Skip to main content
BisikletizmGündem

Nasıl Bisiklet Turuna Hazırlık Yapılır?

By 08/12/2014Kasım 15th, 2022No Comments

Bisiklet turuna çıkmaya karar verdiniz ve yolculuk öncesi hazırlıklarınızın mükemmel olmasını istiyorsunuz.

Bisiklet turu yapacağımız bölgeyi seçtikten sonra neler yaptığımızı kısaca listelemek istiyorum. Özellikle ilk kez bisiklet turu yapacaklar için faydalı olacağını düşünüyorum.

2014 yılına veda etmek ve yeni yılı güzel bir bisiklet turu ile karşılamak  üzere  Sicilya adasını seçtik. Pedal çevireceğimiz coğrafyayı seçtikten sonra hazırlıklara başladık. Rota ve ekipman seçimi ise devam ediyor.

1- Bisiklete binelim ama nerede?

Hayatımızın son 7 yılında bir kaç istisnai durum dışında tüm tatilleri bisiklet turu yaparak geçirdik.  “Yeni yıla nasıl girersen öyle devam eder” sözüne inanan biri olarak, 2015’e bisiklete binerek girmek istiyoruz. Aralık ayının son günlerini ve ocak ayının ilk günlerini kapsayan 2 haftalık tatilimiz için havanın çok soğuk olmadığı bir bölge seçimi yapmamız gerekiyor (daha önce Orta Doğu favorimizdi ama oralar artık çok karışık). İklim ve hava şartlarına göre karar veriyoruz.

Sicilya adası, Antalya ile aynı enlemlerde. Havanın ılıman olacağı kesin, yağışa karşı da hazırlıklı gidersek,  mükemmel olacak.

bisiklet turuna hazirlik

2- Nereye gideceğimize karar verdik, peki ya şimdi?

Gideceğimiz yere ulaşımı organize etmek gerekiyor. Uçak, feribot, tren, otobüs seçenekleri mesafeye bağlı olarak değişiklik gösteriyor. İtalya’ya seferleri olan havayolu firmalarını taradık. Roma’ya uçup, bir kaç gün başkentte gezdikten sonra trenle Napoli’ye geçip, İzmir’e çok benzediği söylenen bu şehri kendi gözlerimle gördükten sonra geceyarısı feribota binip Palermo’ya gideceğiz.

Palermo’da 2014’e veda edip, yeni yılın ilk gününde bisiklet turumuza başlayacağız. Tur, Katanya’da sonra erecek ve oradan uçakla eve geri döneceğiz. Hem adanın ıssız yollarında bisiklet turumuzu yapacağız hem diğer ulaşım araçlarını da kulllanarak tatilimize 3 güzel şehri (Roma, Napoli, Palermo) dahil etmiş olacağız.

3- Rota seçimi

Bu kısmı çok eğlenceli. Google Maps, Lonely Planet ve onlarca bisiklet blogunda yaptığımız araştırmalar günlerce sürüyor. Adanın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini haritamızda “yıldızlarla” işaretleyip, sonra aralarını kalemle çizince rota ortaya çıktı.

4- Ekipman hazırlıkları

Her ne kadar Avrupa’dansa Afrika’ya daha yakın bir ada olsa da kış aylarında rüzgar ve yağmur ile karşılaşma ihtimalimiz çok yüksek. Kışlık çadır ve uykutulumu, rüzgar geçirmez mont ve yağmurluklar olmazsa olmazlarımız. Merino yününden içliklerimiz elbette bu turdada hayatımızı kurtaracak, biliyorum.

bisiklet turuna hazirlik

5- En zor kısım: Bu bisiklet uçağa nasıl binecek?

Havayollarının  ortak bir yürütmeliği yok bu konuda. Uçak biletlerini aldıktan sonra bileti aldığımız havayolu şirketinin çağrı merkezini arayıp, bisikletler için rezervasyon yapıyoruz.  Ödeme havaalanında check-in sırasında yapılacak. Bir bisiklet dükkanından bisiklet kartonu temin edip bisikletlerimizi paketledikten sonra işaret ve orta parmağımızı birbirine kenetleyip bisikletlere şans diliyoruz.

En güzel kısım: Sonunda bisikletimle bilmediğim bir yeri  keşfetmeye hazırım.

Bisiklet ile seyahatin vazgeçilmezleri için tıklayın.

Ey rüzgar, arkamızdan es!

1 Ocak- 11 Ocak 2015 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz  Sicilya Bisiklet Turu:

*Palermo, Biz geldik!

*Şarap bağları arasında keşifler

*Zeytin tarlalarında kamp

*Barok Kentler ve çilolata

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz