Skip to main content
Bisikletizm

Türk bisiklet gezginleri

By 19/08/2014Aralık 16th, 201719 Comments

öncelikle onlar turist değil; gezgin. Türk bisiklet gezginleri, dünyayı pedal çevirerek keşfediyorlar.

Bugün yolda olanlar başlıklı yazımı yayınlayalı iki yıl olmuş. Listeye aldığım gezginlerin sayıları 5’ti bugün yirmi küsür. Türkiye ve dünyada pedallayan bisikletli gezginlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu yazı ile onları tanıtmak ve hatırlatmak istiyorum.

Türk Bisiklet Gezginleri listesi için 15/12/2017 GÜNCELLEME

Bügun yollarda olan Türk Bisikletli Gezginlerin listesi ve hesapları için bu yazıma da mutlaka göz atın. TIKLAYIN

Türk Bisiklet Gezginleri

Ahmet Mumcu türk bisiklet gezginleri

Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu ile başlamak istiyorum. Seattle’dan Hiroşima’ya kadar dünyanın bir çok ülkesini bisikletiyle gezmiş olan Ahmet, tanıdığım en mütevazi bisiklet gezgini. Yılın belli bir aylarında bisikletine atlayıp, sessiz sedasız yolan çıkan, binlerce kilometre yol alıp, arada bir facebookta fotoğraf paylaşıp bizi sevindiren bir gezgin. Ahmet’in çok sık güncellemediği bir blogu var. Onu tanımanın en iyi yolu, arada bir bisiklet gezgininde yaptığı sunumlara katılmak veya şanslıysanız Türkiye’de yapılan Bisiklet Festivalleri’nden birinde karşılaşmak ve sohbet etmek.

gürkan genç

Gürkan Genç

Gürkan Genç tanımaktan gurur duyduğum en ”çılgın” turcu. Rusya’yı kışın en soğuk günlerinde, Afrika’yı ise yazın en sıcak günlerinde pedallamayı tercih eden ‘no pain no gain’ mottolu bir gezginimiz. Gürkan, perşembe akşamları bisiklete binmek bana yetmez diyip ”hadi ben bir gezip geliyim” diyor ve ilk turunu Ankara’dan Japonya’ya yapıyor ve rotasını çöllerden ve dağlardan geçirmeyi tercih ediyor. Gürkan’ın en beğendiğim yanı ise iletişiminin çok güçlü olması. Yaşadığı tecrübeyi onlarca kentte, üniversitelerde organize edilen etkinliklerde yüzlerce sunumla aktardı. Bir çok kişiye ilham verdi ve vermeye de devam ediyor. Gürkan bugün yine yollarda. 7 yıllık düya turunu websitesinden izleyebilir, bisiklet kazanabilir veya yabancı dil burcu kazanabilirsiniz. Gürkan, Gelecek için pedallıyor.

ibrahim yılmaz türk bisiklet gezginleri

ibrahim yılmaz

İbrahim Yılmaz, namı değer Delta Adam. Hepimizin sıkıldığı ”iş, ev, araba” üçlemesinden ayrılıp, rotasını belirleyip doğuya doğru pedal çevirmeye başlıyor. İbrahim bugün Nepal’de ve yol güncesini rengarenk fotoğraflar ve hikayelerle websitesinden paylaşıyor.

Kariyerini, maaşını, konforunu bırakabilen ve hayallerini gerçekleştiren İbrahim yolculuğunun sonunda gençlerimizin ufkunu açmak üzere okul okul gezip yaşadıklarını anlatıyor olacak.

serkan tasdelen türk bisiklet gezginleri

Serkan Taşdelen

Türkiye’nin pedallanmamış yolunu bırakmayan Serkan Taşdelen ise websitesi www.pedalla.com’da hazine gibi bir kaynak sunuyor.

Serkan, her fırsatta keşfe çıkanlardan. Yıl içinde günübilirlik veya konaklamalı bir çok tur yapıyor. Bisiklete inanan bir kişinin bisiklet mağazası açmış olması ise beni çok sevindirmişti. Serkan’la yollarda veya Muğla’daki bisiklet mağazısında tanışabilirsiniz.

türk bisiklet gezginleri

İnci-Soner ve Tibet

Türkiye’nin en minik gezgini Tibet Çınar, ülkemin en şanslı çocuklarından biri. 22 aylık bebekken başladı dünyayı tanımaya. Çocuklarını arabanın arka koltuğunda değil doğayla temas edebileceği bir şekilde gezdiriyor İnci ve Soner. Herkesin ”yapmayın sakın” dediklerini yapan çift, elbetteki bebeklerini bisiklet römorkuna koyup, soğuk Avrupa ülkelerini pedallayacaklarını söylediklerinde hayır duaları dışında başka yorumlar da işitmiş olmalılar.

Bisikletli gezginler arasında belki en medyatik olanlar da onlar. Katıldıkları TV programlarına ”save the world ride a bike” sloganlı tshirtleri ile çıkıp, 7’den 70’e herkesi bisiklete binmeye davet ediyorlar.

enes sensoy türk bisiklet gezginleri

Enes Şensoy

Onu herkes Canavar olarak tanıyor. Keşiflerini, cihaz testleri ve mazeme değerlendirme yazılarını paylaştığı www.canavarkesifte.com‘u çok başarılı bir site. Canavar’ın ismi Enes, soyismi Şensoy. Yurtiçi ve yurtdışında bisiklet turu yapar, yapacaklara da yardım eder, organizasyonlara destek verir, ıssız koyları tespit etmekle ünlü, antik kent kalıntılarında kendini kaybeden, tarihi taşlarla başbaşa saatler geçiren, arada sırada bisikletle gidemediği yerlere kano ile gidip tehlikeli işler yapar.

oguz tan türk bisiklet gezginleri

Oğuz Tan

Oğuz Tan, henüz yüzyüze tanışmadım ama o yola çıktığından beri takip ediyorum, yani sanal dünyada arkadaşız. Oğuz, İstanbul’dan sıkılmış, bütün gün ofiste bilgisayarın karşısında oturmaktan bunalmış ve gitmeye karar vermiş. Yol hikayelerini de www.oguzgidiyor.com’da anlatıyor. Oğuz şu an hala yolda, Hindistan’da bir yerlerde süper fotoğraflar çekiyor.

olcay güzel türk bisiklet gezginleri

Olcay Güzel

Pedal çevirmeye doyamayan Olcay Güzel, işinden istifa edip doğuya doğru bisikleti ile pedal çeviriyor şu anda. Dağcılık yaparken ayak bileğini kırmasıyla bisiklet virüsü anında bünyeye giriyor. Olcay yola katlanabilir bisiklet ve römork ile başlıyor ama yaşadığı problemlerden sonra uzun turların tek ismi Surly ile devam ediyor. Seyrüpedal, şu sıralar Asya’da.

türk bisiklet gezginleri

Melih Akdoğan

Melih Akdoğan‘in hayatının dönüm noktası olarak gördüğü  ilk uzun turu Edirne-İzmir(750km). Türkiye-Amsterdam turu(4700km) yaparak sınırlarını test ettikten sonra Moskova’dan başlayarak Kopenhag’a uzanan (2200km) bir tur yaptı. Melih, bence bundan sonra durmaz..

türk bisiklet gezginleri

Feyyaz Alaçam

Güney Amerika turumuz sırasında  müzelerin ziyaretçi defterlerinde bizden hep bir kaç hafta önce gelmiş geçmiş olan bir türkün ismi vardı. O zaman araştırmış ve bulmuştum otostopla gezen seyyahı: Feyyaz Alaçam, Türk bisikletliler arasında belki de en karizmatik olanı. Yaptığı onlarca seyahatinde müzik, şiir ve edebiyat var. Gezdiği ülkeleri müthiş fotoğraflarla ve ezgilerle tanıtıyor okuyucusuna.  Yol hikayeleri üzerine inşa ettiği düşüncelerini,on iki başlık altında paylaştığı YOL adında bir kitabı var.

Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar bir çok turcunun yamadığını yapıyor ve engin bir arşiv sunuyor. Pedalladığı her yer hakkında bilgi paylaşıyor. Blogu ise şu sloganla açılıyor: Beni imrenerek sessizce izlemek yerine harekete geçin. Bu dünyaya sadece okumak ve çalışmak ve evde oturmak için gelmedik. Sizin benden ne eksiğiniz var? Yola çıkın.

İstanbullu Hakan Kayışlığil, her ne kadar seyahat bloğunu yeterince güncellemese bile, facebook sayafasında hemen her gün yaptığı turları paylaşıyor. Bloğunu güncelle, Hakan. Evrim ve Elif Yiğit kardeşler birlikte uzun bir Güneydoğu Asya seyahati yaptılar. Cemal Atasoy, muhteşem fotoğraf karelerini bizimle paylaşarak, gözlerimizi bayram ettiriyor.

Bir de biz varız. 2006 yılından beri 20 ülkeden fazla ülkede bisikletle yolculuklar yapıyoruz, yapmaya da devam ediyoruz.

Bu yazıya eklemem gerektiğini düşündüğünüz ilham verici yolculuklar yapan ve bunu paylaşan bisikletçi dostlarınızı ve blog/websitelerini yorum olarak gönderirseniz, listeye eklerim.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

19 Comments

Yorum yaz