Skip to main content
Bisikletli Yaşam

Bisiklet Festivali Nasıl Yapılır?

By 04/10/2017Kasım 26th, 20226 Comments

Bir dernekte, konseyde veya belediyede çalışıyorsunuz. Aklınıza bisiklet festivali yapmak gibi harika bir fikir geldi ancak nasıl bir program hazırlamanız gerektiği konusunda kafanızda soru işaretleri var. Bisiklet festivali hazırlık ve uygulama ile ilgili bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Bisiklet Festivali Nasıl Yapılır?

Öncelikle festival, bisiklet yarışması demek değildir. Sadece bisikletle tur düzenlemek demek de değildir. Festival, belirli bir tarih aralığında, belli bir katılımcı grubu için yapılan etkinlik ve gösteriler dizisidir.

bisiklet festivali 1

Bisiklet Festivali, aylar öncesinden hazırlıklarına başlanması gereken, bir bütçesi olan, iç ve dış mekan etkinlikleri ile zenginleştirmiş ve bir iletişim kampanyası planı olan bir etkinliktir.

1- Bütçe Planı

Bisiklet Festivalini organize eden kişilerin mesailerinin, festivale uzak yerlerden gelen ve katkı sunanların yolculuk ve konaklama masraflarının, ikram, hediye gibi giderlerin karşılanması ve reklam/iletişim kampanyalarının sağlıklı ve verimli bir şekilde yürütülmesi için festivalin bir bütçesi olmalıdır.

bisiklet festivali

Festival masrafları belediyeler tarafından sosyal ve kültürel etkinlikleri destekleme anlamında üstlenilebilir veya etkinlikler özel şirketlerin maddi sponsorluğunda yapılabilir.

Kapsamlı bir bisiklet festivalinin yükünü ve sorumluluğunu sadece kişilere ve derneklere yüklemek sürdürülebilir olmadığı gibi kısıtlı kaynaklarla ve gönüllük bazında yapılan faaliyetlerden çok da fazla şey beklenmemeli.

2- Lokasyon Seçimi

Bisiklet Festivali, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için yatırım yapan bir bölgede yapılabilir veya bisiklet konusunda farkındalık çalışmalarına başlayan bir şehirde gerçekleştirilebilir. Festival, farklı yerlerden erişimi kolay bir yerde yapılmalıdır. Uçak, tren ve otobüsle ulaşım imkanı olması önemlidir.

bisiklet festivali

Festivalin yapılacağı şehrin etrafında bölgeyi bisikletle keşfetmek için parkurlar olmalı. İç mekan ve dış mekan etkinlikleri için şehrin en güzel bina ve salonları tahsis edilmelidir. Büyük avlusu olan bir konferans binasının en büyük avantajı bisikletlerin güvenli bir şekilde park edilmesine imkan tanımasıdır.

bisiklet festivali nerede

Festival sırasında kullanıma sunulan mekanlar, festivalin yapıldığı şehirdeki belediyenin bisiklete verdiği önemi yansıtır.

Festivalin yapılacağı şehirde her bütçeye uygun konaklama seçenekleri olması önemli. Çadır kamping, otel, pansiyon, misafir evi gibi seçenekler önceden araştırılmalıdır.

3- Tarih Seçimi

Hava durumu dış mekan etkinlikleri için kritik bir faktör; aşırı sıcaklardan ve aşırı soğuklardan kaçınılmasında fayda var. Bisiklet Festivali için ilkbahar ve sonbahar ayları uygun zamanlardır.

Bisiklet Festival Programı 3 güne yayılmalı. Cuma-Cumartesi-Pazar veya Cumartesi-Pazar-Pazartesi günleri seçilebilir. Hafta içine denk gelen gün kamu kurumlarının panel ve konferanslarına ayrılmalı, haftasonu ise kapalı ve açık alan etkinliklerine sunulmalıdır.

4- İç Mekan Etkinlikleri

Konferans, sunum, panel, sergi, film gösterimi, müzik dinletisi, kitap tanıtımı gibi iç mekan etkinliklerinde alttaki başlıklar değerlendirilebilir.

Bisiklet Festivali, bisiklet alanında çalışan herkesin biraraya gelebilmesine imkan yaratan bir etkinliktir ve bir ağ kurma fırsatı olarak görülmelidir. Aynı masaya oturup, elini sıkmadığınız insanlarla daha sonra bir proje yapmanız veya isteklerinizi kabul ettirmeniz oldukça zordur. Paydaşların bir araya gelmesi için oturum başlıklarınız şu şekilde olabilir:

Bisiklet Turizmi: Bisiklet Turizminin yerel ve ulusal ekonomiye katkısı üzerine yapılacak bir panele konuşmacı olarak  turizm müdürlüğünü ve spor müdürlüğünü, belediye tanıtım ofisini, bisiklet tur operatörlerini, bisiklet dostu otel işletmecilerini ve ülkede başarılı bir şekilde tamamlanmış bisiklet turizmi proje yürütücülerini davet edebilirsiniz. Katılımcılar arasında gelecekte bir işbirliği yapılabilir ve bu tip oturumlar başka güzel girişimlere yönlendirebilir.

bisiklet festivali bisiklet turizmi

Bisiklet Yürüyüş Rotaları: Ülkemizde turizm amaçlı tematik bisiklet rotaları hayata geçiyor. Yürüyüş rotalarının MTB için uygun olanları var. Bu rotaları hayata geçiren paydaşların aynı masada toplanması hem tanıtım hem de ortak projeler yapılması için çok büyük önem taşıyor.

bisiklet festivali bisiklet kurye

Bisiklet Kurye: Şehirlerin en büyük sorunlarında birisi yoğun motorlu araç kullanımı. Şehir içinde evrak ve yük taşımacılığı için bisiklet kurye ve lojistik hizmetleri için bir oturum yapılması bu konuda doğacak projeleri tetikler. Bu konuda hizmet veren firmaların yanı sıra konunun uzmanları davet edilmelidir.

bisiklet festivali program

Bike Sharing: Dünyanın gündeminde olan bisiklet paylaşım sistemleri bizim ülkemizde de gündemde olmalı. Çin’de üretilen ucuz teneke bisikletler şehirleri işgal ediyor ancak ücretsiz olması belediyelerin aklını çeliyor. İstasyonlu bisiklet paylaşım sistemleri ise şehirdeki diğer ulaşım sistemlerine entegre edilebiliyor. Bu konuda hizmet sunan firma temsilcileri oturuma davet edilmeli, bike sharing kullanan Konya, Ordu, İstanbul, İzmir gibi şehirlerden belediye yetkilileri kendi deneyimlerini diğerleri ile paylaşmalı.

Bisiklet Yolları ve Yayalaştırma: Bisikletin sağlık açısından faydalarını biliyoruz, peki ekonomik katkısını? Bisikletin yerel ekonomiye katkısı, yayalaştırmanın küçük esnafa getirileri, bisiklet turizmi gelirlerini uzmanlardan dinlemek için bir oturum düzenlenmeli. Bu oturuma tüm paydaşların katılması çok önemli.

bisiklet festivali

Bisiklet Gezgini Sunumları: Bisikletle dünya turu yapan farklı profillerdeki Türk gezginler davet edilmelidir. Tek başına gezen, çocuğu ile gezen, köpeği ile gezen bu bisikletli turistler, katılımcılara ilham verecektir.

Bisiklet Teknik Atölyeler: Kadro nasıl seçilir, sele boyu nasıl olmalıdır, gidon pozisyonu uygun mu gibi bir çok teknik soruya cevap verecek bisiklet konusunda uzmanların katılımcıları bilgilendirdiği atölyeler yapılmalıdır.

Resim ve Fotoğraf Sergisi: Bisiklet üzerine eserleri olan Türk sanatçıların eserleri sergilenmeli.

Kitap Tanıtımı: Bisiklet üzerine kitap yazmış olan Türk yazarlar davet edilmeli ve kitap tanıtım oturumları düzenlenmeli.

Film Gösterimi: Festivalin akşam programına bisiklet üzerine film gösterimleri eklenmeli.

5- Dış Mekan Etkinlikleri

Aileler için bisiklet turu, şehir dışında keşif turu, bisiklet tamir atölyesi, sokak gösterileri gibi dış mekan etkinliklerinde alttaki başlıklar değerlendirilebilir:

Bike Breakfast: Festival süresince şehir içinde bisikletlilerin işe/okula gitmek için en çok kullandığı rotada iki adet bilgilendirme standı kurulmalı ve bu standa bisikleti ile gelenlere ücretsiz kahvaltı sunulmalı. Bisiklet kullanıcısı kahvaltısını yaparken ona festival programı verilmeli ve etkinlikler tanıtılmalı.

bisiklet festivali bike breakfast

Bisiklet Tamir Atölyesi: Festival süresinde bir stand kurularak bisiklet tamir hizmeti verilebilir. Patlak lastik, zincir bakımı, frenlerin kontrolü gibi hızla yapılabilecek ufak tefek ücretsiz tamir hizmetinden yararlanacak bir çok kişi festival alanına gelecek ve diğer programları da izleyeceklerdir.

bisiklet festivali bisiklet tamiri

Bisiklet Üreticileri: Bisiklet markalarının standları, bisikletlerin denenebileceği bir test sürüş alanı ve bisiklet ekipmanı (lamba, pompa, sepet vs) satışı.

bisiklet festivali nasil yapilir

Aileler için Bisiklet Sürüşü: Çocuklu aileler için uygun bir gezi rotasında 1-2 saatlik bir sürüş..

Kitle Sürüşü: Bike Pride, Bike Party gibi herkesin katılabildiği, bisikletin onur sürüşü mutlaka olmalıdır. Tüm şehir bu tura davet edilmeli ve trafiğe kapalı caddelerde en az bir saat süren bir tur yapılmalı.

bisiklet festivali aile

Şehir Kültür Turu: Şehir merkezinde turistik bir gezi rotası hazırlanmalı ve şehrin güzellikleri bisiklet üstünde keşfedilmeli.

Keşif Turu: Şehir dışında bir doğa rotası seçilmeli ve çevredeki güzelliklerin keşfi için bir bisiklet turu yapılmalı (max 40 km).

bisiklet festivali kesif turu

6- Reklam ve İletişim

Bisiklet Festivali programınız muhteşem ve kusursuz olabilir ancak bu konudan kimsenin haberi yoksa o zaman festivali bir avuç insan ile yaparsınız.

Bisiklet Festivalinin bir websitesi ve farklı platformlarda sosyal medya hesapları olmalıdır. Facebook’ta etkinlik açmak ne yazıkki yeterli değildir çünkü herkes facebook kullanmıyor. Twitter ve Instagram mutlaka kullanılmalıdır. Bu kadar farklı kanalı yönetecek bir sosyal medya yöneticisi ile çalışılmalıdır. Basına gönderilecek haber içerikleri profesyonel bir şekilde hazırlanmalıdır.

bike pride bisiklet

Bisiklet blog yazarları ile bağlantıya geçerek onlarla medya destek anlaşmaları yapılmalı. Afiş, el ilanı tasarım ve baskının yanı sıra sosyal medya reklamları için de bütçe ayrılmalıdır. Etkinlik sırasında çekilen fotoğraf ve videolar arşivlenmeli ve bir sonraki yıl yapılacak etkinliğin tanıtımında değerlendirilebilir.

bisiklet cargobike child

Bilmiyorsanız, mutlaka bir bilene danışın.

Lebici Festival, 14-17 Eylül tarihlerinde benim de içinde bulunduğum bikenomist tarafından İtalya’nın Pavia şehrinde yapıldı. Pavia Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında 3 yıl üst üste bisiklet festivali yapmak üzere bir ihale açtı. Belediyenin festival için ayırdığı bütçe proje yönetimi, materyal, lojistik, reklam için kullanıldı. Festival, her kesimden bir çok insanı kapsayan, bisikletin doğumgünü kutlamasına dönüştü.

Bisiklet kültürünün yayılması ve bisikletin hak ettiği değere kavuşması için bir bisiklet festivali organize etmek isterseniz, o zaman bana bir mail atın.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

6 Comments

 • İzzet Kayapınar dedi ki:

  Güzel bir bilgilendirme olmuş. Kaleminize sağlık.
  Bisiklet festivalleri düzenleyen Kamu ve yerel yöneticiler için umarım faydalı olur.

 • salih akbaba dedi ki:

  Teşekürler Pınar.Her zamanki gibi yine harika bir yazı olmuş.mutlaka ders alınması gerekli konulara el atmışşınız yine.Mutlaka okunmalı diye düşündüğüm için izninizle paylaşıyorum.

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   öğrendiklerimi paylaşıyorum sadece. umarım bu yazı bundan sonraki bisiklet kültürü adına yapılan etkinlikler için bir kılavuz olur.Elbette paylaşabilirsiniz, hatta paylaşmalısınız 🙂

 • Hasan Berat KUR dedi ki:

  çoook teşekkürler , umarım bu yazınızdan ülkemizde, yada bölgemizdeki festival organizatörleri yeterince bilgilerinler ve eksiklerini tamamlarlar diye düşünüyorum.

  Çünkü festival adı altında gerçekten rezil durumlarda yaşanıyor .sağlık açısından kötü durumda konaklamalar ile karşılaşıyoruz umarım düzelir

 • Mehmet Fenci dedi ki:

  Merhabalar. Bende bulunduğum şehirde yapılacak olan bisiklet festivali için proje kapsamında yaratıcı fikirler bulma peşindeyim, festivalde katılımcının ilgisini çekecek fikirlere, gelen ziyaretçilerin ilgi odağı haline dönüşebilecek etkinliklere ihtiyacım var, bana verebileceğiniz her fikre açığım.

Yorum yaz