Skip to main content
Bisikletizm

Bike Pride-Torino Bisiklet Günleri

By 09/06/2015Ocak 4th, 2019No Comments

Haftasonu çok özel bir etkinlik için Torino’daydım. Bike Days 2015 kapsamında bisikletli ulaşım, bisiklet turizmi ve bisiklet sporu üzerine söyleşilerin olduğu panelleri izledim, iki bisiklet dolu günün sonunda ise 20bin kişi ile birlikte kentin sokaklarında pedal çevirdim.

P1100508

Bisiklet Turizmi: kırsal bölgelerin ekonomik değerinin arttırılması” ana teması ile kurgulanan paneller gerçekten çok ilgi çekiciydi.

Bisiklet Turizmi herkes içindir. Bisikletle seyahat eden herkes yavaş hareket eder, çevreye duyarlı ve saygılıdır, keşfetmekten keyif alır ve karbon ayakizi minimumdadır.

P1100535

İtalya’nın farklı kentlerinden gelen bisiklet turizmi konusunda yatırım yapan (ve hatta pozitif etkilerini yaşayan) aktörler sunumlar yaptılar. Bisiklet turizmine açılan bölgelerdeki yol işaretlendirmelerinin öneminden, pansiyon ve lokantaların bilgilendirme eğitimlerinden, bisiklet turizmi için yatırım yapan tur operatörlerinin başarı hikayelerine kadar bir çok farklı konuşma vardı. Bisikletli turizme yatırım yapan mart ayından 3 gün boyunca Trulli’lerin arasında pedal çevirdiğim Puglia’dan Valle D’itria da konuşmacılar arasındaydı.

Bisikletli ulaşım, bisiklet turizmi konusunda üç yıldır emek veren bir kişi daha vardı. Eşim Paolo…İtalya’nın en büyük bisiklet platformu bikeitalia‘yi ve bu portalın bir çok kişi için kaynak haline gelmesini anlattı.

Bisikletli Günler 2015’in en güzel anı ise binlerce kişinin buluşup kent içinde hazırlanan 12 km’lik parkurda bisiklete binmesi oldu. Sessiz, renkli, huzurlu ve çok keyifli :

bikepride

P1100600

P1100625

P1100641

P1100560

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz