Skip to main content
Bisikletli Yaşam

Türk Bisikletli Gezginler

By 14/12/2017Aralık 13th, 20182 Comments

Seyahat etmediğim dönemlerde, dünyanın farklı köşelerini yavaş yavaş sindire sindire keşfeden bisikletli gezginlerin fotoğraflarına bakmayı, hikayelerini okumayı ve deneyimlerini dinlemeyi çok seviyorum. Beni hep “hadi bir sonraki yolculuğu planla” modunda tutuyorlar.

Gezginlerin facebook hesaplarını takip etmek için “beğen” tuşuna basıyoruz ama ne yazıkki facebook “timeline”ımıza beğendiğimiz sayfalarla ilgili güncellemeler düşmüyor. Gezginlerin hikayelerini takip etmek için sayfa sahibinin facebook’a para verip, “post”unu görünür hale getirmesi getiriyor. Bunu adil bulmuyorum.

Instagram öyle değil.

Instagram’da takip ettiğim, şu anda yollarda  olan Türk Bisikletli Gezginler ‘i paylaşmak istiyorum.

Bisikletli Gezginler

Elbette Gürkan Genç ile başlıyorum. Gürkan 2012 senesinden beri yollarda. Onlarca ülke, yüzlerce şehir, binlerce kilometre yol yaptı. Bir yandan keşfediyor, bir yandan da genç Türk sporcularına burs sağlıyor ve bence yaptığı en güzel şeylerden birisi de gençleri yola çıkmaya ve deneyim kazanmaya teşvik etmesi. Websitesinde hikayelerini paylaşıyor.

www.gurkangenc.com

A post shared by Gürkan Genç (@gurkangencc) on

Hale Sargın“İşim Gücüm Gezmek” diyor ve çok da güzel geziyor. Bu yaz yolu Milano’ya düştü ve ona şehri bisikletle gezdirme şansım oldu.  Hale, şu anda Güney Amerika’da, yazılarını websitesinden okuyabilirsiniz.

www.isimgucumgezmek.com

“Tek başına gezmek kolay, bizim küçük çocuğumuz var, biz yapamayız” diyenlere cevabım ise İnci ve Soner Sarıhan çifti. Çocukları olmadan önce zaten bisikletle geziyorlardı, şimdi oğulları Tibet Çınar ile geziyorlar. Tibet büyüyor, yakında kendi başına tura çıkacak yaşa gelecek.

www.minikgezgin.com

Uzun zamandır yollarda olan Frogs On Wheels, Gökben ve Nicolas Avrupa’yı, Türkiye’yi ve Orta Asya’yı bisikletle geçtiler, şimdi Güney Asya’dalar.

Özene bezene güncelledikleri websitelerinde Fransızca ve Türkçe tur hikayelerinı bulabilirsiniz.

www.frogsonwheels.net

EN/FR #Laos #thailand Bazı gelenekselleşmiş hareketlerimiz var turda doğan. Mesela her 1000 km’de bir fotoğraf çekmek. Hem devirdiğimiz kilometreleri kutluyoruz, hem de mola vermek için bahane oluyor. Bazen sadece biz, bazen de başka insanlarla pedallarken denk geliyor sıradaki 1000. km… Bi gün dağ tepesine çıkarken, bazen deniz kenarında… Yol bize ne getirirse kabulümüz… Sanırım yol bize karşı boş değil, hep güzel yerleri denk getiriyor bu dönüm noktalarımıza. Biz de sana boş değiliz bebeğim Fotoğraflar için kaydırın Nous avons pris l’habitude de prendre une photo tous les 1000 km. Seuls ou en groupe, en montant un col ou au bord de la mer, nous apprécions toujours ces moments, peu importe l’endroit. We have some traditions on the road like taking pictures every 1000km. Sometimes when we are alone, sometimes when we are cycling with other tourers, sometimes while climbing up a mountain, sometimes on the seaside… Wherever we are, route always makes us happy, giving us the best sceneries to celebrate our milestones Swipe for other pictures #worldbybike #adventurecycling #bikewander #bisikletsevenler #bisikletizm #WeLoveCycling #pedalforever #voyageàvélo #cyclingshots #biketouringforever #ondepedalar #bicyclerail #globetrotter #cyclingphotos #bikeworld #bikeforlife #cyclingpics #bicyclelove #bicycletouring #cycletouring #cyclists #cyclisttouring #cyclistlife #enjoyeverymile #instabike #biketrail

A post shared by Travel the world by bike (@frogsonwheels) on

Fotoğraf sanatçısı gezgin Cemal Atasoy dünyanın dört bir yanına yaptığı bisikletli seyahatlerinde çektiği fotoğraflarını iyiki bizlerle paylaşıyor.

Baysun – Özbekistan…

A post shared by Cemal ATASOY (@atasoyca) on

Elif Üzer, yıllardır Güney Amerika’da gezmedik köy kasaba bırakmadı. Elif’in bisikletli yolculuğunu buradan takip edebilirsiniz.

Ersin Uyanık, başka yollar, Güney Amerika’da olan bir diğer Türk bisikletli gezgin.

www.baskayollar.com

El Che – Bolivia / Uyuni 10/17 #bolivia #elche #cheguevara #comandante #uyuni

A post shared by Ersin Uyanık (@baska_yollar) on

Tolga Tevke, aka Giderbey de şu anda Güney Amerika’yı bisikletle keşfediyor.

Uyuni geleneksel pozlar 🙂

A post shared by Tolga Tevke (@gider_bey) on

Bisiklet Gezgini, Seçil ve Alexios tam zamanlı gezmeseler bile sık sık bisikletle keşif yolculuklarına çıkıyorlar. Yollarımız iki yıl önce Sicilya bisiklet turunda kesişmişti, ne güzel olmuştu. Onları da çok severek takip ediyorum.

Harika bir gündü. It was a wonderful day 1000 metre çıktık. Bisikletle, evet. 4 saat sürdü çıkması. Manzara bize destek verdi, yola değil de zirvelere, gökyüzüne baktık. Kartallarla aynı yükseklikte uçtuk. Derelerden su doldurup içtik. Yanımızdan gürültüyle geçip bizi boğan motorlara rağmen, eşsiz bir gündü! / We climbed 1000 meters. Yes, by bicycle. It took 4 hours. It was great! Our scene was the top of the mountains, amazing sky, we flew with eagles, drank water from streams. 🙂 #edelweiss #bisikletgezgini #touring #bicycle #shop #bikeshop #turbisikleti #dükkanı #istanbul #bisiklet #bicicletta #bici #velo #fahrrad #podilato #cykel #fiets #txirrinda #jitensha #אופניים #ofanaim #велосипед #takayan #รถจักรยาน #zixingche #自行車 #Hahntennjochpass @santosbikesnl @ortlieb_waterproof @rohloff_en

A post shared by Touring Cyclists Seçil&Alexios (@bisiklet_gezgini) on

Ben ve Paolo artık tam zamanlı gezemesek bile yıl boyunca en az 4-5 kez bisikletle seyahat ediyoruz. Ay sonunda yine bir adada bisiklet üstünde yeni yıla girmek için Sardunya’ya gidiyoruz. 2018 için bol bol İspanya, Slovenya ve Avusturya yolculukları planlıyoruz.

#tbt missing #Samos ☀️ . . . . #greece #islandgirl #cycletour #holiday

A post shared by Bisikletizm (@pinarpinzuti) on

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

2 Comments

  • Gökben dedi ki:

    Eline sağlık Pınarcım… ne güzel olmuş toplaşmışız bir araya

  • Kadir dedi ki:

    Birçoğu takip ettiğim ve haberleştiğim arkadaşlar. Sağolsunlar Hale, Tolga, Ersin, Serhat (instagram.com/serhanoloji/) Güney Amerika yolunda sorularımı hiç cevapsız bırakmadılar. Yolları açık olsun hep. Onları takip etmek çok keyifli.

Yorum yaz