Skip to main content
BisikletizmGündem

2019: Bisiklete dair güzel haberler

2019 yılında bisiketli ulaşım, bisiklet turizmi ve bisiklet sporu alanında neler olup bittiğini merak eder ve google’a ‘bisiklet’ yazıp ‘haberler’ sekmesine tıklarsanız ne yazıkki karşınıza sadece bisikletli ölüm ve bisiklet hırsızlıkları ile ilgili haberler gelecektir.

Bisiklete dair olumlu haber ve gelişmelere burada yer vermek istiyorum, belki google’da arayan bu yazıya ulaşır ve umutlanır.

2019’un bisiklete dair en güzel haberleri:

1.Başkent Ankara Bisiklet Yolları’na Kavuşuyor

Kasım ayında Ankara Büyükşehir Belediyesi, ‘Bisiklet Yolu Projesi’ni tanıttı. Mansur Yavaş, projenin ilk etabı olan 53,7 km’lik bisiklet yolunun 1 yıl içerisinde tamamlanacağını duyurdu. Toplu taşıma araçlarına bisiklet ile binme konusunda kolaylıklar tanıyan başkentimiz bisikletli ulaşım konusunda önemli bir adım attı.

2. Türkiye resmi olarak EuroVelo’ya dahil oldu.

Eurovelo (Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı)’na İzmir Belediyesi’nin yapmış olduğu başvuru kavul edildi. Bergama ve Efes antik kentlerini birbirine bağlayan bisiklet rotası, sürdürülebilir turizm ve ulaşıma da katkı sağlayacağını umuyoruz. İspanya’nın Kadiz kentinden Güney Kıbrıs’a kadar uzanan, Atina ile Güney Kıbrıs arasında feribot bağlantısı bulunan uzun mesafe bir bisiklet rotası olan EuroVelo 8- Akdeniz Rotası için ayrıntılı bilgiye EuroVelo websitesinden ulaşabilirsiniz.

3. Belediye Yetkilileri Velo-city Konferansına katılıyor.

Her yıl farklı bir ülkenin en sahipliği yaptığı, dünya’nın en önemli bisiklet zirvesi Velo-city Konferansı 2019 yılında Dublin’de gerçekleşti. Konferansa İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı katılarak programı takip etti. Konferansa katılan belediye yetkilileri arasında İzmir’den temsilci görmek çok güzeldi. 2020 yılında Slovenya’nın başkenti Ljubljana‘da yapılacak olan konferansa İstanbul Büyükşehir Belediyesinin katılacağı haberini aldım. Ülkemizden bisikletli ulaşım proje başarı hikayelerini dinlemek için sabırsızlanıyoruz.

Seçil Öznur, Velo-city Konferansı, Dublin 2019

4. Bisiklet Paylaşım Sistemleri Yaygınlaşıyor

İstanbul, İzmir ve Konya gibi şehirlerimizde yıllardır kullanılan bisiklet paylaşım sistemleri bisiklet kullanımını yaygınlaştırırken, Antalya ve Mersin gibi şehirlerimiz de bisiklet paylaşım sistemlerini hayata geçirerek bu alanda bir adım attılar.

Ayrıca üniversite kampüslerinde öğrencilerin kullanımına sunulan ücretsiz bisikletler e oldukça ilgi görüyor. Bu yıl Ankara’da TRT kampünde çalışanların kullanması için 200 adet bisiklet hizmete sunuldu.

5. Kentlerimizde Bisiklet Çalıştayları Yapılıyor.

Mersin’de belediye-üniversite-dernek işbirliği ile ilk kez Bisiklet Çalıştayı yapıldı ve çalıştayda kent içinde güvenli bisikletli ulaşım ve bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması konuları tartışıldı. İstanbul’da Don Kişot Bisiklet Kolektifinin girişimleri ile çalıştay yapıldı.

6. BİSED üyeleri güçlerini birleştiriyor

Bisiklet Endüstrisi Derneği (BİSED) Yönetim Kurulu Başkanı Esat Emanet, Türkiye’yi dünya çapında bir bisiklet üretim merkezi haline getirmek için sektör firmalarının ortak bir strateji belirleyerek birlikte çalıştıklarını açıkladı. Ayrıca bisiklet ve bisiklet kullanıcıları konusunda veri sağlamaya da hizmet edeceğini umduğumuz dernek bu yıl bir anket yaptı.

Unibike Expo Fuarı’na katılan 1.000 kişiye bisiklet kullanımları ile anket yapan Bised ve Cyclist Türkiye’nin raporuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

7. Bisiklet Festivallerinin Sayısı Artıyor

Festivallerin sayısının ve katılımcıların yoğun ilgi gösteriyor olması çok güzel bir gelişme. Çukurova Belediyesi’nin düzenlediği Gülen Yüzler Bisiklet Festivali (ismine bayıldım)bu yıl belediye başkanı ve bisikletlilerin katılımı ile gerçekleşti. Bartın Bisiklet Festivali, Batı Karadeniz bölgesinin tanımına katkı sağlayan geleneksel bir etkinliğe dönüştü. Kapıdağ’da üçüncü, Yalova’da ilk kez bisiklet festivali yapıldı. Alanya ve Toroslar Bisiklet Festivalleri de her yıl yapılmakta.

8. Bisikletli Kadınlar Seslerini Dünyaya Duyuruyorlar

Bisikletli Kadınlar bu yıl seslerini dünyaya üç farklı şekilde duyurdular: Bisikletli Kadın İnisiyatifi gönüllüleri Dublin’de Velo-city Konferansında sivil oluşum olarak projeleri ile kadınları nasıl bisiklete binmeye ikna ettiklerini anlattılar, İzmir’de doğan ve dünyanın en başarılı taban hareketlerinden birisi seçilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bu yıl 15 ülkede 115 şehirde yapıldı, Benim Bisikletim Benim Şehrim filmi Türkçe ve İngilizce dillerinde gösterimlerini yapmaya devam ediyor.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

9. Bisiklet Turizmi Yeni Ekonomi Programında

Eylül ayında açıklanan üç yıllık Yeni Ekonomi Programı’nda (2020-2022) turizmin tüm yıla ve tüm ülkeye yaygınlaştırılması amacıyla destinasyonları spor ve bisiklet turizmi ürün ve servisleri ile zenginleştirme hedefi yer alıyor. Yeni Ekonomi Programı açıklandıktan hemen sonra Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm konusunda çeşitliliği artıracak ürünler geliştirmek ve bunların yurt dışında etkin tanıtımını yapmak amacıyla kurulan Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı’nın ilk faaliyetlerinden birinin 44 milyar avroluk pazar payına sahip bisiklet turizmini Türkiye’ye kazandırmak olacağını bildirdi. Ayrıntılar burada.

10. Avrupa Hareketlilik Haftasına 64 Belediye Katıldı

Avrupa Birliği Komisyonunun girişimi olarak her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kentlerde hareketliliği artırmak, güvenli yürüyüş ve bisiklet yolları oluşturarak erişilebilir şehirler oluşturmak ve belediyelerin kalıcı tedbirler almasını teşvik etmek amacıyla düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftasına bu yıl Türkiye’den 64 belediye etkinlikleriyle katıldı.

Yapılan değerlendirmeler neticesinde, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası 2019 Yılı Ulusal Ödüllerine layık görüldü.

2019’dan bisiklete dair olumlu gelişmeleri derleyip toparlamaya çalıştım. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum bırakın. Bisiklet Yolu Yönetmeliğini eklemedim çünkü bu ‘yeni’ bir yönetmelik değil, 2015 yılında yayınlanan yönetmeliğin düzeltilmiş ve güncellenmiş hali.

2020’ye bisiklete dair güzel haberlerle başlamak dileğiyle.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

2 Comments

  • Rahime Çelen dedi ki:

    Eskisehirde ulusal düzeyde 6. Bisiklet festivali getcekleştirildi.
    Bisiklet Buluşmalarının 4. Sü organize edildi. Eskişehir Bisiklet Dernegi Velesbid WRI ın Türkiye’de bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmak amacıyla yürüttüğü projede yerini alarak kampanya hazırlama eğitim ve çalışmalarında yer aldı.Eskisehir,İzmir,Lüleburgaz belediyeleri ile birlikte Nisan ayında etkinlikler gerçekleştirilecek. İzmirde EŞPEDAL derneği kapasite geliştirme çalıştayı gerçekleştirdi.

Yorum yaz