Skip to main content
Bisikletli YaşamEtkinlik

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 20 Eylül 2020

By 11/09/2020Kasım 26th, 2022No Comments

Bu yıl Süslü Kadınlar ne yapacaklar? Her yıl yaptıkları şeyi: kendilerini ve bisikletlerini süsleyecek, şarkılar söyleyerek tur atacak ve gülümseyerek ‘toplumda görünür olmak istiyoruz, güvenli bisiklet yolları altyapısı istiyoruz, otomobilsiz kentleri gününün kutlanmasını istiyoruz’ diyecekler. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak (2020 her açıdan farklılıklarla dolu bir yıl), her şehirde tek bir tur değil, o şehrin tüm mahallerinde bireysel ve küçük arkadaş grupları ile yapılacak.

Kadınlar süslenip bisiklete binince farkındalık mı oluyor?

Evet, aynen öyle oluyor!

suslu-kadinlar

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında Avrupa Hareketlilik Haftası kutlansın, bizim belediyelerimiz de farkındalık yaratmak için programlar hazırlasın çağrısında bulunduğunda, böyle bir haftanın varlığından haberdar olanların sayısı bir avuç kadardı. 2020 yılında Avrupa Hareketlilik Haftasını kutlamak için en çok programı olan ikinci ülke Türkiye (468 etkinlik).

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, Dünya Otomobilsiz Kentler Günü (World Car Free Day) kutlanmalı talebinde bulunduğunda, bu günün ismini telaffuz edemeyen belediye başkanları vardı. Ülkemizde son bir kaç yıldır ana caddeleri motorlu taşıt trafiğine kapatarak bu günü kutlayan belediyelerimiz var.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, ‘kadın sokağa çıkarsa dünya değişir‘ dedi, kadınlar sokağa çıktı, etkinlik 2019 yılında eş zamanlı olarak 25 ülkede 120 şehirde yapıldı.

Türkiye’nin her yerinde gönüllü kadınlar, şehirlerine güzellik katmak için çabaladılar ve bu emekler Brüksel’de ulaşım politikalarına karar verenlerin dikkatini çekti.

Avrupa Komisyonu Ulaşımından sorumlu başkanı Violeta Bulc, 2018 yılında Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu desteklediğine dair bir mektup yazdı ve şu sözleri kullandı:

Bilmenizi isterim ki, Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu gerçekten harika ve ilham verici buluyorum ve ben amacınızı gönülden destekliyorum! Bildiğiniz gibi, Avrupa Komisyonu bisikleti sadece ekonomik ve çevre dostu bir ulaşım aracı olarak değil, aynı zamanda sağlığı korumak ve sosyal entegrasyonu teşvik etmek için de uygun bir araç olarak kabul ediyor. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bu fikirleri uygulamaya koymanın mükemmel bir örneğidir.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl Avrupa Birliği tarafından amacı ve değeri anlaşılan, dolayısıyla da resmi olarak desteklenen bir etkinliktir. Görsellerin üzerindeki bir sponsor değil , resmi destekçi logosudur.

Bu kadın hareketinin arkasında bağımsız kadınlar var, her biri yıl boyunca kendi çevrelerinde bisikletin gündeme girmesi veya gündemde kalması için çalışıyorlar. Avrupa Birliği’nin bu emeği görmesi ve tanıması bizleri çok mutlu etti. Onur duyduk.

Bizi gururlandıran bir başka konu ise Kanada’da Manitoba Üniversitesinde, master tezi olarak Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun incelenmiş olması ve bu güçlü kadın hareketinden öğrenilmesi gereken konuların listelenmesi. Tezi incelemek isterseniz tıklayın.

Biz, bisikletli kadınlar, 20 Eylül Pazar günü, bisiklete binmeye cesareti olmayan bir yakınımızı ikna edeceğiz, onunla mahallemizde bir bisiklet turu yapacak ve ardından keyif çaylarımızı içerken fotoğraf çekeceğiz. Bu fotoğrafları alttaki metin ile sosyal medya hesaplarımızda paylaşacağız. Sen de bu hareketin bir parçası olabilirsin.

Ben bugün onlarca ülkede binlerce kadınla aynı anda #süslükadınlarbisikletturu yaptım ve onlar gibi ben de Güvenli Bisikletli Ulaşım Altyapısı istiyor, sokaklarda, toplumda görünür olmak ve karar süreçlerine dahil olmak istiyorum. Haftada bir gün sokaklarda özgürce hareket edebilmek için ise #otomobilsizpazar ilan edilmesini istiyorum.

@Belediye resmi hesabı @suslukadinlarbisikletturu
Etiketlerimiz:
#SKBT2020#otomobilsizpazar#AvrupaHareketlilikHaftasi#mobilityweek

ayrıntılar için lütfen www.suslukadinlarbisikletturu.com‘u ziyaret edin.

Pınar Pinzuti, Süslü Kadınlar Bisiklet Turu gönüllüsü.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz