar ve açık pencerelerden hayat kadınlarına baktığınız Red Light District’ten oluşmuyor.

Özgürlükler Şehri Amsterdam

Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan şehre kısacık bir tren yolculuğu ile ulaşmak mümkün. Daha henüz tren garından çıkmadan bisiklet kiralamak için iki seçeneğiz var. Birincisi demiryollarının sunduğu sarı/lacivert “OV Bicycle” kiralık bisikletler. İkincisi ise kırmızı renkli MacBike.

Amsterdam

Şehir Kime Ait?

Tren garına çok yakın bir mesafede bulunan Pakhuis De Zwijger’ı atlamanız mümkün değil. Devasa bir binanın önünde kocaman bir tabela bulunuyor “Who Owns The City?”. 10 yıl önce, eski ve kullanılmayan bir bina iki mimar tarafından yenilenerek şehrin gelişiminde ve dönüşümünde söz sahibi olmak isteyenlere buluşma, düşünme ve üretmesi için mekan olarak sunulmaya başlamış. Her gün sosyal ve kültürel onlarca etkinliğe ev sahipliği yapan binanın içinden geçen yaya ve bisiklet yolundan kuzeye doğru ilerliyoruz.

Amsterdam

Amsterdam – Noord

Turistik merkezi yürüyerek de gezebilirsiniz. Ben sizi Noord’a (kuzeye) götüreceğim.

Amsterdam

Yaya ve Bisikletliler için Ücretsiz Feribot

Şehrin kuzey ve güney yakasına erişim feribotlarla sağlanıyor. 10 dakikada bir yapılan feribot seferleri yaya ve bisikletliler için ücretsiz. Feribotların ücretsiz hizmet vermeye başlaması kendiliğinden olmamış. Şehir halkı belediyeye “madem köprü yapmıyorsunuz o zaman bize ücretsiz erişim özgürlüğü sunmak zorundasınız” diye direterek erişim haklarını elde etmişler.

Amsterdam

Şehrin kuzeyinde bulunan ve bugün artık kullanılmayan fabrikalar, sanatçılar için atölyelere, kültür merkezlerine ve yeme-içme mekanlarına dönüştürülmüş.

VC179354

Roetz Bisiklet dükkanı ve atölyesine bir göz atmadan geçmeyin.  “Değişimi satın alın” posterinin arkasındaki çok anlamlı bir dünya olduğunu göreceksiniz. Amsterdam’da iki milyondan fazla bisiklet var. Sokağa terk edilmiş eski veya bozuk bisikletler belediye tarafından toplanıyor ve hurdaya gönderiliyor. Roetz ise başkalarının “çöp” olarak gördüğü kadro ve aksesuarları toplayıp onları sevgiyle ve özenle yenileyip tekrar satışa sunuyor. Bisiklet atölyesinde çalışan insanlar, toplumun görmediği ve değerlendiremediği “zor” grup. Normal iş piyasasında farklı nedenlerden dolayı kendine bir yer bulamayan insanları işe alıyor, onlara bir meslek öğretiyor. Bisiklet ustası olarak meslek belgesi alanlar kendilerine yeni bir patron bulurken, Roetz yeni “çaylak”ları meslek sahibi yapmaya devam ediyor. Roetz fabrikasında bizi gezdiren kişi bu insan ve bisiklet dönüşüm atölyesini anlatırken gururluydu. Bence gurur duymakta çok haklı.

Amsterdam

EYE FilmMuseum, hem mimari özellikleri hem de film arşivi ile “göz” şeklindeki film müzesi, tren garının tam olarak karşı yakasında.

VC179292

İkonik villalarının önündeki geniş yürüyüş ve bisiklet yolları, bu bölgede daha fazla oyalanmaya ve gezinmeye davet ediyor.

VC179311

NDSM – Eski Gemi Hangarı Bugün Sanatçılar için Bir Liman

10 futbol sahası büyüklüğünde bir mekan bugün onlarca farklı festivale, sahne performansına, sergiye, dans etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Kapılarını sonuna kadar açık, çekinmeyin ve mutlaka içine girin. Ayda bir gün bit pazarı yapılıyor, belki şanslı gününüzdesinizdir.

IJ-Kantine veya Pllek gibi davetkar ve muazzam bir cafede kısa bir mola vermeyi unutmayın.

VC179332

Eşitlik Sokakta Başlar

Amsterdam’da dar sokaklar otomobillere yasak, geniş sokaklarda ise kendilerine sadece bisiklet yolu genişliğinde alan bulabiliyorlar. Sokak 3 eşit parçaya bölünmüş, yaya, bisiklet ve motorlu taşıtların şeritleri birbirine eşit. Geçiş önceliği ilk olarak yayanın, sonra bisikletin. Herkes haklarını biliyor ama her durumda yayalar ayrıcalıklı. Sokaklar cıvıl cıvıl.

VC179273

Sokaklarda herkesin herkesle göz teması var. Yayalar ve bisikletliler sürekli ve sessiz bir iletişim içindeler. Birbirlerine ne tarafa döneceklerini, duracaklarını, ilerleyeceklerini söylüyorlar.

WesterPark: Doğanın Kültürle Buluştuğu Nokta

Amsterdam

WesterPark, geniş bir park, çimenlere uzanmış dinlenen ve keyifli vakit geçiren insanlar,

Dünyanın İlk Bisiklet Odaklı Mimarlık Biennalesi, Westergasfabriek

Amsterdam

Jordaan’da sokaklarda Kaybolun

VC179144

Amsterdam

VondelPark’ta canlı bir konser dinleyin

Eskiden fabrika, hangar veya depo olarak kullanılan binaların günümüzde yiyecek standları ile doldurulması oldukça populer. Üstü kapalı alanların orta kısmında masalar, etrafında ise dünya mutfaklarından onlarca çeşit yemek oluyor. Bunlardan bir tanesi Oud-West semtinde De Hallen.

VC179543

Eskiden evlenmemiş ve dul kadınların birlikte yaşadığı geniş bir avlu etrafında sıralanan evler bugün şehrin en cazip yaşam alanlarından birisi.  Şehrin en hareketli bölgelerinden birisinde sokak kapısından içeri girdiğinizde bir anda kendinizi kırsalda hissettiren sakinlik ve huzur sürreal bir izlenim yaratıyor. Görmek isterseniz en etkileyici olanlardan birisi, Begijnensteeg sokağındaki Begijnhof. Haziran ayında bir hafta boyunca Open Garden Days sırasında hem bu avluları hem de kanal evlerini ziyaret edebilirsiniz.

Amsterdam -Zuid

amsterdam sehir tasarimi

Amsterdam havalimanını şehir merkezine bağlayan bisiklet yolu orman içinden geçiyor

Amsterdamse Bos, şehrin güneyinde, insan eliyle yapılmış bir orman. İkinci Dünya Savaşından sonra ekonomiyi canlandırmak ve istihdam yaratmak için şehrin güneyinde insan eliyle bir orman yaratılmış. Bazı ülkeler ekonominin çimento ve beton dökerek canlandırılacağını sanıyorlar, çok yazık.

Amsterdam

Amsterdam’ın turistik gezi rehberini internette rahatlıkla bulabilirsiniz. Ancak unutmayın ki Amsterdam’ın gerçek yüzünü ancak özgür Amsterdamlıların hayat verdikleri bölgelerde görebilirsiniz. Korkmayın, bir bisiklet kiralayın ve kuzeye, güneye, doğuya, batıya gidin. Tek başınıza gezmek istemezseniz o zaman rehber eşliğinde bir bisiklet turuna katılın. Bizi profesyonel turist rehberi Loes Bergen gezdirdi. Loes (loesbergen(at)hotmail.com) ile turistik bir yürüyüş, alternatif rotalarda bir bisikletli keşif turu yapabilirsiniz.

Amsterdam

Amsterdam’a hiç gitmeden gezi rehberi yazan bloggerlar yerine Amsterdam’ın resmi sitesinden bilgi alabilir ve kendi rotanızı kendiniz çizebilirsiniz: www.iamsterdam.com

amsterdam bisiklet gezi rotasi

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

2 Comments

Yorum yaz