Skip to main content
Bisiklet TurizmiBisikletizm

Bisiklet Turizmi Nedir? Bisikletli Turist Kimdir?

Son yıllarda sık sık bisiklet turizmi üzerine yazı yazıyor, araştırma sonuçlarını, istatiksel bilgileri paylaşıyor ve ülke ekonomisine katkılarını vurguluyorum.

bisiklet turizmi rotalari

Peki, ben neden bisiklet turizmine yatırım yapılması konusunda bu kadar ısrarcıyım?

 • Tatilde bisikleti tercih eden insanlar sağlıklı ve mutlu olurlar. Bisikletli turistlerin seçtiği bölgeler ise kırsaldadır ve ekonomik olarak kalkınırlar.
 • Deniz ve kayak turizminin aksine bisiklet turizmi tüm mevsimlere yayılır.
 • Bisiklet turizmi sayesinde var olan güzellikler keşfedilir, mevcut kaynaklar değer kazanır.

Avrupa’da Bisiklet Turizmi

Geçtiğimiz hafta İtalyan Bisiklet Federasyonu’nun Bianchi Cafe’de yaptığı bir etkinliğe katıldım. Federasyon bir yandan 2017 yılı etkinlik programını paylaşırken bir yandan da güncel ve değerli bisiklet turizmi sektöründen rakamlar paylaştı.

 • Bisiklet Turizmi AB ülkelerine yılda 44 Milyar Avro kazandırıyor. Kruvaziyer turizmi ise 39,4 milyar avro.
 • Bisiklet Turizmi AB ülkelerinde 650.000 kişiye iş imkanı sağlıyor. İtalya’da bu rakam 22bin kişi.
 • Bisikletli Turist, her şey dahil paketleri ile tatil yapanlara göre %40 daha fazla para harcıyor.

bisiklet turizmi

Bisiklet Turizmi, Günümüzün Tatil Trendlerine Uygun

Sosyal medya, gezi blogları, gezgin hikayeleri daha çok insanı keşfetmeye ve paylaşmaya davet ediyor. Hepimiz bireysel deneyimler, keşifler, farklı hisler peşindeyiz. Az bilinen yerler, turizmle tanışmamış köşelere arayışındayız. Sakin, huzurlu ama bir yandan da fiziksel olarak aktif tatiller yapmak istiyoruz.  Şehirden kaçıp doğayla buluşmak için can atıyoruz.

izmir bisiklet

Bisiklet, işte tüm bu beklentilere cevap veriyor. Çok uzaklara gitmeyi bırakın, arabayla yüzlerce kez geçtiğiniz bir köy yolundan bisikletle geçmek, tatile çıkma hissi veriyor.

Bisiklet turizmi, cittaslow, yavaş yemek, sürdürülebilir, butik deneyim trendleri ile uyumlu bir tatil seçeneğidir.

Bisiklet Turizmi Çeşitleri Nelerdir?

MTB yani dağ bisikleti ile doğada veya özel oluşturulmuş parkurlarda sürüş yapmaktan keyif alanlar için sunulan hizmetlerden yararlanan grup, bisiklet sporcularının oluşturduğu performans seven yol bisikleti kullanıcıları için sunulan hizmetlerden yararlanan grup ve tur bisikleti ile gezerek tatil yapanlar.

 • Bisiklet turizminin %16’sını MTB Turizmi oluşturuyor. 23-45 yaş aralığında, çoğunlukla erkeklerden oluşan grup ortalama 3-5 gün konaklama yapıyor.
 • Yol bisikleti ile bireysel veya grup halinde performans sürüşleri yapan, konaklama ve yemek için ciddi para harcayan sporcular  bisiklet turizminin %32’lik dilimi oluşturuyor. Trafiğin yoğun olmadığı, normal araç yollarını tercih ediyorlar ve tırmanışı çok seviyorlar. İspanya’nın Mayorka adası yılda ortalama 160bin bisikletli ağırlıyor ve 150 Milyon Avro kazanıyor.
 • Bisiklet turizminin %52 dilimini tur bisikleti ile bisiklet rotalarını takip eden, bisiklet yollarını tercih eden ailecek, çocuklu veya arkadaş grubu ile gezenler oluşturuyor.

Bisikletli Tatili Tercih Edenler Kimler?

Bisikletli turistlerin neler istediğini, bisiklet dostu hotel veya bisikletli turist dostu şehir olmak için neler yapılması gerektiğini daha önceki yazılarımda paylaşmıştım.

Fransa, bisikletli turizmden en çok kazanan ülke olarak 19 Milyar Avro ile aslan payını alıyor. Bisikletlileri sayıyor, gerekli ölçümlari yapıyor, hangi sezonda artış var, geçen yıla göre yüzde kaç büyümüş sürekli değerlendiriyor.

Fransız Bisikletli Turistler

Fransız bisikletli turistlerin en çok tercih ettikleri ülkeler İspanya, İsviçre ve İtalya. Orta sınıf gelir grubundan, 35-55 yaş aralığında ve günde kişi başı 90-120 euro arası para harcıyorlar.

Hollandalı Bisikletli Turistler

Hollandalı bisikletli turistler, orta ve üst sınıf gelir grubu, 30-60 yaş arası, kamping ve pansiyonda konaklıyor, tatil için Almanya, Avusturya, İsviçre ve Fransa’yı tercih ediyorlar. Nisan-Eylül ayları arasında en az 7 günlük turlar yapıyorlar ve günde ortalama 75 euro harcıyorlar.

Alman Bisikletli Turistler

Alman bisikletli turistler ise Avusturya, İsviçre, İtalya, Hollanda’yı tercih ediyor, orta sınıf gelir grubundan, ortalama 45 yaşında, aile, arkadaş grupları ile tatil yapıyor, günde ortalama 80 avro harcıyor, en az bir hafta tatil yapıyorlar.

Almanya’da Bisiklet Turizmi

Bisiklet turizminden yılda 14 Milyar Avro kazanan Almanya‘ya yakından bakalım. Almanya’da işaretlendirmeleri tamamlanmış bisiklet rotalarının toplam uzunluğu 70bin km. Bu rotaların 200 tanesi ulusal rota olarak uluslararası standardlara uygun. Yollarda bilgi tabelasına göre hareket etmeye alışık Almanlar, bizler gibi akıllı telefon ve GPS bağımlısı değiller.

Alman bisikletli turistin %82’si kendi tatil rotasını kendisi organize ediyor. %20’si ise organize turlara başvuruyor. %90’ı kendi bisikletini kullanıyor, sadece %10 e-bike kullanıyor, çoğunlukla tur bisikleti kullanıyorlar. İnanamıyacaksınız ama bu kişilerin %20’si evden tatile gitmek için yola bisikletle yola çıkıyor.

İlk bisiklet tatilinden sonraki yıl yine bisikletli tatil planlayan Almanların oranı %85.

Avrupalılar, macera istediklerinde nereye geliyorlar biliyor musunuz? Türkiye’ye. Peki Türkiye, bisikletli turizm için ne yapıyor biliyor musunuz?  Ben bilmiyorum.Belki bilenler yorum kısmına bildiklerini anlatabilirler.

EuroVelo Bisiklet Rotaları Ağı’nın bence en güzel 10 Rotası için tıklayın.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

4 Comments

 • ibrahim dedi ki:

  Sevgili Pınar,

  Çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Bisiklet ve bisiklete bağlı konularda senden çok yararlanıyoruz, tabiki anlayana. Toplum olarak, faydalı konulara direnç gösteriyoruz. Galiba biraz daha zamana ihtiyaç var. Keşke sizleri ve sizin gibi olan kişileri yönetimde daha söz sahibi yapabilsek. Çok teşekkür ederim, paylaşımlariniz için. Sağlıcakla ve sevgiyle kalın. İbrahim Erdoğan

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   Merhabalar, mesajınız için çok teşekkür ederim. Ben bildiklerimi ve deneyimlediklerimi paylaşamaya devam edeceğim. Alışkanlıkların değişmesinin zor, ama imkansız olmadığının farkındayım. Kendimden biliyorum 🙂 selamlarımla, Pınar

 • Niyazi Erk dedi ki:

  Ne zaman insanı paradan daha değerli görmeye başlarsak biz de adam oluruz.

Yorum yaz