Skip to main content
Gezi Yazıları

Marmaris Bisiklet Rotaları: Velo Vadisi – Marmaris

By 19/10/2014Kasım 25th, 20156 Comments

Marmaris Bisiklet Rotaları Ağı’nda 3 farklı rota hakkındaki deneyimlerimi yazdım:

1- Turunç-Palamuttepe-Bozburun 2- Bayır -İnbükü 3- Velo Vadisi – Marmaris

Marmaris Bisiklet Rotaları:

İnbükü-Velo Vadisi- Marmaris

İnbükü’nden ayrılıp dün akşam indiğimiz rampadan Datça karayoluna tırmandık. Marmaris Bisiklet Rotaları Ağı işaret levhasını takip ederek orman içindeki toprak yola girdik. Bu etapta yerleşim yeri veya içme su kaynağı olmadığı için grubun dağılmaması gerekiyordu dolayısıyla belirli aralıklarla durup grubun toplanmasını bekledik. Destek araçları sürekli bizi takipteydi.

Akdeniz kıyılarından ayrılıp Ege’ye dönüyor olmak beni heyecanlandırmıştı. Gökova Körfezi bence dünyanın en güzel körfezlerinden birisi. Ormanları, kayalıkları ve denizi tartışmasız muhteşem.

marmaris uphill

Hoşçakal Akdeniz, merhaba Ege Denizi.

marmaris-bisiklet-inbuku-yuksekten

Gökova koruma altında bir bölge. Girintili çıkıntılı kıyıları ve koyları bugüne kadar tekne ile tatil yapanlar tarafından zaten çok iyi biliniyor. Ancak bisiklet rotalarının hayata geçirilmesi ile bu bölge artık kara tarafından da rahatlıkla ziyaret edilebilecek.  Akdeniz bitki topluluğuna ait türlerin tümünü bir arada görmenin mümkün. Kızılçam ormanlarının içinden geçerken burnuma ara ara gelen tatlı kokunun sığla ağacı kokusu olduğunu öğrendim.

marmaris-bisiklet-rotaları-agı-yol-isaretleri

Bu bölgede arıcılık çok yaygın ve yine yol kenarlarında yüzlerce arı kovanı gördük. Kovanların yanından grup halinde geçerken birden önümdeki bisikletçilerden birinin bisikletini kenara atıp bağırdığını duydum. Sadece bir kaç saniye sonra kulağımın içinde bir arı sesi duyduğumda panikle kafamı salladım ancak bu sefer şapkamın içinde kalabalık bir arı ordusunun olduğu hissettim ve ben de bisikleti yere bırakıp çılgınlar gibi bağırmaya başladım.

Arkamdaki bisikletçi gelip saçlarımın içinden toplam beş arı çıkardı ve tam kurtuldum derken sağ elimde bir acı hissettim. Sağ elimi arı sokmuştu bile. Hemen başka bir bisikletçi, elime amonyak sıktı. Arı kovanlarından uzaklaşmak için var gücümle pedallara asıldım ve bir kaç dakika sonra bu sefer de Paolo’nun bacağını arı soktu.

marmaris-bisiklet-ingiliz-limanı-yol

Yoldaki işaretleri takip ederek aşağıdaki fotoğrafta görülen mevkiye geldi. Her türlü havaya karşı korunaklı bir koy kümesi.  İngiliz Limanı, bunlardan birisi ve  doğal yapısı nedeniyle bütün rüzgarlara kapalı, yılın her döneminde sakin, huzurlu ve güvenli. II. Dünya Savaşı sırasında Alman donanmasından kaçan İngiliz denizaltıları bu limana saklanmış ve birkaç ay burada barınmışlar. Daha sonra bölgede yaşayanlar buraya İngiliz Limanı adını vermiş.

marmaris-bisiklet-ingliz-limanı

Öğlen yemeği molasında grupla buluştuğumuzda birbirimize arıların soktuğu ellerimizi, bacaklarımızı, yüzümüzü gösterip gülüyorduk. AKUT ekibi, arı-zedelere tek tek krem sürdü. Bugün de aşçımız kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde bizlere yemek ve içecek sundu. Gökova manzarası eşliğinde öğle yemeğimizi yedikten sonra oyalanmadan yola devam ettik. Sırada Velo Vadisi vardı.

marmaris lonly pinar low

Nefes kesici parkurda sık sık durup fotoğraf çektik. Hava konusunda çok şanslıydık çünkü tek bir bulut bile yoktu.

marmaris last low

Velo Vadisi’ne yaklaştıkça toprak zemin kaya zemine dönüştü ve her ne kadar zorlu bir sürüş olsa da gözlerimiz öyle güzel şeyler görüyordu ki, aklımdan mızmızlanmak geçmedi bile.

marmaris pinar rocks low

marmaris-bisiklet-velo-vadisi-bisikletliler

Velo Vadisi, çok özel bir yer. MTB tutkunlarının süper performans turları yapabilecekleri bir rota. Yumuşak inişler ve çıkışlar insana hiç soluk aldırmıyor.

Yeşilbelde’ye yaklaştığımızda kısa bir süreliğine asfalt yola çıkıp, bir kaç km sonra yine orman yoluna daldık. İlk rampanın sonunda ise Marmaris, tüm güzelliği ile poz veriyordu.

marmaris-bisiklet-turu-marmaris-manzara

marmaris toplu low

Marmaris merkeze ulaştığımızda grup fotoğrafımızı çektirdik, öpüştük, vedalaştık ve 2015’de 6. Karya Sahilleri Bisiklet Turu’nda buluşmak üzere sözleştik.

İnbükü – Velo Vadisi – Karacasöğüt – Yeşilbelde – Marmaris

Marmaris Bisiklet Rotaları Ağı işaret tabelaları takip noktaları

189 – DY12 – DY13 – 145 – 117 – 108 – 102 – 097 – 096 – 073 – 072 – 038 – 036 – 062 – 059 – 053 – 061 – 063 – 089 – 083 – 066 – 045 – 035 – 033 – 030 – 028 – 026 – 014 – 010 – 004 – 003 – DY01 – KAPI06 – M14 – M11 – M12 – M15 – M17 – M18 – M13 – M04 – M01

Mesafe: 71km (43,5km toprak/taşlı)

Maksimum İrtifa: 410 mt.

Toplam Kazanılan İrtifa: 1450 mt.

inbükü-velo vadisi-marmaris- rota-harita inbükü-velo vadisi-marmaris- rota-profil

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

6 Comments

 • Orhan dedi ki:

  Merhaba
  Öncelikle Bnm Bianchi klasik model bisikletim var, yeni aldım.
  o bisiklet ile uzun yola çıkabilirmiyim ?

  • bisikletim dedi ki:

   Merhaba Orhan,
   bisikletinle kısa mesafelerde sürüş yaparak bisikletinle tecrübeler edinebilir, bagajını kullanabilir ve uzun yola çıkmadan önce dneyimlerine göre karar verebilirsin. keyifli geziler.

 • alper dedi ki:

  Marmaris’in merkezindeki anayollara bisiklet yolu yapıldı.:)

 • Marmaris dedi ki:

  Küfre koyuna kadar gidebildik , ama gerçekten doğa harikası yerler. Biraz zor bir parkur.

 • Marmaris Travel dedi ki:

  Marmaris’imizde hali hazırda var olan ve hemen yanıbaşındaki İçmeler’de bu sene yapılması planlanan bisiklet yollarımızda sizleri pedallamaya davet ediyoruz 🙂

Yorum yaz