Skip to main content
Bisikletli Ulaşım

Trafikte Bisikletle Güvenli Sürüş için 5 Tavsiye

By 11/03/2016Aralık 15th, 20185 Comments

Birçok insan, trafikten korktuğu ve güvenliğinden endişe ettiği için bisikletle yola çıkmıyor. Bu ipuçları ve tekniklerin, trafikte bisikletle güvenli sürüş için size yardımcı olacağını umuyorum.

Trafikte Bisikletle Güvenli Sürüş

Fotoğraf: Armağan Aygencer/AparatMag

Çoğumuz, kaçınılmaz biçimde (bisiklet yolu yok) yolları araçlarla paylaşıyoruz ve onlara yakın sürmek durumunda kalıyoruz. Yaklaşık 15 kilo ağırlığında bir bisiklet, kemik ve kas karşısında iki tonluk metal dört tekerlekli; hangisi üstün gelir? Kilit nitelik taşıyan hayatta kalma becerilerine bakalım:

 • Görün ve dinleyin

Her şeyden önce dikkatinizin %100’nü sürüşünüze verin.   Duyularınızdan faydalanın. Otomobilin motorunu duyabilirsiniz ve sizi kovalamadan önce bir köpeği görebilirsiniz. Bisiklet zincirinde sorun varsa sesini duyabilir, havası inen lastikleri hissedebilir, aniden hızlanan otobüsü fark edebilirsiniz. Bunları duyduğunuzda veya hissettiğinizde gereğini yapabilir, yolda güvenli bir şekilde durabilir veya araçlara kendinizi görünür kılabilirsiniz.

trafikte bisikletle guvenli surus

Fotoğraf: Armağan Aygencer/AparatMag

 • Pratik yolları tercih edin

En iyi yollar bir kaç arabanın, düşük hız sınırları içerisinde yol aldığı ve kör dönüşlerin olmadığı yollardır, yani şehrin ara sokakları. Çoğunlukla, daha az aracın olduğu biraz daha uzun olan yollar, kısa ve daha yoğun olana nazaran daha hızlı seyir almanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte, sürüş yapabileceğiniz alternatif rotalar bulmaya çalışın. Evet, yolda olma hakkına sahibiz ancak keyifli ve güvenli bir yolculuk için motorlu taşıtlardan uzak kalmayı tercih edebiliriz.

trafikte bisikletle guvenli surus

Fotoğraf: Armağan Aygencer/AparatMag

 • İşaret dilini kullananın

Araç kullandığınızda dönüş sinyallerinden ve aracınızın fren ışıklarından faydalanırsınız. Bisikletle yol alırken araç sürücülerinin arkanızda ne gördüğünü düşünmeye çalışın. Gitmek istediğiniz yönü göstermek için elinizle işaret verin. Kavşaklarda, sizi görmelerini sağlamak için onlarla göz temasında bulunun. Bununla birlikte saygınlık kazanmak adına geçiş hakkı edindiğinizde teşekkür etmek için el sallayın.

 • Arkaya Dönüp Bakarken Dikkat Edin

Sürüş sırasında arkanıza dönüp bakmak esaslı bir beceridir. Yeni sürücüler için, eller frendeyken basit şekilde geriye bakmak işe yarayabilir, fakat bu yöntem, genellikle gidonun baktığınız yöne dönmesine neden olmaktadır. Şu yöntemi deneyebilirsiniz:

Sola bakmak için, gidon boğazı yakınında sağ elinizi bisiklet gidonunun merkezine doğru hareket ettirin daha sonra geriye bakmak için başınızı çevirin ve sol elinizi aşağıya bırakın. Velodrom yarışçıları Madison döngüsü değişimini yapmak için bu teknikten faydalanmaktadır. Tercihen takip edebileceğiniz çizgileri olan boş park yerlerinde tüm süre ve uygulama boyunca üst vücudunuzu serbest bırakarak bunu deneyin.

 • Gidonu avuç içlerinizle kavrayın

Ellerinizi gidonun üstünde serbestçe bırakmaktansa her zaman avuç içlerinizle gidonu sarın. Kaç tane bisikletçinin bir tümseğe çarptıktan sonra elleri gidondan ayrılarak düştüğünü gördüğümü size anlatamam. Bununla birlikte lütfen yoğun caddelerde aerodinamik sürüşler yapmayın. Bunu arabaların az olduğu köy ve dağ yollarına saklayın.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

5 Comments

 • Sait Akdemir dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş. Buna ilave olarak tavsiyem gündüz de far kullanmak. Hatta imkan varsa çakarlı bir mod seçmek. Ayrıca daha renkli giysiler giyerek daha farkedilir olmak. Tercihen forforik veya açık renk giysiler. Takip mesafesi özellikle dikkat edilmesi gereken bir başka husus. Hava şartlarına göre frenleme mesafesi artıp azalmaktadır. Bunu lastik basıncıyla dengelemek mümkün.

 • Mehmet KIRKICI dedi ki:

  “Bununla birlikte lütfen yoğun caddelerde aerodinamik sürüşler yapmayın. ” Cümlenizi gözden geçirirmisiniz. “AERODİNAMİK” kelimesi uymamış gibi görünüyor. AERODINAMİK kelimesinin manası için bakınız:
  https://tr.wikipedia.org/wiki/Aerodinamik
  Sanırım burada “AKROBATİK” kelimesi daha uygun olacak.
  Saygılarımla.
  Mehmet KIRKICI

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   Merhaba aerodinamik kelimesinin ne anlama geldiğini biliyorum 🙂 Ankatmaya çalıştığım şeyin ne olduğunu eminim siz de anladınız; bisiklet üstüne kapandığınız zaman rüzgarla savaşan yüzey alanınızı düşerürken, araç sürücüleri tarafından görünme ihtimalinizi azaltıyorsunuz.

 • Gürcan Yılmaz dedi ki:

  Pınar hanım pedallamaya yeni başlayanlar için faydalı bir konu seçmişsiniz.

  Başlıkta yazdığınız 5 tavsiye sanırım çoğaltılabilir :

  -Şehir içinde ve şehir dışında ayna kullanmakta fayda var. (Arkadan gelen aracı sadece kulakla dinlemek yeterli olmayabilir, özellikle rüzgar karşıdan eserken. )

  – Görülebilir olmanın yanısıra duyulabilr olmakta da fayda var, boyuna asılan bir ikaz (hakem) düdüğü çok işe yarıyor.

  – Şehir içinde sağda park etmiş araçların sol yanından geçerken, araç içinden sol kapıyı açabilecek potansiyel bir dikkatsizi kontrol etmekte fayda var.

  -Dar bir yolda pedallarken, araç+ bisiklet (araçın emniyetli geçişi için) şeride sığmıyorsa, şeridin ortasında kalın, arkadan gelen araç, bisiklet varken şeride sığamayacağını algılamalı. Ama yinede aynadan da arkayı takip etmeyi ihmal etmeyin, gerekirse kendiniz sağa atın.

  – Gidiş geliş tek şerit şehir dışı yollarda, özellikle sağa virajlarda, yolun karşı şeridine geçmekte fayda var. ( Her ne kadar trafik kurallarına aykırıda olsa. Aksi durumda, dar bir yolda, sağ viraj içinde iken, tamamen kör bir noktada kalmış oluyorsunuz. Türkiye şartlarına adapte olup her zaman görülünebilir kulvarda olmakta fayda var.)

  – Şehir dışı yollarda, arkadan gelen araçlar korna sesi ile sizi ikaz ederler. (Bisiklet ve bisikletliye aşina olmayan sürücüler.) İlk zamanlarımda bu korna sesine tepki gösterirdim, geç geç diye kolumu sallardım, yada yanımdan geçerlerken ikaz düdüğümü öttürürdüm. Artık korna sesini duyunca sizi algıladım dercesine sol kolumu nazikçe havaya kaldırıp indiriyorum. Sürücüler de kendilerini fark ettiğimi algılayıp daha temkinli hareket ediyorlar.

Yorum yaz