Skip to main content
Bisikletizm

Sivil Düşünce Özel Sektörle Proje Ortağı Olursa

Sivil Düşünce Özel Sektör ile Proje Ortağı olursa ne mi olur? Eğer, taraflar samimi ve şeffaf ise hayaller gerçek olur.

Geçtiğimiz hafta bizim bir hayalimiz gerçek oldu.

İzmir’de 2013 yılında ilk kez yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu artık uluslararası tanınan bir etkinlik. Bir bisiklet turu değil, aslında bir eylem ama bildiğiniz tüm eylemlerden farklı olmayı başaran bir oluşum.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun arkasında gönüllü kadınlar var. Herkes yeteneklerini ortaya koyuyor ve işleri paylaşıyor. Grafik tasarımcısı Tuğba logoları ve görselleri hazırlarken, Sema gruplarla iletişimi üstleniyor, Pınar ise sosyal medyayı yönetirken paydaşlarla ilişkileri proje fırsatlarına dönüştürüyor. Bu bir takım çalışması.

Özel sektör, müşterilerin beklentilerini öngörme çalışmaları yapıyor ve ihtiyaçlara cevap verecek ürün ve hizmetler geliştiriyor. Pazarı ve profilleri tanımak için ise yatırımlarını arttırıyor.

8 Mart Kadınlar Günü için Sivil Düşler

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadınlara hediye vermek için harika bir fırsattı. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, son 3 yıldır bir şehir etkinliği olarak aynı zamanda bir kadın duruşunun sembolü haline gelmişti. Bu duruşa dahil olmak bir çok kadının hayallerini süslemeye başladı; ancak önlerinde bir engel vardı. Bisiklete binmeyi bilmeden nasıl Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katılabilirlerdi ki… Bisiklete binmeyi öğrenmek, kendilerini ve bisikletlerini süsleyerek dünya otomobilsiz kentler gününde şehrin sokaklarında özgürce pedal çevirmek ve taleplerini gülümseyerek iletmek en çok istedikleri şeydi. Bisiklete binmeyi öğrenmek isteyen kadın sayısı her geçen gün artıyordu çünkü bir motivasyon ve amaçları vardı.

Sivil Düşünce ve Özel Sektör İlişkisi

İzmir’de yeni açılan MaviBahçe Alışveriş Merkezi, sosyal sorumluluk projeleri yapmak için bizimle bağlantıya geçti. Birlikte bir şeyler yapalım dediler. Bizim isteğimiz ise netti: Bisiklete binmeyi bilmeyen kadınlar için bisiklet sürüş eğitimi. Tamam dediler, peki nasıl yapacağız diye sordular. Etkinlik organizasyonunun başından sonuna kadar birlikte ilerledik, sürekli iletişimdeydik ve sonuç kusursuzdu.

sivil düsünce

5-6 ve 8 Mart tarihlerinde İzmir’de MaviBahçe Alışveriş Merkezi’nde tüm gün süren bisiklet sürüş eğitimlerinde 200’den fazla kadın bisiklete binmeyi öğrendi. Sürüş eğitimlerini veren üniversite öğrencileri hem çok değerli bir projede yer aldılar hem de cep harçlıklarını kazandılar. Bisiklet sürüş eğitiminde Carraro ve Bianchi marka bisikletleri ücretsiz olarak kullanıma sunan Accell Bisiklet, bisiklet üreticileri arasında çok farklı bir yeri olduğunu gösterdi. Bisiklet kullanımının yaygınlaşması için daha çok insanın bisiklete binmesi ve yollarda olmasının ne kadar değerli olduğunu verdiği destek ile kanıtladı. Bisiklete binmeyi öğrenen kadınların hepsi 25 Eylül’de yapılacak Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na dostlarını da alıp gelecekler.

sivil dusunce

Bisiklete binen ancak bisiklet ayar ve bakımlar için kursa katılmak isteyen kadınlardan sürekli talep alıyorduk. “Kurs yapsanız da bisikletimizin zincirini, frenini, lastiğini biz kendimiz tamir etmeyi öğrensek” diyorlardı. Yeteneklerimiz arasında olmayan bu konular için ise desteğe ihtiyacımız vardı. Tam bu sırada Shimano Türkiye 8 Mart’ta bir etkinlik yapmak istemiş ve bizlerle bağlantıya geçmişti. Süslü Kadınlar için bisiklet bakım ve tamir eğitimini organize etmek için hemen kolları sıvadık. İş bölümünü yaptık.

Uygun mekan neresi olabilirdi? Merkezi bir yer olmalı, kadınlar kolaylıkla ulaşabilmeli, çocuklarını getirebilmeliler ve güvenli bir yer olmalıydı. Etkinlik için şehrin göbeğindeki yemyeşil KültürPark’tan daha uygun bir yer olamazdı. KültürPark (İZFAŞ) yetkililerine etkinliğimizi anlattık ve memnuniyetle bizlere ev sahipliği yapacaklarını söylediler. Park, bisiklet sürüş eğitimi için de çok uygun bir alan.

sivil düsünce

Hem bisiklete binmeyi bilmeyen, hem de bisikletli kadınları davet edip, sürüş eğitimi ve teknik bakım kursunun duyurusunu yaptık.

13 Mart Pazar günü saat 14:00-16:00 arasında KültürPark’ta harika bir ortamda çok keyifli bir etkinlik gerçekleşti. Kısa sürede bir çok kadınımıza bisiklet sürmeyi öğretebilmek için eğitmen desteğini Parkur Bisiklet verdi ve 4 gönüllü eğitmen gönderdi. Ege Üniversitesi öğrencileri yine bizi yalnız bırakmadılar. 9 eğitmen 15’er dakikalık seanslarda toplam 55 kadına bisiklete binmeyi öğretti.

sivil dusunce bisiklet

Fotoğraf: Cenk Dikbaş

sivil düsünce

Fotoğraf: Cenk Dikbaş

Accell Group ve Shimano Türkiye ekibi yine yanımızdaydı. Tay tay denge bisikletleri ile Tahta Bisiklet, çocukların da harika bir öğleden sonra geçirmesini sağladı.

sivil dusunce

Fotoğraf: Cenk Dikbaş

Bisiklet kültürü işte böyle projelerle oluşturulur.  Yerel yönetimler beklentileri ve ihtiyaçları öngöremediklerinde sivil alan çalışanları, gönüllüler ve özel sektör devreye girer, hayaller gerçekleşmeye başlar.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

2 Comments

  • Ahmet Özgür GÖKALP dedi ki:

    Harikasınız!!! Bu özverili ve yaratıcı çalışmalarınız sayesinde İzmir’in çok yakın bir zamanda örnek bir bisiklet şehri olacağına şüphemiz yok. Sizden her şehirde bir tane olsa ne güzel olurdu 🙂

    • Pınar Pinzuti dedi ki:

      Merhaba, yorumunuz için çok teşekkür ederim. İyi insanların yanında ona destek veren başka iyi insanlar var ve ortak hayaller ancak işbirlikleri ile gerçekleşebiliyor. Bu projeyi anlatmamdaki neden bu yazıyı okuyan kişileri benzer projeler yapmak için motive etmek aslında. Dünyayı değiştiremeyeceğimizi biliyoruz ama herkes kendi mahallesi için birşeyler yapabilir. selamlarımla, Pınar

Yorum yaz