Skip to main content
Bisiklet EkonomisiBisikletizmBisikletli Ulaşım

Bisikletli Ulaşım 24 Trilyon Dolar Tasarruf Sağlıyor

Bisiklet yalnızca kişi için değil: dünya için de faydalı bir ulaşım aracı. Ulaştırma ve Kalkınma Politikası Enstitüsü, kişilerin motorlu taşıt yerine bisikletli ulaşımı tercih etmesi durumunda küresel somut faydaları ön plana çıkaran “A-Global-High-Shift-Cycling-Scenario_Bisikletli Ulasim Senaryosu” isminde bir rapor yayınladı.  Ben de oturdum ve bisiklete binmenin ekonomik ve çevresel faydalarını vurgulayan bu araştırmayı inceledim.

bisikletli ulasim

Bisikletli Ulaşım oranı %23’e ulaşırsa…

Dünya çapında, ev ile iş arasındaki ulaşımın yaklaşık %7’si bisiklet ile gerçekleşmektedir. Araştırmacılar 2050 yılına kadar tüm yolculukların tam olarak %23’ünün bisiklet ve elektrikli bisiklet ile yapılması durumunda neler olabileceğini değerlendirmişler. Bu araştırmalara göre dünyada yapılan tüm yolculukların yaklaşık %35‘i 5 km’den; %50’si ise 10 km’den daha kısa mesafeler içerisinde yapılmaktadır. Bu mesafeler otomobille değil de bisikletle kat edildiğinde veya uzun mesafe yolculuklarda elektrikli bisiklet kullanıldığında  bu hedeflere ulaşmak çok zor olmayacaktır, öyle değil mi?

Bisikletli Ulaşım ile 24 Trilyon Tasarruf

Her gün bisiklete binmersen ne olur başlıklı yazımda bisikletin kişiye faydasına değinmiştim. Peki her gün bisiklete binersek küresel ekonomiye ne olur? Ulaştırma ve Kalkınma Politikası Enstitüsüne göre 2050 yılına kadar toplam 24 Trilyon Dolar tasarruf edebilir, ulaşım kaynaklı karbondioksit emisyonu yaklaşık %11 oranında, yani 300 mega ton azalabilir.

Bisiklet kullanmak ve kullanımını yaygınlaştırmak için somut ve geçerli sebeplere bir tane daha eklendi: Eğer tasarruf etmek, dünyayı korumak, daha sağlıklı ve daha mutlu olmak istiyorsan;

Arabadan İN, Bisiklete BİN

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz